Onkologičtí pacienti mají nyní možnost konzultovat svůj zdravotní stav on-line s druhým lékařem
Ilustrační foto: ingimage.com

Onkologičtí pacienti mají nyní možnost konzultovat svůj zdravotní stav on-line s druhým lékařem

24. 4. 2020

Onkologičtí pacienti mají nyní možnost konzultovat svůj zdravotní stav přes internet. Přes webové rozhraní onkologonline.cz jim poskytnou konzultace zkušení onkologové s dlouholetou praxí.

Zpřísněné hygienické podmínky kvůli šíření pandemie koronaviru doléhají i na pacienty s vážnými chorobami. Zejména pro onkologické pacienty je mnohdy situace vážná, protože se obávají, aby nedošlo k zanedbání jejich zdravotní péče či časové prodlevě.

„Současná situace na onkologické pacienty má určitě negativní dopad, a to především z hlediska psychiky. Pacienti potřebují průběžně konzultovat svůj zdravotní stav a rizika s ním spojená. Zároveň se obávají navštěvovat onkologické ambulance či nemocnice kvůli riziku onemocnění COVID-19. Proto chceme těmto lidem nabídnout zdarma konzultace on-line,“ uvádí onkoložka MUDr. Petra Garnolová, která stojí za projektem onkologonline.cz.

Pacienti budou moci na webové stránce www.onkologonline.cz konzultovat svůj zdravotní stav se zkušenými onkology – poslat jim svou zdravotní dokumentaci, tedy lékařské zprávy, na základě kterých obdrží od onkologů nejpozději do tří dnů zpětnou vazbu.

„Jedná se o službu second opinion, která je ve vyspělých zemích běžná. Jde o poskytnutí druhého lékařského názoru, tedy posouzení zdravotního stavu ještě jedním lékařem,“ vysvětluje MUDr. Petra Garnolová. Podle ní je právě další názor lékaře pro mnohé pacienty důležitý. „Většinou je to tak, že když se pacient dozví svou diagnózu, hledá si o nemoci co nejvíce informací, zpravidla na internetu nebo shání přes známé možnost konzultace s dalším lékařem. Naše služba je určena pacientům, kteří chtějí konzultovat lékařský postup, navržený jejich ošetřujícím lékařem nebo potřebují vysvětlit informace z lékařské zprávy, které nerozumí, dodává MUDr. Petra Garnolová.

 

CO JE SECOND OPINION?
Lékařská oponentura, tzv. second opinion je ve vyspělých zemích běžná praxe, kdy pacienti konzultují svůj zdravotní stav a navrhovanou léčbu s více lékaři. V nedávné době byla publikována studie, která potvrzuje, že jen 12 procent pacientů, kterým byla sdělena závažná diagnóza, která může změnit jejich životní plány a potenciálně ohrozit jejich život, dostane kompletní a přesnou informaci o nemoci. Zbylých 88 % pacientů vnímá informace jako nedostatečné nebo neúplné a chtěli by využít možnost další konzultace.

 

Kdy o druhý lékařský názor pořádat?

  • Bylo vám nebo rodinnému příslušníkovi diagnostikováno onkologické onemocnění a nejste si jisti, zda jste dobře porozuměli všem informacím, které vám poskytl váš ošetřující lékař
  • Nejste si jisti, jak závažné je vaše onemocnění a jak může ovlivnit váš budoucí život
  • Nejste si jisti, zda jste absolvovali všechna vyšetření, která jsou nutná k posouzení vašeho zdravotního stavu
  • Nejste si jisti, zda je nezbytné podstoupit léčebné procedury (ozařování, chemoterapii, biologickou léčbu, hormonální léčbu), které vám doporučil ošetřující lékař.
  • Obáváte se nežádoucích účinků léčby a chcete se poradit, jak je zmírnit
  • Nechcete absolvovat léčbu doporučenou ošetřujícím lékařem a chcete se poradit, zda existují jiné terapeutické možnosti.
  • Chcete se poradit o možnostech podpůrné léčby
  • Máte příznaky onemocnění, které vás obtěžují a nepodařilo se je řešit (bolest, pocit nedostatku vzduchu, úzkostné stavy, nechutenství, zácpu atd.)
  • Vaše onemocnění se dostalo do nevyléčitelné fáze, onkologická léčba byla ukončena a vy nevíte jak situaci řešit
  • Chcete se jen ujistit, že léčebný postup zvolený vaším lékařem je správný

 

rakovina zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Gabriela Krtičková
Dobrý večer,nejde o mě jde o mou maminku.Chtěla bych se zeptat,maminka cca před měsícem začala mít otoky nohou a tváří,po cca 14 dnů ji bolelo na hrudi, do ramene až pod lopatku což jsme ji na to odvezli do nemocnice s tím že si ji tam nechali pro podezření na slabší infarkt,stále vysoký tlak což mívá i teď ale po vyšetření se změnila diagnóza na centrální tumor plic a teď po CT vyšetření byl zjištěn nádor o velikosti 5x3cm na levé straně,mamka je pořád zavodněná v nohou,obličeji a na krku,strašně rychle se zavodnuje,teď má jít na vyšetření ohledně odebrání vzorků ohledně biopsie,prosím je nějaká šance že bude v pořádku?
Svatava Páleníková
Určitě užitečná služba. Zvláště u těžkých nemocí je dobré znát stanoviska z více stran.

Zpět na homepage Zpět na článek