Děti, psi a kočky jsou božstvo. Čím vás ještě překvapí Řecko?
Ilustrační foto: pixabay.com

Děti, psi a kočky jsou božstvo. Čím vás ještě překvapí Řecko?

2. 7. 2019

Toaletní papír se nehází do záchodové mísy, autbus nejezdí podle jízdního řádu, z taverny se po jídle nespěchá. Co dalšího vás může zaskočit v Řecku?

Číšník nepřichází.
Dojedli jste, dopili? Dáváte obsluze v taverně najevo, že chcete platit? Nebo byste si dali ještě sklenku a nikdo si vás nevšímá? To není výraz nezdvořilosti, naopak. Toto se vám stane v opravdu kvalitní klasické taverně, jejímž cílem není turistu rychle oškubat, nýbrž ho tak uchvátit, že přijde znovu. To, že k vám obsluha nechodí a nesnaží se vám neustále vnucovat něco dalšího, je totiž z řeckého pohledu výraz zdvořilosti. Řekové tím říkají: poseďte, je čas trávit, oddechnout si po náloži těch všech dobrot. Vysílají tím vzkaz, že nás nevyhazují, když už z nás nic nekápne. Naopak nezdvořilé je z jejich pohledu, když vše rychle zhltneme, zaplatíme a mažeme pryč. Je to pro ně známka toho, že se nám v jejich taverně nelíbilo. Oni nás prostě chtějí nechat posedět, proto často na první či druhou výzvu k placení hned nereagují.

Zákazy neplatí.
Nevěřte dopravním zákazovým značkám, nevěřte nápisům, které zakazují kouření, nevěřte ničemu.  Pokud sedíte v taverně, která má na stolech cedulky se symbolem zákaz kouření, klidně se může stát, že u jednoho ze stolů sedí personál a hulí. Znejistělý nikotinu chtivý turista se tedy nesměle zeptá, zda by taky mohl. Servírka mu přinese popelník. Turista se ptá, co tady tedy dělají ty zákazové symboly, že je z toho zmatený. Servírka uchopí cedulku se zákazem a strčí ji do květináče s bazalkou, který je dekorací na stole. A je po zákazu. Podobně se Řekové chovají k řadě zákazových značek, což v případě dopravního provozu může nezkušeným turistům ve vypůjčeném autě způsobovat problém. Takže je dobré si zafixovat, že v Řecku je třeba vše řešit dotazy, posunky, očním kontaktem, nikoli striktním řízením se značkami. 

Toaletní papír – velké téma.
V Řecku se použitý toaletní papír nehází do WC, ale do odpadkového koše. Je to tak v jejich domácnostech, v apartmánech i v hotelích. Odpadní systém v Řecku je totiž složitý a lepší je nesnažit se ho pochopit, natož spatřit. Takže nás na toaletách mohou překvapit výmluvné obrázky, na nichž je vyobrazen bůh moří Poseidon vylézající z toalety a svým trojzubcem  napichující zadnici blonďaté turistky, která se opět spletla a papír vhodila do mísy. Každý se splete, každý ho tam hodí, a proto počítejte s tím, že na každé dovolené prožijete dny, kdy se trubky v hotelu ucpou a okolí zavalí nesnesitelný puch. Takže, házet papír do odpadkového koše, a bude dovolená bez zápachu. Ano, tak to prostě v Řecku je, a kdo si nechce kazit dovolenou, nesmí nad tím přemýšlet.

Děti, psi a kočky jsou božstvo.
I kdyby tato trojkombinace dělala cokoli, neprojevujte nesouhlas. Naopak, pokud projevíte přízeň dítěti, psu či kočce majiteli taverny, ve které sedíte, vsaďte se, že vám na stole přistane nějaká dobrota nebo panáček navíc. Řekové prostě děti, psy a kočky milují a předpokládají, že stejně jsou na tom všichni. Pokud je vám tedy poněkud žinantní, že vám při večeři opírá o koleno hlavu pes, volte jinou destinaci.

