Dva účinné cviky proti předvánočnímu stresu
Cvik zvaný Knee Drops. Foto: Fit Pain Free

Dva účinné cviky proti předvánočnímu stresu

8. 12. 2019

Příprava vánoční oslavy s sebou nese kromě fyzické námahy i psychické napětí. V takovém případě se jistě budou hodit cviky proti stresu. Tělo si malou rozcvičku rozhodně zaslouží.

„Při přípravě vánočních pochoutek, vaření a pečení často delší dobu stojíme či strnule sedíme v jedné pozici. To není pro naši páteř a celý pohybový aparát vůbec optimální. A tak není divu, že tělo protestuje, a dá nám to najevo třeba bolestmi krční páteře, omezenou hybností končetin, bolestmi v kříži nebo bedrech. Také úklid spojený s jednostranným pohybem a s přenášením těžších předmětů často končí namoženými svaly. Jako prevence všech těchto potíží se osvědčily následující cviky,“ doporučuje Hana Toufarová, zkušená lektorka s více než 30letou praxí, která je specialistkou na novou cvičební metodu Fit Pain Free. Právě ta je velmi účinná například při bolestech zad, zatuhnutí kloubů, namožení svalů a podobných potížích pohybového aparátu.    

Cvik č. 1: Counter Stretch

Při tomto cvičení si příjemně uvolníme ramena, protáhneme celou páteř a zadní stranu nohou a na konci se krásně narovnáme.

Základní pozice:

Stoupněte si ke stolu (parapetu nebo židli) a opřete se dlaněmi tak, abyste při předklonu měli paže přibližně ve výši ramen. Také dlaně jsou opřené v šíři ramen. Kyčle, kolena a chodidla držte v jedné linii, chodidla směřují dopředu.

Provedení cviku:

 1. Překlopte pánev dopředu, zapojte flexory kyčle.
 2. Zatněte svaly na stehnech.
 3. Ramena stáhněte směrem dolů k pasu, lopatky k sobě a dolů.
 4. Uvolněte se v ramenou, spusťte je co nejníže.
 5. Po 10 sekundách pozvolna spusťte ruce dolů a v hlubokém předklonu vydržte asi 10 s.
 6. Pak dejte ruce v bok, palce směrem k páteři a co nejvíce k sobě.
 7. Lokty zatlačte směrem k sobě a s nádechem se vzpřimte. Snažte se při vzpřimování prohnout v zádech, přičemž hlava jde jako první.

Cvik opakujte 5x

 

Cvik č. 2: Knee Drops

Při této uvolňující rotaci v leže si protáhneme svaly okolo páteře, zvýšíme její pohyblivost, protáhneme si prsní svaly a zároveň si protáhneme i posílíme svaly okolo kyčlí.

Základní pozice:

Lehněte si na záda. Pokrčte nohy, chodidla jsou na zemi. Nohy jsou přitom na větší šíři, než jsou kyčle. Upažte, dlaně držte vzhůru.

Provedení cviku:

 1. Nádech. S výdechem položte nohy vpravo, hlavu otočte vlevo.
 2. Zatlačte pravou nohu do země.
 3. Stáhněte levou hýždi a opatrně zatlačte levý bok dopředu.
 4. Levé rameno a lopatka leží na zemi, stáhněte je od uší dolů.
 5. Nadechněte se 2x do břicha. Břicho se vám s nádechem zvedá a s výdechem klesá. Horní část těla relaxuje. Časem se pokuste dýchat do celého trupu – nejen do břicha, ale i do stran a do zad tak, aby se celý trup jako válec s nádechem rozšiřoval a s výdechem zmenšoval. Vyměňte strany.

Cvik opakujte 10x na každou stranu.

 

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
To mi připomnělo, že teď zanedbávám i své oblíbené Tibeťany.
Soňa Prachfeldová
Druhý cvik mi přináší uvolnění.
Margita Melegova
Dnes postele nejsou tak v mode spise valendy a tak se chytam zabradli na spolecne chodbe.
Margita Melegova
Super cviky, ale pro ty ktere zlobi krize je nejlepsi chytit se cela postele a podrepnout jak to jen jde, opravdu to pomaha.
Jitka Hašková
Oprava místo potřebou má být lordozou. Tablet mi zablbnul.
Jitka Hašková
Když vidím fotku cviku, tak vím z vlastní zkušenosti, že tento cvik je nevhodný pro skolitickou páteř a se zvýšenou potřebou. Týká se to celé sestavy protáčivých, spinálních cviků, které pocházejí z záznamový a byly převzaty do mnoha systémů cvičení.

Zpět na homepage Zpět na článek