Jak se zabavit v době karantény? Tady je několik tipů pro seniory
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak se zabavit v době karantény? Tady je několik tipů pro seniory

21. 3. 2020

Karanténa nařízená kvůli epidemii koronaviru uvěznila v domácnostech zejména seniory, kterým vláda doporučuje co nejméně vycházet z bytů. Co ale dělat? Jak se zabavit? Tady je několik tipů.

TELEVIZE

Jak již možná víte, od příštího týdne spouští Česká televize speciální vysílání pro seniory na novém programu ČT3. Vysílat bude denně od 9 do 17:25 hodin. Těšit se můžete na filmy ze zlatého televizního fondu, ale i tematické magazíny a základní informační servis. A také na hlasatelky! Více info zde.

FILM a VIDEA

Staré dobré komedie a celou řadu dalších filmů nabízí Národní filmový archiv zdarma na svém youtube  kanále Česká filmová klasika. Shlédnout můžete desítky filmů, mezi nimiž najdete určitě i ten, který jste milovali v mládí. Podivejte se zde.

Na Youtube se můžete třeba podívat i na hry Divadla Járy Cimrmana - klikněte zde.

Videa z TedxPrague. TEDxPrague je nezisková iniciativa, jejímž centrem jsou myšlenky hodné šíření – sdílení podnětných nápadů a příběhů. Krátká videa jsou velmi zajímavá a inspirativní. https://www.tedxprague.cz/

DIVADLO

Divadla jsou samozřejmě zavřená, ale některá se rozhodla bavit své diváky dále, a to prostřednictvím videí. Například Divadlo Dva natočilo pořady s Ivanou Chýlkovou, Bohumilem Kleplem, Monikou Absolonovou a dalšími. Podívat se můžete zde.

Máte-li rádi humor herce Jaroslava Duška, můžete shlédnout - samozřejmě také na vašem počítači, notebooku či tabletu - záznam jeho představení o koronaviru s humorem. Klikněte zde.

MUZEA
Co si tak zajít do muzea? Samozřejmě, zase jen virtuálně. On-line prohlídku si můžete udělat  přímo v Národním muzeu, stačí kliknout na toto místo.

Prohlédnout si můžete i sbírky olomouckého Muzea umění, vydejte se touto cestou.

JAZYKY

Co si tak procvičit cizí jazyky? Ideální je Duolingo - vyberete si jazyk, úroveň, kterou chcete procvičovat a Duolingo už vás povede... Ideální příležitost, jak trénovat paměť a udržovat si svěží mysl. Podívejte se zde.

Využít můžete i další platformu pro procvičování cizích jazyků - zde: https://www.landigo.cz/, doporučenou pražskou lektorkou angličtiny pro seniory Gabrielou Novákovou.

CVIČENÍ

Už vás z těch filmů, divadel a učení slovíček bolí hlava? Protáhněte se, zacvičte si. Tady je cvičení Seznam televize pro seniory.

A zde je sada cvičení na posílení jednotlivých partií - břicha, krční páteře, bederní páteře, kloubů atd. Podivejte se zde.

 

ZAVOLEJTE PŘÁTELŮM, ZNÁMÝM
Prolistujte svůj telefonní seznam, najdete v něm jistě jména lidí, které jste dlouho neviěli či neslyšeli. Zavolejte jim, zeptejte se, jak se jim daří, popovídejte si s nimi. Určitě je potěšíte a vy sami z toho budete mít dobrý pocit.

 

Máte další nápady, jak se zabavit v současné době? Podělte se o své tipy s našimi čtenáři a posílejte nám je na adresu i60@i60.cz, my je zařadíme do tohoto přehledu. Prosíme i zástupce kulturních institucí, neziskových organizací, spolků či firem, kteří se dostanou na toto místo - pište nám své tipy, rady, doporučení, nápady.  Děkujeme za spolupráci!

 

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Faldynová
Jdu hrát na kytaru a zpívat!
Eva Mužíková
Také děkuji, ráda se nějakým příběhem přidám.
Hana Šimková
Tak ty cviky mi nejsou moc platné, protože už jenom lehnout si na podlahu nejde, protože už bych nevstala. Tak mi zbývá jenom koukání v televizi na všechno možné i nemožné. Jestli někdy ten koronavirus odejde tak se nezvednu s křesla, protože budu mít tuhé nohy. Také mozek bude těmi televizními programy přehlcený, že možná už bude pro další život nemožný.
Soňa Prachfeldová
Díky za tipy. Dám si teď cvičení z ukázky. Hezký den.
Alena Tollarová
článků je málo, když je tolik času na psaní? Jeden jsem dneska bez souvislosti s tímto článkem sesmolila. Sedět u televize mě zrovna neba. Ale řeknu vám, jestli to tak půjde dál, budu mít za chvíli metrák. Já pořád jím :( máte to taky tak?
Dana Puchalská
Jdu pátrat ve svém archivu. :-) :-) :-
Jiřina Votavová
Na televizní stanici "Seznam.cz" jdou celý den zajímavé pořady a každou sobotu a neděli večer ve 20 hodin neokoukané filmy.
Věra Ježková
Dobrý nápad, díky za snahu. Každý si jistě něco najde. Já necvičím a na procvičování jazyků mám poněkud jiné nároky. Ale ostatní využiju. Zuzko, Honzo, super nápad – jistě ve své íčkografii něco pozitivního objevím. :-)
Jana Šenbergerová
Perfektní nabídka. Určitě něco z ní uplatním, zbude-li mi nějaký čas. :-)
Jiřina Votavová
Starších článků je určitě dost. A kdo se doma nudí a rád soutěží, může od pondělí 23.3.2020 na stránkách "SeniorPas" soutěžit (otevřít vpravo nahoře Menu a Novinky): "Znám dobře svou vlast".

Zpět na homepage Zpět na článek