Tip na dovolenou a na výlet: Pelhřimovsko
Úvodní foto: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vodni-nadrz-trnavka

Tip na dovolenou a na výlet: Pelhřimovsko

22. 5. 2020

Na Pelhřimovsko jsem začala jezdit asi před dvaceti lety se svým přítelem. Ve vesničce vzdálené necelých 20 km od Pelhřimova trávil již část svého dětství u dědečka.

Pelhřimov se nazývá „Bránou Vysočiny“ pro své umístění na jejím okraji. Brzy jsem si ho zamilovala. Je velice půvabný, malebný. Procházeli jsme jeho uličkami, těšili se z jeho památek; v létě jsme jezdili poslouchat nedělní dopolední koncerty na náměstí. Navštívili jsme ho i ve Dnech evropského kulturního dědictví.

Čtvercové Masarykovo náměstí patří k největším v České republice. Jsou zde zastoupeny snad všechny významné stavební slohy, gotikou počínaje a funkcionalismem 1. republiky konče. Kašna se sochou sv. Jakuba je poprvé zmiňována roku 1546. Její dnešní podoba je z počátku 19. století. Sv. Jakub je patronem Španělska a mj. i patronem poutníků. Umístění jeho sochy na kašně je symbolické, protože Pelhřimov má ve znaku poutníka; mimo to název Pelhřimov se odvodil od latinského Pelegrimus, což v podstatě znamená poutník – sv. Jakuba tedy lze považovat i za patrona města. Děkanský kostel sv. Bartoloměje, postavený po roce 1300, byl v 16. století přestavěn renesančně a zvnějšku ozdoben sgrafity. Cca 51 metrů vysoká kostelní věž získala definitivní vzhled koncem 18. století; zbytek kostela pak ve 30. letech 19. století. Ochoz věže, nacházející se ve výše asi 27 metrů, je zpřístupněn veřejnosti. Rádi jsme vždy zavítali do Děkanské zahrady s půvabným zahradním domkem. Muzeum Vysočiny Pelhřimov nabízí stálou historickou expozici vězeňství – Šatlava, v Zámku pánů z Říčan.

Mnoho lidí má Pelhřimov jistě spojen s Muzeem rekordů a kuriozit. To jsme si samozřejmě prohlédli také. Je umístěno v Dolní (Jihlavské) bráně, pocházející ze 16. století. Je pětipatrová, vysoká 36 m. Muzeum bylo otevřeno 30. června 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. Pelhřimovský pivovar Poutník vyrábí tradiční nepasterizované pivo.

Je známo, že krematorium, na něž odkazuje ve filmu Vesničko má středisková lékař, skvěle zahraný Rudolfem Hrušínským, v dané době v Pelhřimově neexistovalo. Situace se přechodně změnila díky skupině recesistů v roce 2010 (viz Zdroje). V Pelhřimově se narodila řada významných osobností, mj. Lubomír a Oldřich Lipský a Jiří Lír. Ubytování ve městě poskytují dva hotely a jeden penzion.

Pelhřimovsko nabízí spoustu krásných a zajímavých turistických cílů. V Humpolci se narodil významný antropolog Aleš Hrdlička. Jeho muzeum a pomník se nacházejí na Horním náměstí. Ze značkové prodejny rodinného pivovaru Bernard jsme si vozili domů dobré pivo. V nedalekých Kalištích stojí rodný dům Gustava Mahlera. V Pacově se narodil a zemřel básník Antonín Sova. 

Byla jsem vždy moc ráda, když jsme na cestách Pelhřimovskem jeli kolem renesančního zámku v Červené Řečici. Několikrát jsme také zašli podívat se na nádvoří. Zaujala nás akce nazvaná slámování; na trávníku uprostřed náměstí vytvořené objekty ze slámy. V místních papírnách jsem byla s přítelem a jeho skupinou U3V na exkurzi. Nedaleko obce se nachází vodní nádrž Trnávka.

Velice působivý je premonstrátský klášter v Želivě. Vzdělání zde získal Jan Želivský, narozený v Humpolci. Řadu let zde žije Naďa Urbánková. Původně gotický hrad Kámen byl postaven na rozsáhlé skále, podle níž byl pojmenován. Hrad obklopuje členitá zahrada. V hradu se nachází jedinečná expozice motocyklů.

Obdivovali jsme také Kamenici nad Lipou s krásným zámkem, parkem a památnou lípou. Navštívili jsme Žirovnici s půvabným zámkem a pivovarem, kde se nachází expozice knoflíkářství a historie šicích strojů a ukázky pivovarnictví. Líbil se nám hrad v Lipnici nad Sázavou, zašli jsme do restaurace Švejk. Ač nejsem ctitelkou jeho ani jeho autora, oběd jsem si vychutnala.   

