Prázdninový tip: Jak voní tiskařská čerň
FOTO: autorka

Prázdninový tip: Jak voní tiskařská čerň

2. 8. 2019

Pozvánka na výlet do Kutné Hory za historií, jejíž památky jsou od r. 1995 na seznamu Unesco, poněkud z jiného ranku.

KNIHY JSOU OTISKY LIDSKÝCH MYŠLENEK.

KNIHTISK JE STRŮJCEM JEJICH NESMRTELNOSTI.

Což nejlépe dokumentuje nová expozice historie knihtisku. Kde?

Muzeum Kutná Hora - Knihtiskárna  
Barborská 30, 284 01
na hlavní turistické trase (naproti Českému muzeu stříbra) od Barbory a Jezuitské koleje směrem do historického centra města, rezervace UNESCO.
https://www.muzeumkutnahora.info/index.php/cs/knihtiskarna/

Otevírací doba
9:30 – 16:30
každý den, včetně sobot, nedělí a svátků

Zrod expozice iniciovala rodinná TISKÁRNA GRAFIA GRYČ. Byla založena 1. září 1920 a řemeslo se dědí z otce na syna více než čtyři generace.

Uvidíte unikátní stroje. 180 let starý ruční tiskový lis Christianna Dinglera, unikátní americký sázecí stroj Intertype, část vybavení tiskárny a knihárny, mechanické tiskové stroje Boston.  Můžete si prohlédnout i část vybavení tiskárny a knihárny od roku 1850 až do poloviny 20. století a také téměř 80 let staré dobové fotografie z provozu kutnohorské tiskárny. Chcete poznat, jak voní tiskařská čerň zblízka? Každý má možnost ručně vytisknout a odeslat vlastní pohlednici na 100 let starém stroji.

Kutná hora 

Právě zde v Kutné Hoře byla v roce 1489 vydána bohatě vypravená ilustrovaná Kutnohorská bible tiskaře Martina z Tišnova a patří k nejpozoruhodnějším prvotiskům světa. Tato expozice bude otevřena napřesrok.

Město nabízí nejen množství památek, krásných procházek, ale i různé možnosti občerstvení.

Do Kutné Hory ve Středočeském kraji se dostanete, dle místa bydliště, vlakem, autobusem, autem, na kole, ba i pěšky. Chcete vědět, zda čerň voní? Milujete knihy a zajímá vás historie? Neváhejte a podívejte se.

Prázdninový tip
Hodnocení:
(5.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
Hezký a lákavý prázdninový tip, jsi pro nás vybrala, Danuško! Historie Kutné Hory, Muzeum rodinné 4 generační Knihtiskárny a ještě i s památkami UNESCCO. To by se mi taky moc líbilo!
Dana Kolářová
Soni, máš pravdu, jeden den nestačí.
Jan Zelenka
Kutná hora je moc pěkné město. Pěkná je i procházka podél potoka. Do vnitřního města sice auta nesmí, ale dá se parkovat v jeho bezprostřední blízkosti.
Jan Zelenka
Kdysi dávno jsem šéfoval výrobě v různých velkých tiskárnách. A charakteristickou vůni knihtisku mám pořád v podvědomí. Kde je tomu dnes konec? Dnes frčí digitální tisk.
Soňa Prachfeldová
Kutná Hora je nádherná, byli jsme tam loni, ale za 1 den se toho moc nestihne. Muzeum by bylo velmi zajímavé.
Dana Kolářová
Elenko, souhlasím.
Alena Vávrová
Kutná Hora je krásná a zajímavá, byla jsem tam už několikrát a mám tam svoje oblíbená místa. I tato pozvánka je zajímavá.
Elena Valeriánová
Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům. (John Ruskin).
Elena Valeriánová
To by se mi taky líbilo. Knihy jsou mojí celoživotní láskou.
Dana Kolářová
Zuzano, z Prahy jezdí ze stanice Háje do Kutné Hory autobus č. 381. Mrzí mě, že jsem to zapomněla napsat v článku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%