Paruka. Věc obdivovaná i zatracovaná. Jaká je její historie?
Ilustrační foto: pinterest.com

Paruka. Věc obdivovaná i zatracovaná. Jaká je její historie?

24. 10. 2019

Byly doby, kdy je nosily i ženy s krásnými vlasy. Prostě byly v módě. Pro někoho jsou symbolem nevkusu, pro někoho záchranou, když kvůli nemoci o vlasy přijde. Paruky plují dějinami a někdy  jsou na vrcholu a někdy na dně. Tady je jejich historie.

Důkazy o tom, že umělé vlasy nosili už staří Egypťané, nalezli archeologové nejen v podobně nákresů a jejich zbytků v hrobkách, ale objevili také asi tři a půl tisíce starou dílnu na výrobu paruk. Byla odhalena při vykopávkách v oblasti Luxoru.

„Dávný řemeslník měl v plátěném obalu uschované alabastrové nádobky s chomáči pravých vlasů, kadeřemi navlečenými na nitích a síťkou z nití, která sloužila jako kostra pro vázání paruky,“ vysvětluje historik Vladislav Vondruška, autor knihy Intimní historie.  Archeologové objevili i dřevěný model lidský hlavy, na kterém staří Egypťané paruky vázali.

Existují i malby naznačující, že paruky běžně nosili vlivní muži v Mezopotámii. Naopak umělým vlasům nepřála doba rozkvětu starého Řecka, ve kterém bylo v módě vše přírodní. Staří Řekové se o své vlasy velmi pečlivě starali, takže paruky byly v té době poněkud pozapomenuty.

Později si občas nějaká marnivá majetná žena, která se potýkala s nekvalitními vlasy, nechala udělat příčesek, ale v podstatě paruky čekaly na své nejslavnější období a to skutečně přišlo.

Traduje se, že francouzský král Ludvík XIII měl od mládí mizerné vlasy. Vypadávaly mu, byly řídké. Tehdy se takové situace ovšem neřešily jako nyní tím, že si muži hlavy oholí a je to považováno za sportovní, mužné, ba přímo sexy. Tehdy to bylo špatné, protože husté vlasy byly považovány za symbol mužnosti. A tak Ludvík začal svůj nedostatek skrývat pod vlasy umělé. Nechával si vyrobit paruky. A když něco udělal král, začali to dělat i lidé v jeho blízkosti. Husté paruky pro muže se postupně staly u francouzského dvora běžnou součástí každého muže, mnozí bez nich časem na veřejnost vůbec nevycházeli. Další král, Ludvík XIV tuto módu dovedl na absolutní vrchol. Muži nosili na hlavách tak obrovské nakadeřené paruky, že se v podstatě nelišili od žen. V roce 1673 byla paruka dokonce popsána jako závazná součást dvorského oděvu. Jinými slovy, bez paruky se v blízkosti krále vůbec nebylo možné objevit. Bylo to stejné, jako by se nyní někdo vypravil do parlamentu v pyžamu.

Mužské barokní paruce se říká alonžová a je to typ, který je dlouhý až pod ramena. Byly zhotovovány ze zvířecí srsti nebo z pravých vlasů. Prodávání vlasů tehdy byl poměrně výnosný způsob, jakým si chudí lidé přivydělávali. Později se tyto paruky začaly ještě silně pudrovat. Okolo roku 1730 přišly do módy paruky kratší, ovšem stále silně napudrované, aby byly co nejsvětlejší.

A pak čím dál rychleji vycházely z módy. Už se zdálo, že se jejich sláva nikdy nevrátí, ale pak přišla šedesátá léta dvacátého století. Ženy začaly nosit vysoké drdoly, často je tvořily za pomoci příčesků. A vše vyvrcholilo módou paruk. Nosily je i ženy mladé, které měly vlastní hezké husté vlasy. Móda si prostě žádala mít na hlavě co nejvíce kudrlin nebo co největší, nejpevnější drdol. K tomu minišaty, lakované botky.

