Seriál o letničkách: Gazánie
FOTO: archiv autora

Seriál o letničkách: Gazánie

12. 6. 2019

Z černého světadílu - Afriky - k nám přišla krásná slunomilná letnička Gazanie zářivá. V praxi se používá jen latinské jméno. Má starší, poněkud odstrašující české jméno, snad od chlupatých semen (plodů), které drží v shluku po hromadě, jmenuje se pojichlup.

Je v Evropě snad od dob Žižky, u nás však zdomácněla až v posledních čtyřiceti letech.

Patří opět mezi suchovzdorné květiny, vhodné do skalek, do truhlíků, lemů záhonů, do velkých ploch na výsluní. Nehodí se jen k řezu, květy většiny odrůd se po utržení uzavírají. Stejně se chovají i venku. Jak se slunce schová, květy se uzavírají, září jen za slunného dne.

Gazanie se vcelku snadno dá dopěstovat i domácích výsevů. Z březnových výsevů ve skleníku (doma) kvete brzy po vysazení (nesázejte nijak časně, raději až po ledových mužích!), od konce května, začátku června. Lze ji vysévat i do pařeniště, mladé rostlinky snášejí výsadbu bez kořenového balu, jako tzv. prostokořenná sadba. Na trhu jsou i rychlené, od konce dubna kvetoucí rostliny. Na podzim rostlina na suchém stanovišti snese i menší mrazíky.

Je to rostlina podobná listem pampelišce, má přízemní růžici listů, ze které vyrůstají jednotlivé květy na stopce 15 až 30 cm dlouhé. Existují nižší kompaktní odrůdy do truhlíku a na husté kobercové výsadby (výška pod 25 cm), i vyšší sázené cca 30 cm od sebe. Jednotlivé odrůdy jsou pestré, vždy v určitém tónu, vyniknou samostatně i v ploše. Vedle klasických odrůd jsou na trhu i odrůdy hybridní. Hybridní gazánie jsou atraktivnější nejen barvou květů, ale mnohdy i tvarem a bělavým zbarvením listů.

 

Květoslav Mráček

 

 

 

květiny zahrada
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Gazánie mám ráda a každý rok si je kupuji a zdobí mou zahradu.
Blanka Bílá
Tyhle krásky mívám v truhlíku, letos jsem od jara ve skluzu, nestíhám, tak bohužel nemám.
Jarmila Komberec Jakubcová
Gazánie mám každoročně na své zahrádce. Milují slunce a dávám je proto na jižní stranu
Jana Šenbergerová
Letos jsem je zapomněla koupit, ale příště je dám do truhlíků na balkoně. Tam se jim bude moc líbit. Jsou krásné.
Ilona Erika Kolář
Mám je moc ráda.
Dana Puchalská
Je opravdu moc krásná.
Daniela Řeřichová
Velice vděčná, nenáročná letnička.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.