Básně 8
FOTO: autor

Básně 8

5. 2. 2020

Nyní prezentuji dvě básně s trochu odlehčeným tématem. Těm, kteří mě zaškatulkovali do příliš lyrické polohy, se předem omlouvám. Život ubíhá skrz prsty a nejde zastavit. A tak forma zůstává, leč obsah se občas změní.

 
Smutek slov

 

Ten výraz hledám, znova a znova.

Vždyť všechno jsou jen slova, slova,

A venku zatím plyne den

A všechno jsou to slova jen

Já spojit bych je chtěl tak rád

Ať hledím na ně tolikrát,

Vše slova jsou, jen slova

A všechna marná jako prošlý den,

Jak v ruce Hamletově lebka Jorikova

Já marně čekám, co přinese sen.

Tady je drahá každá rada

S Becherem se jdu poradit

Z těch slov už na mě smutek padá

A já chci mít už od nich klid.

 
Tulák čas

 

Tulák čas přeletěl jak stěhovaví ptáci

a mrcha artróza se zas a zase vrací,

ploužím se o holích jak mořem starý vrak,

paměť mi neslouží a ztrácím sluch i zrak.

 

Beznaděj s depresí mě každou chvíli sevře,

Alzheimer s Parkinsnem si podávají dveře,

k čemu je zkušenost a také moudrost věku,

když šuplík v ložnici mám zcela plný léků.

 

Telefon, zuby, sluchadla už každou chvíli hledám

a také, bohužel, jen krevní tlak se zvedá.

Až někdo přijde zas mi dlouhá léta přát,

přiznám se, že mívám chuť ho někam nakopat.

 

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Já jsem to, Jendo, brala natolik vážně jako samu sebe, to jest s patřičnou nadsázkou. Kritika z mé strany v tom nebyla. O tom svědčí i závěrečný smajlík. Vždyť já bych také zveřejnila srandabásničky (viz výrok Věrky), kdybych to uměla. Tolik k mému komentáři.
Věra Ježková
Jendo, ty už ses tady etabloval jako seriózní básník, že i tvé srandabásničky jsou brány vážně. Dobře, že jsi je zveřejnil. Mluvili jsme o tom, mám na tom svůj podíl.
Marie Novotná
Za mne : proč litovat zveřejnění? Naopak. Každý ať si vybere a zváží dle sveho. Myslím, že není zde ten, kdo by tvrdě odsoudil. Není proč.
Dana Puchalská
A proč ne, ptám se já. Každá doba, poezie i próza má svoje jak příznivce a obdivovatele, ale i druhou stranu. Já jsem schopná stvořit maximálně hesla, ale krátká. V práci jsme měli kdysi úkol vymyslet něco, co by přilákalo zákazníky. To byly výtvory a perly. :-) :-) :-) Jen pro doplnění uvedu jedno, které se ujalo. Podotýkám že to bylo asi v roce 1988.. "Od Myslíka roláda-lidi to je paráda".
Jan Zelenka
Přátelé, je to psáno s velkou nadsázkou. Neberte vše doslova!! Váhal jsem, jestli mám hlavně tu druhou báseň vložit. Teď vidím, že jsem to neměl dělat.
Hana Rypáčková
To je na tom to hezké.
Eva Mužíková
Pane Zelenko, báseň : "Tulák čas" se mi moc líbí, i přes to, co jste jí chtěl říci.
ivana kosťunová
Počasí poslední dobou si o takové verše přímo říká. Mám podobné pocity, jen bych je nedovedla touto formou ztvárnit
Jana Kollinová
I takové dny jsou.
Zuzana Pivcová
Silně mi to připomíná, především ta druhá, "prokleté básníky" a jejich poněkud cynický přístup k životu. Ale zase tak moc se Vám nedivím. Ani já nejásám z příznaků postupujícího věku. Přát dlouhá léta Vám nebudu, každý ví nejlépe sám, na co se cítí. A nakopnutí, byť jen virtuální, bolí. :-D

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.