Vševědoucí doktor Google: Na co se ptáme nejčastěji?
Ilustrační foto: ingimage.com

Vševědoucí doktor Google: Na co se ptáme nejčastěji?

7. 2. 2020

Doktor Google všechno zná a všechno ví, alespoň se tak tváří. Je stále k dispozici, nemá čekárnu přeplněnou pacienty, tak proč bychom se ho nezeptali na naše zdravotní problémy. Na co se nejčastěji ptají Američané, co zajímá nás Čechy a proč je dobré být zdravotně gramotní?

Konzultace s Dr. Google o zdravotních potížích je pro Američany běžnou součástí života. Informační gigant vydal nedávno zprávu o tom, jaká témata je nejvíce zajímala v roce 2019. Nejvyhledávanějšími zdravotními otázkami letos byly: Jak snížit krevní tlak; Co je keto; Jak zastavit škytavku a co ji vlastně způsobuje; Jak dlouho trvá chřipka; Co způsobuje ledvinové kameny; Co je HPV; Jak snížit hladinu cholesterolu; Kolik kalorií mohu spotřebovat denně; Jak dlouho v těle zůstává alkohol apod.

Epidemie vždy rozhýbají internet

V České republice mají velký vliv na statistiku různé domácí epidemie, ale samozřejmě i ty celosvětové. Pro příklad uveďme současný problém epidemie koronaviru v Číně. Během minulého roku se nikdo na tento virus neptal, proč také. V první polovině ledna roku 2020 strmě stoupala křivka dotazů a výraz koronavirus a témata s ním příbuzná dosáhla na Googlu „průlom“, tedy vyhledávací dotaz vzrostl o více než 5 000 %. Stejně je tomu i se slovem chřipka v současném období, kdy je tato nemoc na vzestupu. Ještě jeden příklad související s epidemií, a tím je výraz žloutenka. Obrovský zájem ve vyhledávání proběhl v říjnu minulého roku, kdy v Libereckém kraji propukla epidemie hepatitidy typu A.

Problémy, které „googlíme“ nejčastěji

Existují však zdravotní problémy, které vzbuzují zájem v průběhu celého roku. Jedním z nich je HPV virus, lidský papillomavirus zodpovědný za více než 99 % případů rakoviny děložního čípku. Jeho vyšetření v rámci preventivních gynekologických prohlídek jednoznačně přispívá ke včasnému záchytu infikovaných žen, které mají vysoké riziko vývoje rakoviny děložního čípku. Lidé si také začínají mnohem více uvědomovat, že alkoholismus je nemoc a s naším zdravím úzce souvisí. Mezi hlavní rizika spojená s alkoholismem patří jaterní poškození, nemoci kardiovaskulárního systému, zvýšený výskyt některých nádorových onemocnění, zánět slinivky, poškození nervového systému. To samé se týká kouření, které je velmi četným vyhledávaným výrazem. Lidé se ptají na vliv pasivního kouření nebo na způsoby odvykání.

Z četnosti dotazů na Google je zřejmé, že nás trápí bolesti zad a různé psychické problémy. Na vzestupu jsou i dotazy na problematiku štítné žlázy, Crohnovy choroby, pohlavních chorob. Zájem o tato témata potvrzuje i profesor MUDr. Jaroslav Racek, DrSc: „Na náš informační portál LabTestOnline.cz přicházejí nejčastěji dotazy na infekční nemoci, z toho nejvíce na přenášené pohlavní cestou. Hlavní náplní portálu je laboratorní diagnostika, proto se lidé ptají především na testování. Zajímají se o testování lipidů, tumorových markerů, hormonů štítné žlázy, celiakie, diabetu, alergie, vitamínů. To je zhruba pořadí zájmu. Ale musím zmínit i vliv různých internetových dezinformací, které přivádějí na naše stránky vystrašené lidi pátrající po vyšetřeních na těžké kovy, roztoče apod.“

Raději všemu nevěřte

Internet je mocný informační nástroj, ale je velmi důležité, abychom uměli nabízené informace třídit, vyhodnocovat a použít je pro svůj prospěch. Říká se tomu zdravotní gramotnost. Znát, chápat a rozumět nám dává možnost přijímat správná rozhodnutí. S dostatečným přísunem důvěryhodných informací budeme lépe chápat význam zdravého životního stylu, nebudeme zanedbávat preventivní prohlídky u lékaře a v případě vlastních zdravotních problémů nebudeme odkládat vyšetření. Takže pokud se vyzbrojíme zdravým rozumem a nezanedbáme svoji zdravotní gramotnost, můžeme se od Dr. Google dozvědět o svém zdraví mnoho potřebných informací. A přežít ve zdraví všechny „epidemie“, které se na nás valí.

Zdroj informací Google Trends, Today.com, LabTestsOnline.cz

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Antonín Nebuželský
Je to slušná encyklopedie. Docela jsem si zvykl. Zdraví zatím nechám doktorům.
Irena Mertová
Jamile něco nevím, hned jdu na google. To se týká i zdraví. Třeba o dietě, kterou mám teď držet, mi doktor moc neřekl, trpělivě jsem získávala informace z googlu, samozřejmě obezřetně. Lékaři na jedné straně řeknou: nesmíte se pořád dívat na internet. A jiný řekne: ale to je přece na internetu, koukněte tam...
Dana Puchalská
Ano, internet je velice dobrá věc,ráda brouzdám po sítích. A jak píše Alena G. i já znám pár seniorek i seniorů, kteří jej šmahem odsoudili, aniž by vlastně věděli o co jde. A to jsem si fakt připadala jako v minulém století. Díky němu jsem našla spoustu zajímavých informací, které jsem nevěděla nebo jsem si aspoň trochu oživila znalosti už zapomenuté.
Oldřich Čepelka
Vyhledávač a informace a internetu používám každý den, i pro profesní účely. Třeba i wikipedii. Vždycky se ale podívám, a) jak je ten článek dlouhý, b) jak hodně používá jiné zdroje informací (je to dole), c) kolik lidí na tom článku pracovalo a jak dlouho (je to vidět v historii), d) jestli to je v souladu s jinými informacemi odjinud. Pak může být wikipedie výborná. Je i wikislovník. A dost používám anglicky psanou w., protože tam je to ještě náročnější na pravdivé informace. Mimochodem, dnes jsem potřeboval se dozvědět něco o rakovině. Někdo tam kdysi připsal že „Rakovina je zasr… hajzl, je to vrah.“ Víte, jak dlouho tam tohle vydrželo? Dvě minuty! Pak to smazal další čtenář. W. totiž obsahuje fakta a nikoliv naše názory, výkřiky, pocity. Ale měnit texty tam může každý z nás. Jen musíme být odpovědní za to, co tam dáváme. To platí o celém internetu.
Danka Rotyková
Bez Internetu bych již nechtěla být. Ale uznávám, že nelze všemu věřit. Člověk si musí zachovat selský rozum.
Alena Gebauerová
Ně kolik mých známých seniorek nechápe, že net často používám, prý k čemu to je. Neumím si to bez něj představit, najde v se tam spousta informací, člověku se obohatí myšlení. Třeba vidím nějaký dokumentární film a najdu si o tom místě víc informací, nebo nějaký zdravotní problém, babské rady.Člověk se poučí v různých diskusích, najde levnější zboží, dovolenou, může o hledat podle recenzí atd.
Karel Boháček
No některé informace ani doktoři neznají. Chválím proto internet.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.