Je čas na hádanky -  Kdo pije vodu?
Ilustrační foto: pixabay.com

Je čas na hádanky - Kdo pije vodu?

25. 3. 2020

Jde o kombinační hlavolam nazývaný zebra nebo také Einsteinův hlavolam. Existuje ve velkém množství obměn. Princip spočívá v tom, že je třeba na základě uvedených indicií a souvislostí zjistit výslednou množinu informací, tj. v tomto případě hlavně, kdo pije vodu a kdo chová zebru. 

Zadání:

V jedné ulici stojí vedle sebe pět domků různých barev. V každém z nich žije muž jiné národnosti, v každém se pije jiný oblíbený nápoj, v každém se chová jiné zvíře a v každém z domků je oblíben jiný sport. O domcích víme toto:

  • Angličan bydlí v červeném domku.
  • Španěl chová psa.
  • Káva se pije v zeleném domku.
  • Polák pije vodku.
  • Zelený domek stojí vpravo vedle domku bílého (z pohledu pozorovatele domků).
  • Fotbalista pěstuje hlemýždě. Ve žlutém domku bydlí cyklista.
  • Mléko se pije v prostředním domku.
  • V prvním domku bydlí Nor.
  • Nesportovec bydlí vedle domku, v němž je chována liška.
  • Domek cyklisty sousedí s domkem, v němž je chován kůň.
  • Zápasník pije pomerančovou šťávu.
  • Japonec je hokejista.
  • Nor bydlí vedle modrého domku.
  • V jednom domku se pije voda.
  • V jednom domku je chována zebra.

 

V jakém pořadí, v jakém domě žije která národnost, co kdo pije, jaký sport má rád a jaké zvíře kdo chová? 

Nápověda: 

Pokud nemáte zkušenost s tímto typem hádanky, můžete si hledání řešení usnadnit tak, že si nastříháte 25 papírků. Ty popíšete barvami, národnostmi, tekutinami, profesemi a zvířaty a kombinujete. Chce to jen trochu času a soustředění. 

 

Řešení bude uvedeno následující den po zveřejnění. 

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eliška Murasová
Vlaďko, přesně tak. Zmátl mě nesportovec, co bydlí vedle lišky.Urputně jsem dávala lišku po jeho pravé straně, než mi došlo, že je nalevo. Díky, hezky jsem si procvičila hlavičku.
Vladislava Dejmková
Řešení: První zleva – Žlutý – Nor – Voda – Cyklista – Liška Druhý zleva – Modrý – Polák – Vodka – Nesportovec – Kůň Třetí zleva – Červený – Angličan – Mléko – Fotbalista – Hlemýžď Čtvrtý zleva – Bílý – Španěl – Pomerančová šťáva – Zápasník – Pes Pátý zleva – Zelený – Japonec – Káva – Hokejista – Zebra
Věra Lišková
Vyšlo mi pití vody v prvním domě a zebra v pátém. Angličan bydlel uprostřed.
Vladislava Dejmková
Bingo, to jsem ráda, že to někdo vyřešil!!! Prosim zveřejni své řešení, určitě bude dobře.
Eliška Murasová
Jupííí, mám to, Vlaďko, co mám zveřejnit jako důkaz?
Dana Puchalská
Dnes jsem to fakt vzdala. Zkusím zítra. Uf, je to ale zapeklitá hádanka.
Zuzana Pivcová
Vlaďko, včera jsem měla pracovně perný den. Ale večer jsem si ty papírky přece jen natrhala a posunovala je, jak to šlo. Jenže, podobně jako Ivana, když už jsem se radovala, že to asi mám, zjistila jsem, že jsem šla špatně, protože můj Nor nebydlel v prvním domě. To se mi stává občas u sudoku, že udělám něco chybně, jdu dál, ono se daří a daří a v závěru třeba zjistím, že mám v řadě dvě devítky. A konec. Takže už na to znovu nepůjdu. :-D
ivana kosťunová
Už jsem to skoro měla, to by ale Japonec nesměl být cyklista :))
Vladislava Dejmková
Vidím, že se vám do hlavolamu moc nechce. Ale chce to tak hodinu volného času. Něco na nastříhání těch papírků, něco na kombinování možností. Zveřejnění řešení ještě odložím, abych vám to nekazila předčasně.
Eliška Murasová
Vlaďko, pamatuju si, že jsem před mnoha léty ten hlavolam vyluštila, a byla to fakt dřina. Ráda bych si ho zkusla znovu, ale do zítřka je málo času, přimlouvala bych se za více dnů.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%