Jizerky 2019
Foto: autor

Jizerky 2019

22. 7. 2019

Do kraje mých letních pobytů, od 50. let, se vracím každé léto. Sleduji tam změny každý rok, spíše teď k horšímu.

Autobus z Prahy až k polským hranicím stojí penzistu 40 korun.

Ubytoval jsem se v hejnickém hotelu. Několik prodejen tu zase zbankrotovalo. Zbankrotovala i Česká spořitelna. Bankomat tu ještě ale zůstal, říkají mu „zeď nářků“. Pohraniční domy po Němcích se tu prodávají. Největší jistotou je tu státní důchod nebo invalidní důchod. Naobědvat se tady je složité. V bufetu se musí oběd objednat den předem. V jiné restauraci jsme si poručili dospělou porci, na dva talíře. Nestála ale jednu celou porci, ale mnohem více. Prý kuchařka musela obrátit tu sběračku 2x! Točené pivo lze dostat jenom v hospodě Lokálka. Ta je přímo u železnice. Mluví se tu ještě ústy, nepořvává se do mobilů. Dospělí pivaři tam mluví dokonce i s dětmi. Naříkají třeba na pět nealkoholických piv, je jim po nich druhý den moc špatně!

Po ulicích pobíhají četní psi a děti různých barev pleti. Nosit hodinky tu není třeba, kostelní zvon upozorňuje po čtvrthodinách na přesný čas.

Počasí se nevydařilo, pršelo, ne nadarmo se tu říká „nočník Evropy“! Místní bufeťačka si mě pamatuje i po letech, prý podle barvy mého hlasu.

Z automobilových značek tu stále jezdí trabanty a wartburgy. Pro pstruhy jsou v korytech zdejších potoků vystavěny, na jejich vytření. V horních tocích jsou ale malí, jako sardinky. Bělošské krámy zavírají v pět hodin, vietnamské v osm. Obchody přetékají zbožím, ba i tropickým ovocem. Později už se nedá koupit ani sirka! Některé bufety vítají i cyklisty. Otevřeno mají ale podle počasí. Krajinou prochází staří turisté s velkými batohy.   Bulharští dělníci tu vydělávají 20 000 čistého. Doma jen třetinu! Nejvíce si váží a pracovitých Ukrajinců. Zkázu tu tropili Slováci, prali se, řvali se a vypouštěli všemi otvory! Policie si o ně omlátila obušky! Do jejich ubytovny teď musí nastoupit „čistící komando“!

Jeden občan tu našel ruční granát, z druhé války. Z říčních kamenů ho vyprostil krumpáčem. Pak ho dal dětem na hraní. Ty s ním po sobě házely. Svěřil se kumpánům, jeden nabídl, že ho ráno vlakem odveze na policii v Liberci. Nakonec se rozhodli přivolat policii. Ta se také bála, musel přijet pyrotechnik až z Teplic! Ten se už nebál, prý je moc starý, naložil ho do pevné krabice a odvezl svým autem do Teplic Nešťastné lásky se tu řeší skokem pod jednokolejný vlak. Cikáni tu nekradou, ani nepřepadávají.

V hotelu bydlela nevzhledná žena se dvěma bernardýny. Uvázala je venku a líbala francouzskými polibky, přímo na čumáky. Pozorující muž pronesl, že už od ní pusu nechce!

Lidé se tu zdraví, i do kolem jedoucích aut. Mladí pracující mají jen málo snů. Za vydělané peníze si pořizují tetování, po celém těle. Aut mají třeba čtyři na rodinu. Ženy si rády lakují všechny nehty. Také na západní účesy si potrpí, ba i muži. Šlágrem domova jsou také tři nejmodernější mobilní telefony na osobu. Také patří ke slušnosti mít doma čtyři ušlechtilé psy.

Doprava. Kupodivu demokracií si tu nezničili autobusové a vlakové spojení.

Postavy. Do autobusu nastoupila stará tlustá a ošklivá Cikánka. Řidič se jí ptal, kam jede? Prý k Máně. A kde vystupujete? Tam co bydlí Máňa. Vzdal to, tak jela zadarmo!

