Nesmysly, které kolují na internetu kolem ochrany před koronavirem
Ilustrační foto: pixabay.com

Nesmysly, které kolují na internetu kolem ochrany před koronavirem

15. 3. 2020

Na koronavirus zabírá česnek, pití horké vody nebo větší množství alkoholu. Tyto a další nesmysly kolují po internetu. Neřiďte se jimi a sledujte relevantní zdroje, kterými jsou zejména stránky Ministerstva zdravotnictví nebo Státního zdravotního ústavu.

Při kontaktu s pacientem s příznaky akutního respiračního onemocnění je třeba dodržovat standardní opatření proti přenosu infekce kapénkami. Nejdůležitější je, aby nemocní dodržovali respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání, používání jednorázových kapesníků, a také hygienu rukou.

Zde jsou odpovědi na některá "doporučení", kolujících na internetu:

Když budu mít roušku, třeba ušitou doma, proti koronaviru mě ochrání
Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Ochranu proti přenosu nákazy od jiného člověka může poskytnout pouze respirátor se stupněm filtrační ochrany proti virům, případně v určité míře také speciální roušky vyráběné s použitím nanotechnologických výrobních postupů.

Mohu se bránit proti koronaviru konzumací alkoholu nebo větším množstvím česneku?
Na sociálních sítích a mnoha webech se objevují zavádějící a nepodložené zprávy a rady o tom, co všechno proti novému koronaviru SARS-CoV-2 zabírá. Uvedené rady a účinky doporučených přípravků skutečně nejsou prokázané. V současnosti neexistuje zatím žádná opravdu spolehlivá léčba proti onemocnění COVID-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že účinnost doporučovaných postupů či aplikace různých přípravků není ověřena a může být i škodlivá.

Mohu se nakazit ze zásilky z Číny?
Onemocnění COVID-19 se přenáší stejně jako jiná respirační onemocnění, tedy přenosem z člověka na člověka nejsnáze kapénkovou infekcí. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin. Proto se ochranná opatření přijímají především na letištích apod., kde je velké množství lidí. Proto zásilkové společnosti nebo například ani Česká pošta žádná taková opatření v souvislosti s možnou nákazou čínským koronavirem z balíků a zboží nepřijala, protože k tomu není důvod.

 

Přehled dalších mýtů, který připravilo Ministerstvo zdravotnictví:

Koronavirus_na_pravou_míru-1536x1024.jpg

 

Více informací zde: https://koronavirus.mzcr.cz/

Autor: Redakce
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Jo, koluje třeba i to, že virus bude zničen při teplotě 28 °C, což je opravdu blbost, když lidské tělo má okolo 36°C
Mirek Hahn
Koluje spousta hloupých a vymyšlených "zpráv". Na druhou stranu, státní správa se s přehledným informováním zatím také nepřetrhla. Informací je poměrně dost ale jsou rozesety na deseti místech. V tak závážné situaci bych čekal souhrné informování na jednom webu, nejspíš asi MZdr.

Zpět na homepage Zpět na článek