Pranostiky pro celý rok XVIII
Foto: autorka

Pranostiky pro celý rok XVIII

30. 8. 2019

Pranostiky a rčení o větru

Na povýšení svatého Kříže odkud fouká vítr, odtud přijde drahota. (14. září)

Jasné počasí o rovnodenní zvěstuje mnoho větrů v zimě.

Fučí-li na svatého Michala vítr od východu nebo severu, bude tuhá zima. (29. září)

 

Mlhy a pranostiky

Začátek tohoto měsíce přináší lidem i hovadu zlé páry a mlhy.

Podzimek bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu.

Je-li o Michalu jasná noc, zvěstuje to zimy moc; je-li mlhavá a vlhká, nebudou chladna velká.

 

Bouřky v pranostikách

Bouřky ve druhé polovině září přinášejí mnoho větrů.

Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom.

Bouřka v září – sníh v prosinci.

Bouřky v září – na jaře mnoho sněhu.

Na den Jiljí hrom a blesky – čtyři týdny mokré stezky. (1. září)

Je-li na svatého Václava bouřka, bývá dlouho teplo. (28. září)

Hřmí-li na svatého Michala, bude mnoho žita, ale málo ovoce a silné větry.

Hřmí-li na svatého Michala, bude hojnost vína, ale ovoci ublíží a budou silní větrové.

Bouřky v září zvěstují mnoho sněhu v zimě.

 

Mraky – déšť – sníh

Na dešti v září rolníku moc záleží.

Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava.

Po hojných deštích v září osení zimní se podaří.

Prší-li často v září, z lesů dlouho voda se paří.

Na podzim lžíce deště a konev bláta.

Když na svatého Jiljí prší, celý podzim voda crčí.

Prší-li na svatého Jiljí, budou otavy shnilý.

Na svatého Jiljí jasno – suchá jeseň; když prší, čtyřicet dnů střecha nevyschne.

Svatá Ludmila deštěm obmyla. (16. září)

Jak padne sníh do Václava, tak je potom pěkná pohoda.

 

Zvířátka, rostliny a pranostiky 

Pěkné růže v zahradách věští pěkný podzimek a pozdní zimu.

Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu.

Divoké husy svačinu odnášejí a zimu přinášejí.

Divoké husy na odletu – konec babímu létu.

Pozdní růže zahradě zvěstují mírný podzim.

V jakém počasí jelen na den Jiljího říje neb mezi laně jde, v takovém se zase po čtyřech týhodnech navrací; jestli ale jelen něco později říje, tedy jest znamení, že pozdě zima nastane.

V jakém počasí jde jelen k říji, v takovém se o Michalu vrací.

 

Literatura:  Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květuše Pinkasová
Věruško, už se ozval v noci hrom, bude zavát každý strom. V noci silně hřmělo. Jsem zvědavá na Michala a Václava ... Tvé staročeské pranostiky čtu ráda.
Věra Ježková
Honzo, tak jednu už mám: Již letmý pohled na ředitele TV Barrandov a vyslechnutí několika jeho slov vyvolává potřebu násilí v jinak mírumilovných lidech.
Věra Ježková
Jendo, díky moc za komentáře. Zasáhl jsi urvale a pobavil jsi mne. Mně se na těch pranostikách moc líbí ta starodávná čeština. Návrh na pranostiky ze současné společnosti bys mohl vyhlásit. Íčkaři jsou tvořiví, jistě by se zapojili. Já bych se snažila také. :-)
Libuše Křapová
Nádherně mi kvetou růže :-) ještě bude teplo :-)
Jan Zelenka
Ještě malá poznámka. Co kdybychom si některé moderní pranostiky sami vytvořili. Jako domácí úkol. Může to být docela zajímavé. Např.: Zasedání parlamentu viděti - nutkání ke zvracení míti. Věrko promiň, že jsem ti tak neurvale zasáhl do komentářů.
Jan Zelenka
Věrko, to je velmi zajímavý výčet. Některé pranostiky jsou zřejmě velmi staré. Otázkou je, jak jsou tyto pranostiky naplňovány. Zaujaly mne ale "silní větrové". Zjistil jsem, že se objevují i po nějakém jídle, nejen po hřmění. Ale to už asi není pranostika.
Jana Šenbergerová
Díky, Věrko. Já jen doufám, že do Václava sníh nepadne. Předpověď slibuje sníh až v listopadu. Uvidíme ...
Věra Ježková
Děkuji vám, že vytrváváte. Ty pranostiky jsou půvabné stále, ale co o nich pořád psát, že? :-)
Naděžda Špásová
Tentokrát to chápu, zaujaly mě ty větry v září, musím se smát, neboť jsem si vzpomněla na jiné větry. Znáš to, viď.
Hana Nováková
Věrko, zase já i maminka si počteme. Za obě děkuji

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.