Den D aneb současnost a historie
M.Seitlová

Den D aneb současnost a historie

13. 11. 2019

Čtvrtek. Obyčejný čtvrtý den v týdnu opakující se s neměnnou pravidelností. Ovšem někdy se stane, že z obyčejného čtvrtka se vyklube čtvrtek neobyčejný. Nejen se vyloupne slunný mezi zamračenými a deštivými, ale potěší i domluveným setkáním. Proč, kdy a kde? Možnost setkat se s kamarádkou z i60tky, ve čtvrtek ve Dvoře Králové. A byl to čtvrtek příjemný, veselý i poučný, prozářený dobrou náladou. Majko, děkuji!

Po kratší procházce městem k Hankovu domu a plastice královédvorského rukopisu, jsme se přemístily do Žirce. Rukopis nalezli kaplan Pankrác Borč a Václav Hanka 16. Září 1817 ve věžní kobce kostela sv. Jana Křtitele.

Areál Žireč. Obnovené prostory bývalé jezuitské rezidence odhalují půvab baroka i ukryté poklady.  Najdete ho ve Dvoře Králové na pomezí cest mezi ZOO a hospitálem Kuks.
Co je součástí barokního areálu?
Domov svatého Josefa – zdravotnické lůžkové zařízení pro nemocné roztroušenou sklerózou.
Cyklomuzeum - expozice historie cyklistiky.
Bylinková zahrada a zámecký park – bylinky v zahradě, růžové loubí a romantické svatby v parku podbarvené šuměním vody řeky Labe.
Barokní zvonkový klavír J. M. Rödera v kostele sv. Anny – poslední dochovaný nástroj svého druhu na světě.
Místo opravdových příběhů - dávných i současných, které vypráví bouřlivá historie i současnost.                                           
Genius loci, propojený svět nemocných se zdravým, může zažít každý vnímavý návštěvník, ať už přijde poprvé či po několikáté.

Za nově objevené místo pro mne patří poděkování Majce, také za úvodní foto článku, neboť můj fotoaparát je stále nepoužitelný. Kdo se chce spolu vidět, cestu si najde na i60.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Z vašeho setkání mám Dano radost. Také jsme se tam setkali s přáteli z íčka a Majka nás provázela.Byl se mnou i Venda a mám na to moc hezké vzpomínky .
Dana Kolářová
Aleno, přesně vystiženo!
Dana Kolářová
Elenko, z Kuksu do Žirče to je pár kilometrů. Lze i dojít, procházkou podél Křížové cesty 21. století.
Elena Valeriánová
Danuško, věřím, že vám spolu bylo dobře. Kuks máme v plánu na příští rok a VU3V. Škoda jen, že nebude čas i na vámi objevená místa.
Naděžda Špásová
Ve Dvoře Králové byli nedávno naši mladí a moc se jim tam líbilo. Majka je cestovatelka a je , děvčata, dobře, že se setkáváte.
Jaroslava Handlová
Setkávat se s dobrými kamarádkami je vždy osvěžující. Danuš, pěkně jsi přiblížila další zajímavosti z okolí Kuksu. Jsem moc ráda, že se s vámi oběma znám osobně. Děkuji.
Dana Puchalská
Bylo to určitě hezké setkání.
Zuzana Pivcová
Moc hezké a hodně smysluplné setkání, díky za zprostředkování informací i pocitů.
Dana Kolářová
Majko, líbilo se mi setkání, areál, prostě celý čtvrtek. Setkání, setkání všechny smutky zahání...
Marie Seitlová
Danuško, poděkovat bych měla já, že jsi mi tu zpříjemnila pobyt. Jsem ráda, že se ti barokní Žireč líbila a hlavně, že díky i60 jsme kamarádky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%