Výstava Optikálie Jana Frydrycha v Galerii Kuzebauch
FOTO: autorka

Výstava Optikálie Jana Frydrycha v Galerii Kuzebauch

10. 6. 2019

Nedávno mě v televizi v Toulavé kameře zaujal příspěvek o panu Janu Frydrychovi, který je sklářem, má svoji dílnu ve Šluknově a vyrábí objekty z optického skla, které kombinuje hlavně s indigově modrým a někdy s červeným. V příspěvku byl vidět výrobní postup, který je velmi náročný na přesnost, trpělivost, houževnatost i fyzickou sílu. Jeho objekty jsou softikovaně broušené a lepené, nemají rub a líc. Pan Jan Frydrych získal základní sklářské vzdělání v Novém Boru, potom studoval na Gymnáziu v Liberci a na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Prof. Václav Cígler  objevil ideálního realizátora svých představ v Janu Frydrychovi, brusiči tělem i duší. Pan Frydrych pak spolupracoval s dalšími sklářskými výtvarníky, mezi nimi i s Bořkem Šípkem. Své objekty pravidelně vystavuje na všech kontinentech a jeho díla jsou zastoupena v prestižních muzejních sbírkách, např. v  Guggenheimově muzeu, ve Victoria a Albert Museum, v The Corning Museum of Glass. Také významné světové osobnosti jako princ Albert Monacký, Hilary a Bill Clintonovi a Elton John mají jeho objekty ve svých sbírkách

V Toulavé kameře také uvedli informace o výstavě v Galerii Kuzebauch v Praze. Vyhledala jsem si informace na webu a dnes dopoledne jsem šla do Říčanovy ulice č. 19 v pražském Břevnově. Je to malá soukromá galerie, otevřená od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin, vstup je zdarma. Výstava začala 31.5. a končí 12.7. Zřejmě tam  chodí málo lidí, takže si člověk musí zazvonit na zvonek vedle vrat pro vjezd aut. Ochotně mi přišli otevřít a mohla jsem setrvat, jak dlouho jsem chtěla, a fotit si. Byl to docela problém, aby se mi podařilo vyfotit objekty tak, abych se v tom nezrcadlila. Stejně se mi to stoprocentně nepovedlo. Získala jsem letáček s vyobrazením a popisem vystavených objektů mimo dva, informace jsem použila k popisu fotek. Je dobré, že jsou uvedeny i rozměry, protože si můžete představit, jak jsou asi těžké. Nejsou duté. Potěžkat si je jsem se samozřejmě neodvážila, ale mám doma asi 3 velké skleněné vázy a mám problém je přenášet, tak mám rámcovou představu, kolik by to mohlo vážit. Asi bych to neunesla.

Informace o Galerii a výstavě najdete na webu na www.galeriekuzebauch.com.

Informace jsem čerpala z letáčku o výstavě a z uvedeného webu. Také prvotní impuls Toulavá kamera v ČT.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Krásné fotky z výstavy. Sklo mám moc ráda.
Jitka Hašková
Moc mě potěšilo, že se vám výstava líbí. Děkuji za ohlasy.
Libor Farský
Můj velký obdiv.
Lidmila Nejedlá
Jitko, je to nádhera, i poděbradské sklárny mají muzeum skla. Já se v té nádheře bojím pohybovat, abych něco nerozbila. Byla jsem i na brigádě ve sklárně, kde jsme odnášeli sklo přímo od pece. Proces výroby skla je obdivuhodný!
Jana Šenbergerová
Sklo mám ráda ve všech podobách. Dík.
Alena Tollarová
Výstava by určitě stála za návštěvu, díky za tip.
Věra Ježková
Jitko, jsi skvělá. Sklo je nádherné vždy. Díky.
Anna Potůčková
Tak na takové výstavě já sama nikdy nebyla, ale určitě bylo co obdivovat. Práce se sklem je jistě krásná práce, ale určitě ne jednoduchá. Díky za článek a díky za nádherné fotky!
Marie Doušová
Sklo je úžasné a dá se obdivovat stále. Mám moc ráda sklo a vydržím se na skláře při práci dívat hodiny.Jako mladá jsem hodně ráda navštěvovala sklárny a byla nadšená jejich výrobky. Krásné foto ,moc dík.********
Alena Vávrová
Velmi krásné a zvláštní umělecké sklo, díky za bezvadné přiblížení výstavy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...