Starosta si koupil nové západní auto. To ale tolik nepohoršovalo. Horší byla jeho nová koloběžka. To se místní divili. Občané zbožňují hovory o nemocech. Prožívají je tolik, že se rozpláčí. I s okolními posluchačkami.

 Kamarád z dětství. Byl úspěšně vyléčený alkoholík. 40 let sice chodil do hospody, pil tam ale poctivě sodovku. Když dosáhl starobní penze, celou ji prohrál, sázením. Rychle abstinence dosáhla své zkázy, začal bosý chodit ve sněhu. Zešílel a z nedostatku alkoholu brzo umřel!

 Kuchařovi říkají kapitán Achab. Má jednu nohu umělohmotnou, se zlacením a stříbřením kloubů. Proto rád nosí krátké kalhoty, ukazuje se tak hostům. Je to výborný kuchař. Jeden štamgast si mě pamatuje z jiné hospody. Má velmi vypelichané vlasy i vousy.

Psí potyčky. Čubičkář šel s malou čubou, Čubičkářka s tou velkou. Psi se začali prát. Čubičkář přetáhl tu velkou berlí, až ji o ni přerazil. Chtěl svou berli proplatit; ona však že ne! Nakonec se ale domluvili na jednotlivých časech venčení.

Noční život. Po soumraku projde třeba jeden chodec za půl hodiny. Puberťáci jezdí na kolech a koloběžkách, bez osvětlení!
Příští rok tam pojedu zase.                                                            

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jindro, pravda - nepravda, rozhodující je úhel pohledu. Každý ho mám jiný. A svérázný pan Nekvasil ten svůj, svérázný. Přikláním se k tomu, co napsala Zorka. :-)
Marcela Pivcová
V tomto kraji, jen o pár kilometrů dál, jsem byla naposled před třinácti lety. Mé postřehy se ale těm Vašim hrůzám ani nepřiblížily. Že by tyto byly až dílem současnosti? A trabanty tam už ani tehdy nejezdily - jako bývalá řidička trabantu bych je rozhodně nepřehlédla.
Zorka Horká
Pan Nekvasil je pozorovatel. Chce to i přiblížit jiným, své vnímání dává dál. Jak si to kdo "přebere", je na každém..... něčemu se usměju a nad něčím nevěřícně kroutím hlavou. Přesně jako v životě :-))
Jitka Hašková
Hejnice jsou známé poutnické místo. Je tam krásný kostel a klášter, kde nechají poutníky přenocovat. Byla jsem se tam jednou podívat bez přespání.
Soňa Prachfeldová
Asi je to tam pořád dobré, když se vracíte rád a dobrovolně.
ivana kosťunová
Podle popisu jsem pochopila, že Hejnice se nacházejí v pohraničí, bývalých Sudetech. O tom něco vím, těmto pohraničním městečkům opravdu stát hodně dluží. Pane Nekvasile, ačkoliv jsem váš velký fanda, musím vás i opravit. Česká spořitelna nezkrachovala. Jenže už to dávno není Česká spořitelna, ale Erste bank. Ta naopak prosperuje dobře, má pobočky po celé Evropě. :)) Připoštím, že možná v Hejnici zrušili pobočku, protože pro ně byla nerentabilní :))
Zuzana Pivcová
Podle líčení to musí být kraj, kde se zastavil čas, a pokud jde dál, tak jen ke zkáze. My jsme měli sraz i60 v Kořenově, což jsou také Jizerské hory, a tam jsem takové extrémy nezaznamenala.
Dana Puchalská
Moc jsem to nepochopila. Příběhy ze Žižkova byly lepší.
Alena Tollarová
Nějak jsem nepochopila, jestli trabanty a wartburgy jezdí po ulicích nebo jsou vystavěny pro pstruhy v korytech potoků, na jejich vytření? Možná obojí? Každá legrace někde končí, tady je jí pro mě nějak moc najednou.

Zpět na homepage Zpět na článek