Zemřela olympionička Dana Zátopková
FOTO: Petr Novák, Wikipedie

Zemřela olympionička Dana Zátopková

13. 3. 2020

Ve věku 97 let zemřela legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval Český olympijský výbor.

Od roku 1946 se společně s házenou začala Dana Ingrová opět věnovat i atletice a shodou náhod se dostala k náčiní, které ji později proslavilo, tedy k oštěpu. Už o dva roky později jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na XIV. olympijské hry v Londýně (1948), kde se umístila na sedmém místě. Krátce po olympiádě, 24. října 1948 se provdala za vytrvalostního běžce Emila Zátopka. Jejich svazek se později stal svazkem dvou výjimečných sportovců, olympijských vítězů, ale také lidí, kterým byly velmi blízké základní olympijské myšlenky a hodnoty.

Svého největšího úspěchu se Dana Zátopková dočkala roku 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách. Ve stejný den vítězství svého manžela Emila v běhu na 5 000 metrů zvítězila ve své disciplíně i ona hodem za hranici padesáti metrů (50,47 m). Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnohonásobný zisk titulu mistryně republiky, mistryně Evropy z let 1954 a 1958, překonání světového rekordu z roku 1958 (55,73 m), či zisk stříbrné medaile ze XVII. olympijských her v Římě v roce 1960, to vše dokazuje, že úspěch v Helsinkách nebyl náhodným vítězstvím, ale vrcholem kariéry vynikající sportovkyně.

Po ukončení aktivní sportovní kariéry roku 1962 se Dana Zátopková věnovala trenérské činnosti. V letech 1960–1972 byla rovněž členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace.

Za použití wikipedia.org.cz.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Byla to skvělá sportovkyně, dožila se krásného věku. Čest její památce.
Jitka Chodorová
Co ještě dodat k této skromné a úspěšné sportovkyni. Snad jen čest její památce.
Soňa Prachfeldová
Dana Zátopková tělem i duší sportovkyně, skvělý člověk, dožila se požehnaného věku.
Jana Šenbergerová
Odpoledne jsem viděla krátký dokument o této činorodé a skromné ženě. Dožila se hezkého věku a odešla za svým neméně slavným manželem. Nevidím důvod ke smutku. Naopak jí přeji, aby i její další život byl úspěšný a hezký, což nepochybně bude, protože už v tomto pro to mnoho udělala.
Lenka Kočandrlová
Četla jsem o ní i Emilovi Z. knihu,bylo to moc zajímavé čtení. Dříve nedostávali sportovci za své medaile skoro nic,snad proto zůstali takoví skromní a nedrali se,jako se to děje dnes.Škoda,že se paní Dana nedožila té stovky....
ivana kosťunová
Byla vzorem všem sportovcům, žila v pohodovém vztahu s Emilem Zátopkem, co dodat. Krásný naplněný život.
Danka Rotyková
Paní Dana Zátopková byla úžasná, vždy usměvavá, příjemná. Takových lidí je vždycky málo. Určitě bude lidem chybět, stejně jako Věra Čáslavská....
Dana Puchalská
Dnes ráno jsem tuto zprávu slyšela a bylo mi smutno. Je dobře, že si někdo dal tu práci a napsal moc hezký článek. Ale dožila se krásného věku. R. I. P.
Anna Potůčková
Dana Zátopková byla oblíbená a zcela přirozená vůči národu! Čest její památce a odpočinutí věčné!
Jitka Caklová
Je mi nesmírně líto, že skutečné legendy odcházejí, aniž by si z jejich aktivní činnosti, jak se dělá opravdový sport, bral někdo příklad. ♥ RIP ♥

Zpět na homepage Zpět na článek