Kdy přestat řídit?
Ilustrační foto: ingimage.com

Kdy přestat řídit?

11. 7. 2019

Až to sám či sama uznám za vhodné? Až mi to zakáže lékař? Až mi to zakáže rodina? Nebo dosažením sedmdesáti, osmdesáti, devadesáti či snad 100 let? Nebo zkrátka dokud dýchám, šoféruji?

Jarmile bude v prosinci 87 let, 2 roky žije v samostatném bytě v komplexu pro seniory v Praze a život bez řízení svého auta si vůbec nechce připustit: „Mám velké bolesti zad a chození je k nevydržení, takže jízda MHD už pro mě není. V autě mě záda nebolí a objedu si absolutně vše, co potřebuji a kdy se mi to hodí a nemusím obtěžovat děti,“ vysvětluje. Dokonce se při přestěhování nepřehlásila k místnímu praktickému lékaři, neboť ho provází pověst, že je velice těžké u něho získat kladný zdravotní posudek, který je k řízení nutný. Jarmila ví, že její lékařka, ke které chodí desítky let, jí pravděpodobně povolení k řízení vystaví a nechce tedy riskovat. „Takhle si zachovávám svoji samostatnost a doufám, že to ještě nějakou dobu vydrží,“ dodává.

Jarmila patří mezi 97 523 řidičů nad 80 let, kteří jsou v současné době u nás evidováni. V 65 letech musejí absolvovat první lékařskou prohlídku, další v 68 letech a pak vždy po dvou letech a lékařské osvědčení jsou povinni mít při řízení u sebe. Pokud prohlídku neabsolvují, hrozí jim pokuta až 25 tisíc Kč a zákaz řízení až na 1,5 roku. Lékař přitom nemusí hned přímo seniorovi zakázat řízení, ale má možnost stanovit různá omezení, např. povolit řízení pouze ve dne nebo do 50 km od místa bydliště atd.

Vážně nemocní senioři nemají nakonec problém připustit, že řízení už pro ně vhodné není, složitější je situace, pokud začnou trpět různými formami demence. Nástup může být plíživý, a hlavně takoví řidiči nemají náhled na své zdravotní omezení.

„Tatínek po osmdesátém roce začal trpět demencí a brzy bylo všem jasné, že za volant už nemůže. Tedy ovšem kromě něho,“ vzpomíná pětapadesátiletý doktor Tomáš, který byl zároveň tatínkovým praktickým lékařem. „Tatínek se na mě velice zlobil, že mu potvrzení nevystavím. A stejně se domáhal řízení, tak jsme museli schovat klíčky. Postupně se uzavíral do svého vlastního světa a vykládal nám, kam pojede a chodil se na auto dívat do garáže. Tak jsme si ani netroufli auto prodat, i když jen stálo v garáži,“ uzavírá Tomáš své vyprávění. 

Přístup k problematice řízení seniorů ovšem není pouze represivní, a to je určitě dobře. V současnosti probíhá již druhý ročník vzdělávacího programu Jedu s dobou. Ten je zdarma a je určen široké aktivní motoristické veřejnosti seniorského věku – přesněji 65 a více let. Program je 6 hodinový a je možné ho absolvovat celkem v 8 centrech bezpečné jízdy po celé ČR, a to s vlastním vozidlem.

„Odpověď na otázku, kdy ukončit řízení auta, není často jednoduchá a záleží na mnoha faktorech. Každopádně seniorů, kteří absolvují lékařské prohlídky nutné k řízení, přibývá. V meziročním srovnání 2017 a 2018 u našich klientů nejvíce narostl počet prohlídek ve věkové kategorii 80 – 84 let, a to téměř trojnásobně. Po 85. roce věku počet prohlídek rapidně klesá a v kategorii nad 90 let máme jednoho řidiče,“ uvádí PaedDr. Josef Křivánek, ředitel marketingu Vojenské zdravotní pojišťovny ČR.

