Letos se to ovoce snad zbláznilo
FOTO: autorka

Letos se to ovoce snad zbláznilo

17. 7. 2019

Letos mě ovoce pěkně podusilo. Na jaře dlouho nic. Stromy si ospale zívaly a zahrada se jen tak před tancem pohupovala v bocích. Moje francouzské třešně, i když už červené, byly stále kysele nejedlé. (Říkám jim francouzské proto, že dozrávají úplně první v celém okolí v době, kdy do českých obchodů přicházejí jen vzácné a velmi drahé třešně z jihu, z Francie, Španělska…)

Ale pak nastal ovocný průjem. Začalo to jahodami. Takže můj zodpovědný přístup k využití a zpracování veškerých výpěstků ze zahrady mě vyburcoval k činnosti. Nakoupení víček, vymytí a sterilizace sklenic, vytažení zavařovacího hrnce ze sklepa a k tomu ještě to ovoce. Na stromech, na zemi, na keřích.

Do zpracovávání džemů se začaly vměšovat třešňové kompoty. Nedalo se nic jiného dělat. Třešně se rozhodly dozrát a na stromě začal mocenský boj. Ornitologové by žasli. Druhově nepřeberné množství ptactva se pralo ve větvích mezi sebou a se mnou. K tomu už černaly ostružinomaliny, rybíz se parádil do sytě červené, meruňky během dvou dnů změkly a začaly opadávat. Maliny pokřikovaly mezi spletí pichlavých větviček a levandule vykvetla přesně tak, jak se má sklízet.

Během dvou týdnů se podařilo vyzrát, dozrát a přezrát veškerému ovoci z mé zahrady. Nezbylo nic. Jen vzpomínka na vůně a chutě léta, které vlastně dávno ještě neskončilo. Jen to ovoce se letos nějak zbláznilo.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Dá to asi hodně práce, vše takhle krásně zpracovat. Obdivuji každého, kdo to umí.
Alena Vávrová
Drahuško, bezva článek a Ty jsi pilná hospodyňka. To já byla vloni. Letos budu taky ráda odpočívat a toho, co se nesnědlo, nebo nespotřebovalo hned, bude málo. Radost mi dělají cukety, okurky, patizony a snad budou i hokaida. Např. hroznů je nepočítaně, ale vloni mi je zničila plíseň a na chemii si netroufám...
ivana kosťunová
Moc hezky napsané, máte hezký sloh. Ale pro mne, které se letos zatím neurodilo téměř nic, lehce provokativní. Tak snad až napřesrok.
Naděžda Špásová
Drahomíro, pěkně napsané. Taky máme zahradu a ovoce se taky zbláznilo. Maliny radši uschly, jablka padají tak, že ani nedozrají, višeň si klidně nechala větrem zlomit další silnou větev, třešeň zatím neplodí, meruňky teprve zrají a je jich docela hodně, jahodníky sice trochu jahod daly, ale pak klidně uschly a rajčata se zatím nerozhodla, jestli plodit, nebo zajít. Poctivě se o všechno staráme, zalejváme, ale nevděk světem vládne. Ještěže mám dodavatele na broskve, ty snad budou. To, co máte na fotkách vypadá moc hezky. :-)
Dana Puchalská
Hezký článek a má v sobě i humor. A zpracovaná úroda vypadá víc než dobře. Mňam.
Libuše Křapová
Drahomíro, pěkně popsané a s humorem :-) Moc vá tu bohatou úrodu přeji - a nezávidím. Já to měla loni od května až do září - a jsem moc ráda, že letos mne zahrada nechává odpočinout. Třešní jsem měla na jeden koláč, višně by byly asi také tak, ale když jsem na ně šla s košíkem, zjistila jsem, že ptactvo bylo rychlejší. Pak jsem sklidila jednu meruňku, z pěti broskví jich pět shnilo, rybíz a angrešt byly každé na misku a jahody jsem snědla jen tak při sběru na zahrádce :-) Jablek bude do košíku, švestky a hrušky žádné. Hurá, já se letos mám :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.