Jízdní řády jsou orientační.
Vlastně jsou úplně zbytečné. Pokud se turista rozhodne cestovat po řeckých ostrovech místními linkami, je třeba postavit se na místo označené jako zastávka a čekat. Pozor, je dosti obtížné to místo najít, často se jedná o zelenou kovovu tyč jen tak osamoceně stojící. Prostě tyčka od plotu. Někdy je na ní jízdní řád, někdy ne. Ale je to vlastně jedno, protože ten autobus prostě někdy přijede. Fakt přijede a vůbec není špatný. Je klimatizovaný, čistý, na mnoha ostrovech dokonce pod dozorem průvodčího, který přímo v něm prodává jízdenky. Cesta je pak veskrze příjemná, jen je třeba se obrnit trpělivostí a uvědomit si, že v Řecku je dvacet či třicet minut pojem značně relativní.

Plýtvání je fuj.
Řekové jsou totiž šetrní. Sice to tak nevypadá, když  pozorujeme, jak početné řecké rodiny večer co večer hodují v tavernách, ale fakt je ten, že jsou mistři ve zpracovávání jídla. A také vody. Ta je na většině ostrovů nedostatková věc, takže s ní umějí zacházet. Proto mají u hotýlků a studií všude ty nevzhledné plastové láhve, do kterých vedou roury, z nichž stékají kapky vody z klimatizace. Kapka ke kapce a  je čím večer zalít záhon. Nedivte se tomu, nenarušujte tento systém. Řekové velmi neradi vidí, když si turisté v hotelových jídelnách naberou hromady jídla a pití, podloubou a pak je nechají na stole. Řekové se tak opravdu nechovají, tak se tak také nechovejme.

V Řecku toho nezkušeného turistu může překvapit mnohem víc. Ale od toho přece cestování je. Jde o poznávání nových zvyků, jídel, názorů. A věřte, že v Řecku jsou lidé velmi přátelští a zejména na méně turisticky frekventovaných místech neberou cizince jen jako zdroj obživy.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Řecko je kouzlené a svými zvyky velmi originální. Nějaké zákazy a příkazy lidi moc nezajímají. Najezdili jsme v Řecku vypůjčenými auty stovky kilometrů a rychle jsme se přizpůsobili. Zejména co se týče rychlosti. Když jsme stíhali trajekt v Keramoti, já řídil jedno a žena druhé auto. Vezli jsme ještě jednu rodinu. na silnici, kde byla šedesátka a devadesátka jsem s nohou u podlahy jel 130 a moje žena mi přesto ujela. Trajekt jsme stihli tak tak. naši starší pasažéři však byli na infarkt.
Jarmila Komberec Jakubcová
Řecko si s toulavými zvířaty neumí poradit. Je mi vždy moc líto hlavně kočiček, které pobíhají hladové okolo hotelů. Např. na Gran Canarii měly podobný problém a Španělé ho vyřešili tím, že je nechávají kastrovat. To samé jsem zažila i na La Manze. Řekové mají výborné víno, jídlo ale všude tak trochu binec. Problém s toaletami je pozůstatek po britském mandátu na některých ostrovech.
Dana Puchalská
Kamarádka která je pověstná svojí láskou k němé tváři si z Řecka přivezla psa. Toulavý pes který nepoznal nic jiného než hlad. A jmenuje se Demis podle jednoho zpěváka. Teď už je to kus psa a mazel, ale když jsem ho viděla po příjezdu do Prahy, nevěřila jsem, že ho z toho veterinář vůbec dostane.
Věra Ježková
Nejradši bych se nechala překvapit antickými památkami. V Řecku jsem nebyla. Po měsíčním pobytu v SSSR v 70. letech by mě toaletní ne/kultura nepřekvapila.
Zuzana Pivcová
V Řecku, tedy víc na ostrovech než na pevnině, jsem byla několikrát. Něco ze zde uvedených poznatků potvrzuji. Řekové jsou totiž, alespoň z pohledu nás turistů, velmi pohodoví a benevolentní, řada věcí je nevyvede z míry, ani čas. Nemůžu však souhlasit s tvrzením, že vedle dětí jsou pro ně božstvem i kočky a psi. Kočky nechávají svému osudu a psy často, jak mi řekla servírka na Olympské riviéře, dovezou autem z Athén do letoviska na pobřeží a tam je vyhodí. Viděla jsem spoustu zdivočelých vychrtlých psů, kteří se mezi sebou rvali o živobytí. Hrozná dovolená.

Zpět na homepage Zpět na článek