Číslovky ve slovech a slovních spojeních
Ilustrační foto: pixabay.com

Číslovky ve slovech a slovních spojeních

25. 5. 2019

Zkusila jsem psát slova a ustálená slovní spojení, názvy nebo věty obsahující číslovku. Záměrně uvádím od každé číslovky (a jejího druhu), k níž mne něco napadlo, jen jeden výraz. Abyste se mohli přidat.

 

Jeden den Ivana Děnisoviče.

Jedna ruka netleská.

Jedno je kolečko od trakaře.

Dva roky jezdím bez nehod.

Dvě vdovy.

Tři dny Kondora.

Trojčata.

Čtyři z tanku a pes.

Vzít si svých pět švestek.

Pětikoruna.

Pátá (písnička).

Šest ran do klobouku.

Sedm samurajů.

Osmý den schází nám.

Devátá vlna.

Devatero řemesel, desátá bída.

Deset stupňů ke zlaté.

Desatero přikázání.

Je nás jedenáct.

Jedenáctá rozhodne.

Dvanáct rozhněvaných mužů.

Třináctá komnata.

Patnáctiletý kapitán.

Sedmnáct zastavení jara.

Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.

Pětadvacet na zadek.

Sedmadvacet českých pánů.

Třicet případů majora Zemana.

31 stupňů ve stínu.

Pětatřicátníci.

Padesátikoruna.

Zlatá šedesátá.

Stokoruna.

Stokrát nic umořilo osla.

Otočit o180, 360 stupňů.

Dvoustovka.

333 stříbrných stříkaček.

451 stupňů Fahrenheita.

Pětistovka.

Kdyby tisíc klarinetů.

Dvacet tisíc mil pod mořem.

Jak se krade milion.

Milionová bankovka.

 

 