Od té doby se paruky vyrábějí především pro divadla, pro filmaře, ale zároveň mají stále jednu důležitou úlohu. Pro ženy, které přišly o vlasy například z důvodu onkologického onemocnění, často bývají velmi dobrými kamarádkami, které pomáhají překonat těžké přechodné období. Nemálo žen dobře ví, že právě ztráta vlasů mnohdy pořádně nabourá sebevědomí a psychiku. A to při léčení těžkých nemocí není dobré.

Proto není vhodné pohlížet na paruky jako na nevkusný památníček dob dávno minulých. Nezaslouží si to. Ostatně, mnohé z těch, které se nyní dají sehnat, jsou od skutečných vlasů k nerozeznání a jde v podstatě o umělecký výrobek.

A kdo ví,  třeba se zase jednou někdy dostanou do módy a mámy zase budou dcerám říkat: Neblázni, proč nosíš paruku, když máš svoje vlasy?

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Když má někdo nekvalitní vlasy,nebo po nemoci,domnívám se,že paruka je nezbyná.Mám známou,která má pleš a pár vlasů na hlavě.Má kvalitní paruku moderně sestříhanou dovezenou z USA od sestry a vypadá v ní skěle.Já jsem kdysi taky toužila po blond- oříškové paruce ,nakonec jsem si ji koupila a na hlavně jsem ji měla asi 5x na různé akce.Spíš tak pro pobavení,neboť dlouho by v ní nevydržela.Mám douhé husté vlasy a kdybych ji nosila asi déle,mohla bych mít ještě k paruce milá zvířátka breberky - vši. Ale určitě doporučuji kvalitní paruku ženám hodně jim to zvedne sebevědomí a to je účelem.Hezký večer všem!
Eva Mužíková
Paruka, proč ne? Nikdy bych si ale na hlavu nedala takovou, která je rozeznatelná od pravých vlasů. Ovšem, nesmí člověk šetřit na penězích.... Mnohokrát jsem v ní i zvládla závody s Bertíkem, nevadil mi ani silný déšť... naopak, byla jsem stále " krásná ", ne jak zmoklá slepice..:(((Zkrátka, parukám jsem fandila v letech sedmdesátých a fandím stále. Bertice
Marie Doušová
Také jsem si paruku koupila ,měla jsem douhé vlasy a tak jsem chtěla občas být krátkovlasá. Moc jsem jí ale nenosila ,měla jsem hodně vlasů a špatně se mi pod paruku dostávaly.
Zdenka Jírová
Paruku jsem nikdy nenosila, měla jsem silné, husté vlasy.
Věra Ježková
V době přechodu mi padaly vlasy tak moc, že jsem se odhodlala jít do obchodu podívat se po vhodné paruce, až bude ještě hůř. Divili se, co tam dělám. Situaci pak zachránily hormony. Ten pocit byl ale hrozný.
Jarmila Komberec Jakubcová
S Ivankou to máme jako přes kopírák. I já jsem si začátkem 70 let koupila šedivou paruku a občas ji nosila.
Dana Puchalská
Ano. Paruka byla moderní. Dokonce jsem jednu kdysi dávno měla. Kadeřnice mi nějak pokazila účes a tak co mi zbývalo. Tenkrát to frčelo,bylo mi asi 19 let.
Zuzana Pivcová
Já jsem si dokonce počátkem 70. let dala z ustřiženého copu zhotovit paruku z vlastních vlasů. Moc se ale nepovedla. V té době jsem nosila dlouhé vlasy s ofinou (kleopatru) a občas se mi zachtělo změny. Pěkná hloupost! Dnes mi ty pěkné dlouhé vlasy nikdo nevěří. :-D Za nás nosili i muži příčesky, protože se styděli za pleš. Ty příčesky ale byly hned vidět. Dnes je jiná doba a holohlaví nemají problém.
ivana kosťunová
Na začátku sedmdesátých let jsem si na svoje delší blond vlasy občas navlékala šedivou paruku s kraťoučkým sestřihem. Bylo to praktické třeba když jsem narychlo šla někam do společnosti a neměla své vlasy zrovna v pořádku, a v zimě jsem ani nepotřebovala čepici - krásně ta paruka hřála

Zpět na homepage Zpět na článek