auta řidiči
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Mě by docela zajímalo, kdo je pro silniční provoz nebezpečnější, zda dementní senior/ka, nebo zfetovaný, či opilý mlaďas a kterým z těchto dvou extrémů je způsobeno víc nehod, často s tragickými následky. Umím přizpůsobit rychlost pomalejšímu provozu, ale střetu s rychle jedoucím zfetovaným magorem zabránit nelze :-(
Jana Šenbergerová
Manžel byl výborný řidič. Když těžce onemocněl, bylo auto jeho jediným spojením se světem. Bez něho se nikam nedostal. Nemocí zkoušené tělo už nebylo dost schopné řízení zvládat. Občas jsem se s ním i bála, ale na mě nedal, dokud mu jeho ošetřující lékařka nezakázala jezdit. Urychlilo to jeho rozhodnutí vzdát se další existence.
Honza Fiala
Asi mnohé naštvu, ale co nadělám. Místo hry na city by bylo dobré používat rozum, soudnost a nehazardovat s bezpečností a plynulostí provozu. Čest výjimkám, žel nbaprostá většina seniorů je zcela nekritická a nesoudná k tomu, aby zavčasu si uvědomili, že nemají ani zrak, ani reakce a tedy schopnost krizovku zvládnout. V kombinaci s našimi silničkami klikatými, plnými horizontů, plných čar a křižovatek, vylučujících legálí a bezpečné předjetí, je dědula jedoucí na 90ce 40-60 a ještě napůl v protisměru pohromou, spouštěčem nebezpečných předjíždění atd. S tímto úzce souvisí tzv. pasivní agresivita, kdy svoje bezdůvodně pomalé tempo vnucují desítkám dalších vozidel. Já jedu na kochačku, tak ty za mnou taky... Jedu doleva, tak si "nadjedu" doprava, aby rovně/doprava nikdo další neprojel. Však času máte dost, pěkně si počkejte... Kolikrát jsem musel brzdit, co se dalo, když děda nějaký naprosto neodhadl rychlost a vzdálenost mě na hlavní, nebo snad ani neřešil, co je hlavní a co vedlejší... Další věc je, že obecně zde lidi mají těžké neznalosti co do aktualizací legislativy a co si budeme, senioři v tom mají problém největší. Zip, kruhový objezd, jízda v pruzích, tam selhávají na celé čáře. Proč by objížděli kruháč? Když roky se tam jezdilo doleva, pojedu doleva...
Věra Ježková
Včas. Chce to dostatečnou sebereflexi. (Já neřídím, mám zkušenost s přítelem.)
Zdenka Soukupová
Karle, máte pravdu, ale... Málokdo je asi ochoten poslechnout okolí, aniž by si myslel, že už ho odepisují. Každý se pořád cítí v pohodě, i když to tak není. Je těžké určit tu hranici, kdy je třeba skončit.
Karel Boháček
je to těžké, ale člověk musí poslechnout okolí - to uzná kdy jsem už neschopný. Sám to člověk neodhadne.
Zdenka Hillová
Hezky napsáno p.Soňo P. máte pravdu souhlasím
Soňa Prachfeldová
25% zaviní senioři, 75% neseniori, kolik % z celkového počtu řidičů tvoří senioři? To by mě zajímalo. A potom v jaké věkové kategorii ? Zda způsobují nehodu více ti opravdu staří a již nemocni. Také si myslím, že u sebe poznám, jak mi to jde, jaké mám schopnosti, nejsem sváteční řidič a pokud bych si nebyla jistá, skončím, abych neohrožovala nikoho, včetně sebe. Řidič přesvědčený o své výjimečnosti a bezohlednosti v řízení ať starý, nebo mladý je postrach silnic.
ivana kosťunová
Myslím, že sama poznám, kdy nastal čas končit s řízením. Zatím vše funguje, a řízení mě baví.
Hana Rypáčková
Auto jsem hodně potřebovala k manželově nemoci. Už jezdím jen do okruhu 50 km a uvažuji o ukončení. Lékař tvrdí, že mohu řídit auto , pokud mám postřeh a brýle..Doufám, že mu nejde o platbu každé dva roky prodlužování osvědčení.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.