Roste počet pracujících seniorů. Při přesluhování je nutné dobře zvážit, zda pobírat důchod nebo ne
Ilustrační foto: ingimage.com

Roste počet pracujících seniorů. Při přesluhování je nutné dobře zvážit, zda pobírat důchod nebo ne

21. 11. 2019

Téměř 342 tisíc důchodců podle statistik Českého statistického úřadu v prvním pololetí loňského roku pracovalo. Je to nejvyšší počet pracujících důchodců za posledních osm let.

Podle statistiků k rostoucímu trendu přispívá vyšší poptávka na pracovním trhu, ale i snaha důchodců udržet si životní standard. Od roku 2010 jde podle statistik ČSÚ téměř o stotisícový nárůst.

Také jednašedesátileté Janě, rozvedené matce dvou dětí, vznikne v příštím roce nárok na důchod. „Vůbec neuvažuji, že bych přestala pracovat. Děti jsou pryč z domu, vnoučata ale ještě nemám, jsem zdravá, tak se mi do důchodu nechce. A v práci mi dávají najevo, že by při dnešním nedostatku pracovníků byli rádi, abych ještě nějakou dobu pokračovala, takže není co řešit,“ je už rozhodnutá Jana, která pracuje jako vedoucí oddělení v logistické firmě.

Ale něco přece řešit bude muset, a to, jestli bude přesluhovat bez pobírání důchodu (tzv. práce na procenta) nebo přesluhovat při současném pobírání důchodu. Poradkyně na důchodovou problematiku RNDr. Eva Nešverová vysvětluje základní rozdíly a přidává modelový příklad.

„Při přesluhování bez pobírání důchodu se důchod navyšuje za každých 90 kalendářních dnů o 1,5 % tzv. výpočtového základu (veličina vycházející z tzv. osobního vyměřovacího základu, což je přibližně řečeno hrubý měsíční příjem za celý život).  Před datem dosažení důchodového věku náleží 1,5 % výpočtového základu za každý odpracovaný rok. To znamená, že při přesluhování bez pobírání důchodu vlastně důchod roste čtyřikrát rychleji než předtím.

V případě přesluhování při současném pobírání důchodu se důchod navyšuje za každých 360 kalendářních dnů o 0,4 % výpočtového základu“.

Modelový příklad

Paní Hanka získala k datu dosažení důchodového věku celkem 45 let doby pojištění a její osobní vyměřovací základ činí 30 000 Kč. Tomuto osobnímu vyměřovacímu základu odpovídá výpočtový základ 19 143 Kč. Důchod vyměřený na základě uvedených hodnot je 16 412 Kč.

V případě přesluhování bez pobírání důchodu se paní Hance důchod navýší za každých odpracovaných 90 kalendářních dnů o 287 Kč.

V případě přesluhování při současném pobírání důchodu se Hance důchod navýší za každých odpracovaných 360 kalendářních dnů o 77 Kč. V tomto případě tedy jde o víceméně symbolickou částku. Toto navýšení není automatické, je potřeba o něj po příslušné době požádat.

Paní Hanka se rozhodne přesluhovat 1 rok bez pobírání důchodu. Za 360 kalendářních dnů přesluhování se její důchod navýší o 4 x 287 Kč = 1148 Kč, obdrží tedy důchod ve výši 17 560 Kč.

Za tuto dobu se ale vzdá na důchodu částky 12 x 16 412 Kč = 196 944 Kč. Tato částka se jí vrátí za více než 14 let (196 944 : 1148 = 171,55 měsíců)

 „Vidíme tedy, že návratnost přesluhování je dost dlouhá. Je ale třeba si všimnout ještě další skutečnosti, a to, jaká částka se nám má vrátit. V našem příkladu to u jednoho roku přesluhování bylo 196 944 Kč, v případě dvou let už by se jednalo o 393 888 Kč. Protože tu vždy je riziko, že tyto peníze zpět na vyšším důchodu nezískáme, obvykle příliš nedoporučuji přesluhovat déle než 1 – 2 roky,“ shrnuje Eva Nešverová a dodává, že se ve své praxi setkává i s klienty, kteří přesluhují bez pobírání důchodu 5 let i déle, a spolu pak řeší, kdy vlastně o důchod požádat.

