Výstava  obrazů Bedřicha Dlouhého
Foto: autorka

Výstava obrazů Bedřicha Dlouhého

8. 1. 2020

Ráda chodím do Městské knihovny. Nyní jsem se dočetla, že tu probíhá velká výstava malíře Bedřicha Dlouhého (je mu 87 let), která mapuje jeho celoživotní práci.

Ve sdělovacích prostředcích se o malířích a výtvarnících v poslední době dozvídáme dost málo. Nevím, zda je to jen můj dojem. Každopádně jsme tedy vyrazily s kamarádkou na výstavu umělce, o kterém jsme nikdy dříve neslyšely, jen jsme viděly plakát s upoutávkou a vycházely z předpokladu, že jde o významného malíře, když má výstavu v renomované galerii.

Je to zvláštní pocit, prohlížet si během hodiny 60 let života druhého člověka, jak ho maloval. V bookletu čteme o protestu proti oficiální tvorbě (60. léta), ironii, černém humoru, experimentu, malířském umu, kombinovaných technikách. To všechno tam je. Každý divák dotváří díla svým vlastním pohledem – mě osobně napadají slova jako pomíjivost, plynutí času, nedokonalost zdánlivě dokonalého (malíř určitě vždy prohlédnul „císařovy nové šaty“), vynalézavost a fantazie se současnou sebekázní...

Zaujaly nás malířovy „autoportréty“.

Na závěr se s námi dal do řeči pan šatnář, který sympatického pana Dlouhého viděl osobně, nad jeho pracemi také žasne a prohlásil, že já bych asi nechtěla doma u malíře uklízet – vzhledem k materiálu a předmětům, ze kterých často tvořil. No, to bude přehnané - ale asi bych opravdu nechtěla.

Z výstavy jsme vyrazily přes Mariánské náměstí Husovou ulicí do kavárny Montmartre v Řetězové. Objevila ji ještě v prosinci kamarádka, je tam útulné prostředí a odpoledne klid. Hezky strávené nedělní odpoledne.

Výstava trvá do 16. 2. 2020
Vstupné pro seniory jsme platily 30 Kč

Hodnocení:
(4.7 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Může to být zajímavá výstava. Proč nevidět i něco jiného? Některé portréty se mi líbí. A jak píše Zuzana Preclíkova galerie v Bechyni,je vyloženě na noční můry. Chtěla jsem se jít podívat dovnitř, ale bohužel bylo zavřeno. A plakáty před vstupními dveřmi mluvily za vše.
Jana Šenbergerová
Něco se mi líbí, něčemu nerozumím, nicméně považuji za zajímavé vstoupit do myšlenkového a duchovního prostoru jiného člověka.
Zuzana Pivcová
Nebyla bych tak přísná s tou informační brožurkou či letáčkem. Spíš hraje roli samotná výstava. A tady se jedná o faktickou informaci, ne o snahu přesvědčit všechny o kvalitě umělce. Někteří, kteří by navštívili třeba Preclíkovu galerii u bechyňského zámku, by se museli složit.
Vlasta Ladýřová
Ve slovníku cizích slov jsem našla, že booklet lze přeložit jako brožura.
Naděžda Špásová
Tak tohle nemusím, všechny obrazy nezavrhuji, ale doma bych si je nepověsila. Booklet je něco jako informační kniha, nebo doprovodná.
Irena Mertová
Jitko to je dobrá připomínka, ale nevím,jak se bookletu řekne česky - můžeš mi to říci ? :-) Díky !
Věra Ježková
Irčo, souhlasím s Jitkou. V líbivosti obrazů se neshodneme. Díky za zprostředkování výstavy.
Jitka Hašková
Díky za informaci. Snad bys nemusela používat anglická slova (booklet), jsme v Čechách.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu