Flirtování po padesátce. Trapas nebo zábava?
Ilustrační foto: ingimage.com

Flirtování po padesátce. Trapas nebo zábava?

30. 12. 2019

Nezadaná žena sedí s kamarádkou ve vinárně a líbí se jí jeden ze dvou mužů u baru, který po ní kouká. Kdyby jí bylo dvacet, usmála by se na něj. Když je jí padesát nebo více, považuje to za nevhodné.

Podobně je to i opačně, u mnoha mužů. Jde o jeden z důvodů, proč jsou lidé vyššího věku často sami, i když by o nějakou známost stáli.

Stud, ztráta sebedůvěry, nejistota, obavy ze ztrapnění se. To jsou nejčastější příčiny, proč se lidé vyššího věku obávají navazovat známosti. Jeden takový příběh se nedávno odehrál v beskydské restauraci, kde se scházejí chataři z okolí. Jednou z nich je sedmapadesátiletá Saša, která tam jezdívá s kamarádkami. Je vdova a na chatě tráví veškerý volný čas. Seděla u stolu s přáteli a všimla si, že se po ní dívá muž od vedlejšího stolu. Předtím se zdravil s jedním z jejich přátel. „Už jsem si vícekrát všimla, že po mně kouká. Připadá mi nevhodné se na něj usmát. Kdo ví, co by si myslel. Vlastně nevím, proč se na mě dívá,“ říká.

Kamarádky jí říkají, že je to přece jasné: „Kouká po tobě, protože se mu líbíš!“

Saša: „Vždyť mně bude šedesát. Jsem tlustá. A na horách ani nejsem upravená, mám příšerné vlasy. Vždyť mám šedivý odrost, jdu ke kadeřnici až za dva týdny. Takhle bych ani neměla chodit mezi lidi, natož si myslet, že se někomu můžu líbit.“

„Mnohé ženy si ve vyšším věku nevěří, ztrácejí sebedůvěru. Chtěly by hezky vypadat, ale mnohdy mají problém najít oblečení, ve kterém by se cítily dobře. I v psychiatrické ambulanci se setkáváme se sdělováním žen, jak je trápí, že přibraly nebo že jim řídnou vlasy,“ uvedla psychiatrička Tamara Tošnerová, autorka knihy Jak si vychutnat seniorská léta.

Velmi sympaticky vyjadřuje pocity mnoha žen středního a vyššího věku zpěvačka Hana Zagorová, která takto popisuje své seznámení s manželem Štefanem Margitou. Bylo jí v té době přes čtyřicet. „Proč po mě kouká? Co chce? To vypadá, že mě balí, ale to přece není možné,“ vzpomínala a dodala, že byla ve věku, kdy si myslela, že už ji žádné převratné změny v životě nečekají.

Podobně uvažuje hodně žen. A čím jsou starší tím, méně změn v životě očekávají, přestože ve skrytu duše po nějakých touží.

Dámy, které prožily nějaké to randění ve vyšším věku, popisují začátky shodně. Prošly si fází nejistoty, studu, obav, že se takzvaně ztrapní. „Já jsem nevěřila, že ten muž má o mě zájem. Já byla přesvědčená, že jsem šedesátiletá obyčejná paní. Po šedesátiletých obyčejných ženách se přece muži nedívají, nezvou je na kafe,“ vypráví jednašedesátiletá Marta, která je řadu let rozvedená a před rokem navázala novou známost. „Já jsem vlastně už vůbec nevěděla, jak s mužem mluvit. Bála jsem se být příliš rozverná, abych nebyla trapná a zároveň jsem nechtěla být nudná. Takže jsem byla nervózní a trapná. Naštěstí to on měl stejně a byl nervózní a trapný taky,“ vypráví.

Mnoho žen vyššího věku si odvyklo flirtovat. Už to neumí a bojí se to zkusit. Mají pocit, že úsměvy, žertování a dávání najevo, že je muž zajímá, od určitého věku není vhodné. Mnozí muži uvažují podobně a pokud si nejsou jistí, ženy je v jejich nejistotě ještě utvrzují. Jestliže se šedesátiletý muž dívá v baru po ženě a ona nijak nereaguje, utvrdí ho to v pocitu: Jasně, jsem trapný, proč by měla reagovat na koukání starého dědka.

„Mnoho žen je ve vyšším věku opatrných a je to pochopitelné, protože za sebou mají různé vztahy a zklamání. Je však dobré, pokud své zážitky dokáží zpracovat, uzavřít. A hlavně je dobré umět odpustit,“ říká Lucie Mucalová, terapeutka, která se zabývá partnerskými vztahy.