Ne všechno se dá ovšem spočítat, a tak je důležitá i vlastní představa klienta o výši důchodu. Zde se může ukázat, že delší návratnost a riziko s tím spojené bude stát za pocit lepšího zabezpečení (vyššího důchodu).

„A na závěr důležitá skutečnost, o které se moc neví - při přesluhování (ať už při nebo bez pobírání důchodu) se už doba pracovní neschopnosti nezapočítává jako doba pojištění, zatímco před dosažením důchodového věku ano,“ uzavírá krátký exkurz do této problematiky důchodová poradkyně Eva Nešverová.

 

Renata Pavlíčková pro i60.cz

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.7 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Šla jsem do důchodu dobrovolně o dva roky dřív. Práce vědecké pracovnice na PedF UK mne sice bavila, ale vyčerpávala mne věčná honba za granty a závislost na hodnocení publikační činnosti. Svého rozhodnutí jsem dosud nelitovala ani minutu. Jsem mnohem aktivnější, než když jsem byla zaměstnaná; z velké části i díky íčku.
Josef Bílý
Sám jsem přesluhoval tři roky.Samozřejmě jsem si vzal důchod a k tomu pracoval! Pracovat na procenta je nesmysl ! V mém případě by se mi to vrátilo až ve 105 letech :).
Alena Várošová
Pracovala jsem ještě v tomto roce na zkrácený pracovní úvazek do konce července.Moje šéfová skončila a já s ní a ještě jedna prodavačka.Určitě by se mi nevyplatilo žádat o zvýšení důchodu,neboť za pár 10 až 25 hodin měsíčně by mi to opravdu nestálo za to. Ale kdo se na to cítí praovat,ať pracuje třeba do 100 let. Ovšem,kdyby pracoval manuelně,tak je rád,že může odejít do starobního důchodu a přivydělá si jen nárazově.Je to na každém z nás.
Danuše Stočesová
Pokud zdravotní stav dovolí pracovat, tak bych se přikláněla k názoru, pracovat co nejdéle. Dodá to člověku energii a pocit samovzdělávání. Vždyť šedesát nebo sedmdesát let nic není. Práce by ale měla být zálibou. Osobně, jak jsem již několikrát psala, jsem průvodkyně. Je mi 63 let a kdybych měla více času, tak bych se věnovala dalšímu studiu jazyků a čtení mnoha nepřečtených knih........ Domnívám se, že do konce života to bude stejné, neustále aktivní.
Jana Gondášová
Především je nutné přihlédnout ke zdravotnímu stavu . Osobně nejsem zrovna příznivcem pracujících důchodců, nahrávají těm, kteří rozhodují o době odchodu do důchodu, bere se to plošně a jsou lidi , kteří pracují v provozech, kde se mnohdy důchodu ani nedožijí. Důchod nebo odchod do důchodu je doba, kterou má člověk věnovat sobě a odpočinku.
Rostislav Mraček
Se zájmem jsem si přečetl, i když v podobné situaci nejsem. Pracuji 2 - 6 dní v měsíci, potřebuje-li můj bývalý zaměstnavatel.
Aranka Johnová
Také jsem OSVČ i manžel a oba pobíráme starobní důchod sociální a zdravotní se každý rok zvyšuje,takže zaplatíme oba dost a když si byl manžel po roce požádat o přepočítání,dostal opravdu navýšení 50 kč,jak píše paní Kostunová :):)
ivana kosťunová
Já také preferuji výplatu důchodu a po přepočtení navýšení základní výměry o 40-50 Kč ročně. Článek je velmi srozumitelný a fundovaný.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pracuji jako OSVČ a zároveň pobírám starobní důchod. Protože platím sociální a zdravotní pojištění mohu každý rok požádat na SSZ o přepočet důchodu. Většinou se jedná o částku velmi malou částku.

Zpět na homepage Zpět na článek