Haiku a Tanka
FOTO: autor

Haiku a Tanka

24. 11. 2019

Haiku je prastará forma japonské lyrické poezie, která zdomácněla i u nás. Je tvořena zvukomalebným trojverším s počty slabik 5–7–5.

Puristé formy nepřipouštějí v trojverší rým, ale v Česku se toto omezení příliš nedodržuje.

Tanka je podobná forma, ale je to pětiverší se schématem 5-7-5-7-7.

 

Trojverší - haiku

 

městem jdou stíny

do barevné palety

padáme nocí

x

život pomíjí

jako stín, který běží,

chyť ho do dlaní!

x

prastará řeka

od věků život dává

ve stínu chrámů

x

medina hlučí

za girlandami květů

bizarním davem

x

Na Bílé stráně

barevné listí padá,

mě bolí záda

x

barevný západ

na představení čeká,

po ladech stéká

x

Jsou smutná rána

když noc, ta černá dáma,

přichází sama

x

Když slunce stoupá,

moře k obzoru září,

kolik má tváří?

x

Šumící moře

a piazza pod smokvoní,

kouřící káva voní

x

jaro přináší

tu křehkou vůni květů

vykroč vstříc létu

x

čistý list čeká,

dobrý nápad se cení,

myšlenka není

x

na střeše zámku

sedí dva krásní pávi,

řvou jako krávy

x

haiku je prosté

proč mě však napadají

spíš verše sprosté?

x

 

 Pětiverší - tanka

 

Moře
Vlna za vlnou

si na moři jen hraje,

barevné kraje,

a racek, co tam létá

přináší pozdrav léta

 

Nil
S věčností plyne

životadárná řeka

v stínu lotosu,

čas tam vepsal do břehů

magické runy věků

Moje poezie
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jste nevyčerpatelný, pořád něčím překvapujete.
Oldřich Čepelka
Haiku na mě působí uměle. Raději mám prostý rým s trochou legrace. Jako např.: Někdy se mi chce hlasitě křicet, / že už mi dávno nebylo třicet, / abych se otočil za holkou / (leč trapézové svaly se nepohnou). / Někdy se mi chce hlasitě řičet / že mi už dávno bylo čtyřičet, / někdy se mi chce potichu zvracet / že se ty doby už nebudou vracet. /
Věra Ježková
Právě kvůli té kázni, jak to nazvala Jana Š., nebo řádu, jak bych tomu řekla já, se domnívám, že tato tvorba je náročnější než jiné formy básnění. Kázně mám v sobě dost, řád v životě potřebuji.
Jana Šenbergerová
Jakékoliv pevně dané formy jsou o kázni, a tu já postrádám. Nosná myšlenka ale mnoho snese. Jste pěkně ukázněný tvůrce. Těším se na další ukázky z vaší tvorby.
Jan Zelenka
Já se tvorbě haiku v žádném případě soustavně nevěnuji. Toto byla výjimka, kterou přinesl do klubu náš přítel, orientalista. Zkusili jsme to a tím to skončilo. Na nejrůznějších literárních webech je však této básnické formy plno. A její obliba kupodivu stoupá. V českém prostředí je to však neorganický prvek. Vložil jsem to sem jen jako nepatrnou součást své tvorby.
Hana Nováková
pro mě sice zajímavé, ale nijak mě to nechytlo. Znám od Vás daleko lepší. Člověk však má poznat od všeho alespoň kousek to určitě nění na škodu. Díky
Jana Kollinová
Žasnu. :-)
ivana kosťunová
Oslovuje mě spíše pětiverší, tam vás nebolí záda a neřvou krávy :))
Věra Ježková
Milý poetický Jendo, co ty všechno víš a umíš?! Krásné. :-)
Zuzana Pivcová
Je zajímavé se s tím seznámit, ale pro mě to je příliš složité, tak psát své myšlenky bych nedovedla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.