Rozluštění sochy
FOTO: autorka

Rozluštění sochy

19. 6. 2019

Gratuluji všem, co hned uhádli.

Již v hádance  jsem napsala, že ji hodně z vás pozná, což se i stalo a potěšilo mě to.

Pro ty, co tápali.....

Popis jsem si vypůjčila z "Kudy z nudy".

Před Stavovským divadlem sedí na soklu zvláštní postava. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italským výrazem Il Commendatore - Komtur, podle jedné z postav z opery Don Giovanni.
Sochu u Stavovského divadla pojmenovala její autorka Anna Chromy Il Commendatore a Praze ji věnovala před několika lety. Světoznámá malířka a sochařka, rodačka z Českého Krumlova, vytvořila tajemnou sochu komtura v podobě zřaseného pláště bez postavy a tváře na památku premiéry Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle 29. října 1787.

Socha opravdu netradičního vzhledu si od Pražanů vysloužila několik přezdívek, například Pieta, Smrtka nebo Nazgûl.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Nedvídková
Paní Zdenko mluvíte mi z duše. Taky často s manželem vzpomínáme na dětství a dospívání, kdy rozhlasové hry,nedělní poobědové pohádky, a četby na pokračování jsme měli moc rádi. Operu a operetu mě naučil poslouchat a mít ráda manžel. A tak jsem se setkala i dílem Don Giovanni. Děkuji za vzpomínku.
Zdenka Jírová
Před mnoha lety dávali v Československém rozhlase četbu na pokračování,kterou jsem měla velmi ráda a pravidelně jsem ji poslouchala. Také četli román Kamenný host / předloha k libretu Mozartovy opery Don Giovanni/ vždy v pozdních večerních hodinách. Bylo to sugestivní, při příchodu " kamenného hosta" jsem se bála doopravdy. Na ty četby opravdu ráda vzpomínám, seznámily mne s řadou světových děl.
Jarmila Nedvídková
Děkuji pane Ivane za doplnění informací. Přepsala jsem jen ty nejzákladnější a ty podrobnější nechávám na každém, bude li chtít znát více, tak si je najde, Jinak k té žluté, máte pravdu je hrozná, to manžel si před mnoha lety hrál s fotošopem a tak jsem toho využila. Přeji hezký den a dobré světlo.
Marie Doušová
Zase jsem se dozvěděla něco nového. Dík.
Dana Puchalská
Už dlouho jsem okolo divadla nešla. Proto jsem nemohla přijít na to, kde ta socha stojí. Díky za vysvětlení.

Zpět na homepage Zpět na článek