Čtvrtek 7. května: Co by vám nemělo uniknout
Ilustrační foto: pixabay.com

Čtvrtek 7. května: Co by vám nemělo uniknout

7. 5. 2020

Koronavirus pomalu odchází. Počet uzdravených lidí z nemoci covid-10 je v Česku vyšší, než počet aktuálně nemocných. Celkem se v České republice nakazilo koronaviem 7979 lidí, uzdravilo se 4214 pacientů a 263 lidí nemoci podlehlo.

- Zakrývání dýchacích cest venku na veřejnosti by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohlo být zrušeno během června, pokud to vývoj epidemie koronaviru umožní. V uzavřených veřejných prostorách včetně vozů MHD by mělo být dál povinné. 

- Od 25. května by mohly být povoleny hromadné akce s účastí do 500 lidí. Vyplynulo to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ve Sněmovně. „V tuto chvíli uvažujeme na základě stanoviska epidemiologů od 25. května o zákazu konání hromadných akcí nad 500 osob. To je nějaká hranice, která je akceptovatelná,“ řekl poslancům Vojtěch. Opět prakticky vyloučil možnost akcí, na něž by mohly přijít tisíce nebo desetitisíce lidí.

- Sněmovna včera ve stavu legislativní nouze schválila vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru.

- Poslední dodávku osmi milionů respirátorů a 60 milionů roušek z Číny přiveze do České republiky vlak na začátku června. Vlak vyjede z Číny 21. května a do Česka by měl dorazit po dvou týdnech. Novinářům to řekli šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček.

- Národní památkový ústav částečně otevře od 11. května přes 20 památek ze stovky objektů, které spravuje. Své brány otevřou například hrady Trosky a Točník, Zahrady pod Pražským hradem, Květná zahrada v Kroměříži, návštěvníci mohou zavítat také do zahrady vily Stiassni v Brně, do parku v Buchlovicích nebo do areálu hradu Rabí.

- Skupina českých a slovenských osobností vyzvala českou a slovenskou vládu, aby společně otevřely hranice mezi oběma zeměmi pro občany obou zemí. Ve středu to sdělil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. 

- Itálie hlásí dalších 1444 lidí nakažených koronavirem, je to více, než bylo oznámeno v úterý, kdy přibylo za den 1075 potvrzených případů nákazy. Úřad místní civilní ochrany ve středu oznámil také vyšší počet úmrtí s covidem-19, a to 369, v úterý přibylo 236 úmrtí. Za posledních 24 hodin se ale výrazně snížil počet aktuálně nakažených, a to z 98 467 na 91 528, informovala agentura Reuters.

- Britská bilance epidemie přesáhla 30 000 mrtvých. Za poslední den bylo nahlášeno dalších 649 úmrtí, oznámil ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Mrtvých přibylo podobně jako v úterý a britská bilance tak nyní ještě výrazněji převyšuje tu italskou, která byla až do úterka nejhorší v Evropě.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Kuželková
Tolika mrtvých a potom,že je Česko zfanatizováno,kdyby nebyly roušky,tak kdo ví jak bychom také dopadli a naši "chytrolíni" pouze nesouhlasí s čímkoliv.
Alena Tollarová
Dneska se poprvé po dvou měsících vydám na výlet autobusem :)
Eva Mužíková
Děkuji za informace.
František Matoušek
Jelikož v Londýně žije rodina naši vnučky sleduji vývoj epidemie tam. Je to hrůza.
Soňa Prachfeldová
Díky
Dana Puchalská
Opět perfektní shrnutí všech informací. Děkuju Honzo.
Věra Ježková
Honzo, díky. Zaujala mě představa cesty vlakem z Číny. Musí být svým způsobem úžasná. Kdysi jsem byla nadšena už jen z cest vlakem do Moskvy a do Pobaltí.
Jitka Hašková
Děkuji za zprávy.

Zpět na homepage Zpět na článek