Za únik moči se ženy stydí a problém většinou neřeší
Ilustrační foto: ingimage.com

Za únik moči se ženy stydí a problém většinou neřeší

4. 8. 2019

S občasnou inkontinencí bojuje v průběhu života až 50 procent žen. Nechtěný a vlastní vůlí nekontrolovatelný únik moči pro ně často znamená významný intimní problém, se kterým se obtížně svěřují. K lékaři se proto odváží zajít odhadem jen 10 procent pacientek.

„Spousta žen pociťuje kvůli potížím s inkontinencí trauma a postupně se omezuje v běžném životě. Za lékařem je donutí jít až náhlé zhoršení zdravotního stavu. Na vyšetření dochází mnoho žen až po 5-7 letech potíží,“ popisuje MUDr. Daniel Struppl a dodává, že vedle větších zdravotnických zařízení lze tento problém řešit i v malých specializovaných centrech, které často nabízejí modernější vybavení a technologie.

U tohoto onemocnění je nejdůležitější správná diagnóza, která určí typ inkontinence a podle toho lékař navrhne ideální léčebný postup. Její stanovení je nejlepší za pomoci urodynamického přístroje, se kterým se lze setkat jen na některých lékařských pracovištích u nás. Přístroj pomůže lépe rozlišit, zda se jedná o inkontinenci stresovou, kdy je nejlepším řešením malý chirurgický zákrok, nebo urgentní typ, který se dá léčit medikamenty. Chirurgický zákrok se provádí v celkové anestezii a je hotový během 20 minut. Pacientky mohou být propuštěny již druhý den po zákroku, celková rekonvalescence trvá zhruba 2 týdny.

Návštěva poradny proto vždy začíná důkladným pohovorem s pacientkou, poté následuje gynekologické vyšetření, vyšetření moči a takzvané urodynamické vyšetření. Při něm lékař hodnotí u pacientky tlakové a objemové parametry močového měchýře a močové trubice během plnění a vyprazdňování měchýře v klidu a při kašli. "Při správné diagnóze je potom úspěšnost léčby až kolem 85 procent," dodává vedoucí lékař pro léčbu inkontinence z pražské kliniky GynCentrum.

Inkontinence v číslech

  • Ve věkové skupině 15–64 let kolísá její výskyt mezi 5–20 %
  • Během těhotenství trápí nechtěný únik moči až 60 % žen
  • 32 % žen má obtíže i po porodu
  • Pomoc kvůli studu vyhledá jen asi 10 % lidí s inkontinencí
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
nina hor
Dobrý den. Já za sebe mohu doporučit tuto kliniku http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence/ a super pana doktora Otčenáška. Opravdu mi zde pomohli :-)
Marcela Škodová
...paní Potůčková...
Marcela Škodová
Mám přesně opačný problém - jak ráda bych se vymočila bez cévky... Ale s inkontinencí je třeba jít k lékaři co nejdřív, jak píše paní potůčková - po operaci je vše v pořádku (měla jsem to tak asi 20 let až do další nemoci).
Anna Potůčková
Tak předně stud není na místě. Vím o čem mluvím, neboť toto mám pár let za sebou. Moje inkontinence se vyřešila nakonec odebráním dělohy a tzv. sítkou. To vše při jedné operaci po níž jsem necítila žádnou bolest díky preventivně podávaným analgetikám jak injekčně, tak v tabletách. Domů jsem jela si po 5ti dnech ale přesně si to nepamatuji. Sice chodím močit častěji než zcela zdravé ženy, ale při kýchnutí alespoň už nic neuniká a pokud někde jedu, tak se trochu omezuji s pitím, ale tak abych nebyla dehydrovaná a nepiji hlavně kávu!
Danka Rotyková
Cvičení na pánevní dno je opravdu výborný lék proti úniku moči. Škoda, že to dost dívek a žen v mladém věku neřeší, budoucí možný problém si nepřipouští. Tak alespoň my seniorky bychom na takové cviky měly pamatovat. A vhodný čas je v každém věku. ☺
Zuzana Pivcová
Tady by neměl stud být prvořadý. Nedávno jsem četla, že i na tento problém pomáhají dodnes praktikované cviky známé paní Mojžíšové, které pomáhají zpevnit pánevní dno. Sestava je i na internetu.
Dana Puchalská
Dost zajímavý článek.

Zpět na homepage Zpět na článek