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Švancarová
Bylo čtvrt a bude půl-film a nebo Když se dva perou třetí se směje.Dva je víc než jeden.Ve dvou se to lépe táhne.Zvon osmkrát zacinká zpíval Pavel Novák.Kočka má devět životů.105 procent alibiSedmero krkavců pohádka .Jedenácté přikázání,Třináctý u stolu český film a další Třináctý revír.Bylo nás pět.Tančila jedno léto. - Dva jsou víc než jeden.Nese se jak nová pětka.Je nás jedenáct písnička.Osm statečných.dokument o psech jak byli sami přes rok v Anktarktidě jistě jste viděli bylo to nádherné.A dále mě napadají věty a pak zjištuji,že už tady jsou.Každopádně skvělé.
Václav Kos
omlouvám sejen něco zkouším
Václav Kos
Číslo On je pěkné číslo / numero Vytočit číslo Parádní číslo Číslo jednací / popisné / orientační Jdi o číslo dál! Méně než 1 On je nula Je tam pod nulou Jedna nula pro mne Nula od nuly pojde (přísloví) Běžet čtvrtku, půlku (atletika) Slíbíš-li za druhého, dej půl svého (přísloví) Čistota - půl zdraví (přísloví) Veselá mysl - půl zdraví (přísloví) Jez do polosyta, pij do polopita (přísloví) 1 až 9 Jít od čísla k číslu (= od domu k domu) Dělat něco na jedničku Mít samé jedničky Být jednička /dvojka / trojka (v závodě, v soutěži, v oboru) Kopat / střílet / přihrát z první (míčové hry, hokej, florbal, z voleje, bez zpracování míče / puku) Jednou pro vždy Jeden nikdy neví Jedná vlaštovka jaro nedělá (přísloví) Pro jednou (se nic nestane) To je jasné jako že jedna a jedna jsou dvě Jeden za všechny, všichni za jednoho (3+1 mušketýři) Všechno je jednou poprvé Jeden hot, druhý čehý (přísloví) Jsou jeden jako druhý (jinak: 18=20-2) Jet jedničkou, dvojkou... (tramvají číslo 1, vlakem v jednu hodinu apod.) Každý jen tu svou má za jedinou (přísloví) Pro jedno kvítí slunce nesvítí (přísloví) Když dva dělají totéž, není to totéž (přísloví) Má obě ruce levé Nevstoupíš dvakrát do téže řeky (přísloví, rčení) Kdo dvěma cestami choditi chce, buď roucho neb zadek si natrhnouti musí (přísloví) Dvě strany téže mince Je toho jako za dva nic (přirovnání) Jeden má rád holky, druhý zase vdolky (přísloví) Jednovaječná, dvojvaječná dvojčata Dát si dohromady kolik je dva a dva Jednat dvojace, hrát to na dvě /obě strany Dvakrát měř, jednou řež! (přísloví) Dvěma pánům nelze sloužit (přísloví) Dvojí metr Bude to jedna dvě (eins zwei) O dva měsíce / roky později Byla to známá dvojice /dvojka Když se dva perou, třetí se směje (přísloví) Nést se jak za dva sejra / za tři zelí / za bůra diamant (lidové přirovnání) Ryba i host třetí den smrdí (přísloví) Kdo šetří má za tři (přísloví) Ruská trojka Švédská trojka Skákat tři metry do vzduchu (= vztekat se) Na Tři krále o krok dále (pranostika) Do třetice všeho dobrého (rčení) Koupit za pět prstů Házet šestku (basketbal, trestný hod) Házet sedmičku / devítku (házená, trestný / volný hod) Šestka, sedmička, osmička vpravo nahoře (zuby) Stěhuji se na jedničku... desítku (pražské části) Jedno / dvoj / trojlůžkový pokoj Má na zádech sedm křížků Prší-li na sedm bratří, prší po sedm neděl (pranostika) Padla mi jednička ... šestka (na hrací kostce) Devatero řemesel, desátá bída (přísloví) 10 až 20 Kopat desítku / jedenáctku (fotbal, trestný kop) Od deseti k pěti (rčení) Natáhnout jedenáctky Plzeňská dvanáctka / desítka / jedenáctka (pivo) Dvanáct do tuctu Třináctá komnata Dát si dvacet 21 až 99 Třicet stříbrných Medardova krápě – čtyřicet dní kape (jinak: jaké počasí na Medarda, takové ještě šest neděl - pranostika) Padesát na padesát (jinak: fifty-fifty) Táhne mu na šedesát, šedesátku... 100 až 999 Běžet stovku, dvoustovku, čtyřstovku, osmistovku, 110 nebo 400 metrů překážek (atletika) Půjčit někomu stovku ... Nese se jako stovka do záložny (přirovnání) Sto a jeden (důvod, námitka - floskule) O sto šest (původně karetní posmešek) Říkám ti to po sté Stokrát opakovaná lež se stává pravdou (přísloví) Jeden přítel je lepší než sto příbuzných (přísloví) Nafoukanej jak proletář v šestsettrojce (lidové přirovnání) 1000 a více než 1000 Tisíc láter! Tisíc a více (otázek, odpovědí - floskule) Běžet 3000 m překážek, 5000 metrů, 10000 metrů, chůze na 50 km (atletika) Horních deset tisíc Názvy Jeden musí z kola ven (J. I. Carré) Byl jednou jeden král (film) Dva roky prázdnin (J. Verne) Pět neděl v balóně (J. Verne) Tři mušketýři (A. Dumas st.) Devatero pohádek a ještě jedna... (bří Čapkové) Deset malých černoušků (A. Christie) Klabzubova jedenáctka (E. Bass) Třicet let na zlatem severu (J. Welzl) Čtyřicet dnů (F. Werfel) Padesát odstínů šedi (E. L. James) Cesta kolem světa za 80 dní (J. Verne) Sto roků samoty (G. G. Márquez) Pohádky z tisíce a jedné noci (F. Hrubín) Příběhy tisíce a jedné noci (E. Petiška) Jasnější než tisíc sluncí (R. Jungk) Dům o tisíci patrech (J. Weiss) Tisícročná včela (P. Jaroš) 1984 (G. Orwell) Dvacet tisíc zlodějů (E. Lambert) Dvacet tisíc mil po mořem (J. Verne)
Libor Farský
Sedm kulí jako v Sarajevu. Půlka = zlámaná grešle. Moje drahá polovička.
Eva Mužíková
Přece: Jedna, dva, tři, čtyři, pět, cos to Janku, cos to sněd? Dvakrát měř, jednou řež.
Danka Rotyková
To je bezva nápad, klobouk dolů.
Věra Ježková
Děkuji. Mám radost, že jste se zapojili se svými nápady. Podobně můžeme zkusit ještě třeba barvy a zvířata. Jde to samo.
Eva Mužíková
Věrko, jsi zkrátka hlavička. Už zde bylo tolik typů, že ani nepřemýšlím nad dalšími.. DÍKY
Marcela Pivcová
Stejně jako Zuzka jich napíšu jen pár a doufám, že tu už nejsou mezi uvedenými. Já mám devět kanárů, Tři veteráni, Tři vejce do skla, Milá sedmi loupežníků, Ali Baba a čtyřicet loupežníků, 101 dalmatinů, Pět neděl v balonu, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do 15. století.
Dana Puchalská
Jeden bez dvou za osmnáct druhý bez dvou za dvacet. Radši počítej do jednadvaceti než něco řekneš - moje krédo,(ale občas to skřípe a počítám do padesáti) .

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.