Jak se testují záněty močových cest
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak se testují záněty močových cest

30. 8. 2019

Chodíte častěji na záchod, cítíte pálivou bolest při močení, moč je příliš tmavá nebo je v ní dokonce krev, bolí vás v podbřišku a vůbec se necítíte dobře? Ani jeden z těchto příznaků není v pořádku, nepodceňujte je a navštivte lékaře.

Jen cílenými testy může lékař určit důvody vašich problémů a nasadit vám správnou léčbu. Co vás tedy z odborného hlediska čeká?

Základní laboratorní vyšetření
Většina močových infekcí se rozpozná pomocí vyšetření moči a následně je potvrzena kultivačním vyšetřením. Jsou-li přítomny patogenní bakterie, vyšetřuje se jejich citlivost na antibiotika, aby se lékař ujistil, že zvolené antibiotikum bude v léčbě močové infekce účinné.

  • Vyšetření moči. Důležité je zachytit vzorek ze středního proudu moči, aby se co nejvíce zmenšila možnost kontaminace bakteriemi z okolí ústí močové trubice. Přítomnost bílých krvinek (leukocytů), červených krvinek (erytrocytů), nitritů a bakterií v moči může svědčit o močové infekci.
  • Kultivační vyšetření. Moč se nanese na tenkou vrstvu živné půdy a pak se nechá dozrát 24-48 hodin. Všechny bakterie, které rostou na agarové vrstvě, jsou počítány a identifikovány. U osob s močovou infekcí obvykle najdeme vysoký počet kolonií jednoho druhu bakterií. Najdeme-li tři nebo více druhů bakterií, je tento nález považován za zevní kontaminaci vzorku a vzorek není dále zpracováván. Jestliže u pacienta přetrvávají potíže, je potřeba zaslat k vyšetření nový vzorek moči.
  • Jestliže převažuje růst jednoho druhu bakterií ve vysokém počtu, následuje vyšetření jeho citlivosti k antibiotikům. Schopnost různých antibiotik snižovat růst bakterií ve zkumavce nebo na agarové plotně předpovídá, které antibiotikum bude v léčbě močové infekce nejúčinnější.

Kontrolní laboratorní vyšetření
Ne vždy zůstane močová infekce pouze v močových cestách. A také ne vždy dané příznaky znamenají běžnou infekci močových cest. Proto může lékař požadovat kontrolní vyšetření. Má-li lékař podezření, že se močová infekce rozšířila do krevního oběhu, může požadovat vyšetření hemokultury. Což je kultivační vyšetření krve na přítomnost bakterií. Jestliže má podezření, že potíže nemocného způsobilo sexuálně přenosné onemocnění jako např. onemocnění vyvolané chlamydiemi či gonorea (kapavka), může požadovat test na jednu či více sexuálně přenosných chorob.

V případě opakujících se nebo chronických močových infekcí mohou být provedena i další laboratorní vyšetření, např. stanovení glukózy (k vyloučení či potvrzení diabetu) nebo močoviny a kreatininu (pro zhodnocení funkce ledvin). Má-li člověk s močovou infekcí močové kameny, je třeba je vyšetřit včetně rizikových faktorů jejich tvorby. Podrobněji na www.labtestsonline.cz

Jak vidíte, díky laboratorním testům může lékař odhalit příčinu vašich problémů a nasadit vhodnou léčbu. Svět laboratorní diagnostiky má obrovské možnosti a není od věci se o některých dozvědět víc. Příště vám poodhalíme další.

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

14%