Radnice dokořán 2019
Foto: autorka

Radnice dokořán 2019

18. 9. 2019

Prague City Tourism pořádala letos již po páté akci Radnice dokořán. Jedná se o speciální komentované prohlídky Staroměstské radnice.

Navštívili jsme prostory, které dříve byly přízemí obytných domů, teprve po navážce kvůli častým povodním se stalo sklepením. Dostali jsme se do míst Staroměstské radnice, která nejsou běžně přístupná, jako vyhořelé torzo východního křídla budovy, reprezentační sály budovy, Brožíkův sál, kaple, nakoukli jsme i do zákulisí orloje a zúčastnili se svatebního obřadu. Prohlídku doplnily divadelní scény ze života Václava IV. – představil se nám jako flamendr, mučitel a král, který je spojen s 1. pražskou defenestrací. Měli jsme možnost navštívit středověký šenk, byli jsme svědky dramatického závěru života Jana z Pomuku a i samotného panovníka. To vše doplněno středověkou a varhanní hudbou.

Velmi zajímavá byla část věnovaná roku 1945, promítané dobové fotografie, na kterých bylo zachyceno bombardování a požár radnice a video dokumentující strhnutí celého východního křídla Staroměstské radnice.

Na závěr jsme se všichni zúčastnili znalostní soutěže o vstupenku na prohlídku orloje. No, tu jsme nezískali. Ale to nevadí.

Měli jsme štěstí na průvodce, myslím, že průvodcování bylo jeho koníčkem, a kdyby měl více času, vyprávěl by nám snad o historii radnice až do pozdního večera.

Pokud se akce bude opakovat příští rok, doporučuji návštěvu. Jen vás musím upozornit, že se jedná o členitý terén, místy se jde jen při svíčkách a je tu dost schodů. Vstupného se bát nemusíte, letos to bylo za 50,- Kč. Celá prohlídka trvá cca 3hodiny.

Opojeni historií a tou celou nádherou jsme vyšli na Staroměstské náměstí a tam na nás bafla současnost, maska King Konga a medvěda Pandy, přeplněné odpadní koše a různí pouliční „umělci“.

akce
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Muselo to být zajímavé.
Hana Rypáčková
Měla jsem tam svatbu a jednou už jsem taky prolézala k těm figurám orloje..Klidně si to zopakuji. ( Svatbu ne).
Zuzana Pivcová
Na Staromestske radnici jsem vetsinou jen na fotovystavach jen jednou jsme byly az nahore, byl odtud krasny pohled. Albanske klavesnici se cestina nelibi.
Soňa Prachfeldová
Moc ráda jsem si to Helenko přečetla, paráda fotky.
Naděžda Špásová
Heli, to je určitě krásný zážitek. Pár let jsem v Praze žila, ale uvnitř radnice jsem nikdy nebyla. Moc hezké fotky. :-)
Marie Doušová
Akce Radnice dokořán byla určitě poučná a dokonale připravené ukázky z té doby byl nevšední zážitek ,který jste nám přiblížila.Dík i za foto.
Dana Puchalská
Je to určitě víc než zajímavá prohlídka.
Alena Vávrová
No tak to bylo opravdu velkolepé, díky za sdílení.
Jana Šenbergerová
Po něčem takovém se octnout tváří v tvář gorile muselo být nemilé, ale ještě více by mě vyděsila snad jen šibenice, i když ta by lépe zapadla do kontextu. :-)
Věra Ježková
Děkuji za zajímavý článek a fotky. Určitě se tam ale nevydám. Tři hodiny by na mě byly moc. Stačila by mi třetina.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.