Podobně jako jiní lidé zabývajícími se mezilidskými vztahy říká, že lidé vyššího věku by se neměli při seznamování snažit chovat jako lidé mladí. Seznamování, flirtování a randění ve vyšším věku je opravdu odlišné od toho, které prožívali ve dvaceti. Mnohem důležitější v něm je, pokud si dotyční mají co říct, pokud mají podobné zájmy. Proto je velmi vhodné navazovat známosti v prostředí, které je jim blízké. Jestliže se šedesátnice seznámí s mužem, který chodí do stejné horské hospody jako ona s přáteli a její přátelé ho znají, je docela velký předpoklad, že si budou rozumět. Mají totiž stejné přátele, je jim dobře v podobném prostředí, oba mají rádi hory. Jestliže si ale zaflirtuje s mužem, na kterého náhodou kápla při brouzdání po internetových seznamkách, je to mnohem větší loterie a schůzka může opravdu končit trapným mlčením. A bohužel i ubezpečením se: Co jsem chtěla, když jsem stará, trapná, nezábavná?

Flirtování může být zábava v každém věku. Chce to určitou dávku sebevědomí, ale hlavně přesvědčení, že se jedná především o zábavu. Právě v tom je totiž seznamování ve vyšším věku lepší než to v mládí. Tehdy lidé hledají lásku, partnera na celý život, někoho s kým založí rodinu. A najít takového člověka je hodně těžké. Ovšem po padesátce? V šedesáti a později? To se hledá společník nebo společnice pro zpříjemnění života, na výlety, do kavárny, k moři, na hory. Na popovídání si, na trávení pěkných večerů. A je už úplně jedno, jestli půjde jen o pár schůzek nebo o vztah na pár let. Už od něj totiž není třeba čekat nic víc než jen to, že bude příjemný a zábavný. Ovšem bez flirtování se takový vztah najde těžko.

vztahy a sex
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Josef Borecký
Flirt je osvěžežujíci jako pruh slunce prosvítající v zatažené obloze
Venca V.
Dobrý den, přesně...Pe EN :-) je to jen chyba těch, co to nezkusí, spřízněnou duši lze nalézt i po padesátce, i po šedesátce...je to někdy dost těžké, ale...přeci žijeme jen jednou a proč se po padesátce osoudit k osamění. Muž i žena bysi ale měl uvědomit, že na páchnoucího, zamračeného a neupraveného muže, stejně tak jako na neupravenou a zamračenou ženu není nikdo zvědavý.... Je třeba o srbe dbát, vybavit se vstřícným jednáním a úsměvem a výsledky se dostaví.
Pe eN
Nevím proč se diskutuje o flirtování po padesátce. Dnes to lze pokládat za střední věk a proč by člověk středního věku nemohl žít tak, jak mladší ročníky. Myslím si, že by si člověk neměl odepírat žádnou činnost jen kvůli věku, když ho baví a naplňuje.
Eva Mužíková
Také říkám, proč ne?? Plně souhlasím se Soňou a Karlem. A také říkám jako paní Danka: " Byla to krásná léta".
Hana Rypáčková
Klidně se dám s kdekým do řeči, ale flerty nemusím a hlavně ani dvojsmysly...Ale povídat si o zajímavostech...
Eva Kopecká
Měli jsme s kamarády akci v hospůdce. Jeden tam pořád po mně koukal. Nebyl nesympatický, ani ošklivý. Abych to shrnula - přišel mě pozvat na frťana. A mě to překvapilo a odmítla jsem. Ještě to zkusil, a já se zmohla jen na vrtění hlavou. Krátce poté odešel. Nikdo ho neznal, a už jsme se neviděli. Myslím, že kdyby si k nám přisel a zeptal se, zda je tam místo pro člověka, co si chce s námi při kytarách zazpívat....třeba bychom se do řeči dali tak nějak normálně. Asi je lepší odlehčená situace. Tohle bylo takové - no příliš cílené. A pak mě napadlo - místní známá firma, chlastá tu denně a budu kamarádům pro smích, že jsem mu na to skočila i já. No. A s jiným pánem, se kterým jsme bloudili v náhradním spoji, jsem se do řeči dala a od té doby si povídáme často.....
Dana Puchalská
Nezbývá mi nic jiného než souhlasit se Soňou.
Zdenka Hillová
Souhlasím s p.S.Prachfeldovou
Soňa Prachfeldová
Flirt k životu patří také. Ženy po padesátce jsou půvabné a kdo o sebe jen trochu dbá, tak vypadá dobře do vysokého věku. Přeji těm osamělým, aby se trochu toho flirtu neodrikaly.
Jitka Caklová
Nikdy jsem nebyla "odvážná školačka", se sebevědomím u bodu mrazu, vždy někde vzadu, v roli ošklivého kačátka. Jen jednou jsem to zkusila, dva měsíce před padesátými narozeninami a z toho pokusu je téměř 20 let, krásné a hlavně pohodové manželství :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

21%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

6%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

7%

Ještě nevím

7%

K volbám vůbec nepůjdu

8%