Velmi příjemně jsem se cítila na Křemešníku, nejvyšším vrcholu Pelhřimovska (765 metrů n. m.). Je to poutní místo s barokním kostelíkem Nejsvětější Trojice. Necelého půl kilometru od něj se nachází ocelová rozhledna Pípalka, vysoká 52 metry. Na místě zaujme turistu také Zázračná studánka. Její voda obsahuje stopy stříbra; podle mnoha legend má léčivé účinky. Například během období epidemie cholery v českých zemích v polovině 19. století sem chodily pro vodu desítky tisíc lidí. Nad studánkou byla vystavena kaple a začíná zde křížová cesta, stoupající až na vrchol Křemešníku.

Věřím, že pokud se vydáte na Pelhřimovsko, ať již na dovolenou, nebo jen výlet, tuto oblast Českomoravské vysočiny si zamilujete.

 

Zdroje:

http://www.mupe.cz/
https://www.pelhrimovsko.cz/
https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/vysocina/vysocina/pelhrimov
https://www.pelhrimovsko.cz/cz/co-v-pelhrimove/pelhrimovske-krematorium.htm
https://www.hotel.cz/pelhrimov/?gclid=EAIaIQobChMIy4Shpbq66QIV1_hRCh28FwxgEAAYAiAAEgICQ_D_BwE

 

Foto:

1 http://www.mestopelhrimov.cz/namesti-historicke-domy-osobnosti/d-20949/p1=18124
2  http://www.mestopelhrimov.cz/kasna-se-sochou-sv-jakuba/d-20955/p1=18124
3  http://www.mestopelhrimov.cz/dekansky-kostel-sv-bartolomeje/d-20960/p1=18124
4 http://www.mestopelhrimov.cz/zahradni-domek-v-dekanske-zahrade/d-20952/p1=18124
5  https://www.vysocina.eu/turisticke-cile/1771-muzeum-vysociny-pelhrimov#1771-2
6 http://www.mestopelhrimov.cz/dolni-jihlavska-brana/d-20946/p1=18124
7 https://cs.wikipedia.org/wiki/Humpolec#/media/Soubor:Humpolec-Obermarkt-1.jpg
12 https://cs.wikipedia.org/wiki/Červená_Řečice
15 https://cs.wikipedia.org/wiki/Želivský_klášte16  https://pamatkovykatalog.cz/hrad-kamen-697726
17 https://www.mistopisy.cz/pruvodce/obec/854/kamenice-nad-lipou/pamatky-turistika/
18 http://www.zamky-hrady.cz/4/zirovnice.htm
19 https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nejsvětější_Trojice
20 https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zazracna-studanka-na-kremesniku
8, 9, 10, 11, 13, 14, 21: autorka

Pozn.: Většinu fotografií má můj přítel, za nímž bohužel nemůžu ze zdravotních důvodů.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Hezké pozvání na plno zajímavých míst. Díky :-)
Věra Ježková
Děkuju. :-)
Soňa Prachfeldová
Věrko moc pěkné pozvání i s doprovodnými fotkami. Na Vysočinu bych ráda jela a toulala se okolo, to bych potřebovala alespoň 2 týdny. Díky, krása.
Eva Mužíková
Věrko, to je perfektní pozvání. Dala jsi si s ním práci, povedlo se moc.
Hana Práglová
V Pelhřimově jsem byla jednou.Cestou z dovolené jsme se zde zastavili na dobrý oběd,prohlédli si náměstí a jeli dál...
Věra Ježková
Děkuji podruhé. Františku, potěšil jsi mě.
František Matoušek
Hezké pozvání do Pelhřimova a okolí. Trochu tento kraj znám. Párkrát jsme byli u babičky jedné ze snach. Babička bydlí přímo pod hradem Kámen. Chytili jsme hezké počasí a chodili na houby i borůvky. Přímo v Pelhřimově jsme se jednou zastavili(projížděli jsme)na oběd v hotelu(tuším se jmenoval Slavie). Je tam nahoře pizzerie, kde dělali skvělé, pravé italské rizoto. Rovněž i Žirovnici jsme navštívili. Byli jsme u známých na chalupě v nedaleké Cholumné. Na tento kraj máme hezké vzpomínky. Pěkné fotky mě příbližily známá místa. Díky.
Jindra Hubačová
Pelhřimov neznám a asi tam ani nepojedu, ale pozvánka je skutečně lákavě zpracovaná a fotky moc pěkné. Děkuji, Věruško.
Věra Ježková
To koukám. Už mám 9256 zobrazení. :-)
Věra Ježková
Děkuji vám. Jsem ráda, že vás můj tip zaujal. Na okraji Vysočiny, nedaleko Tábora, leží Chýnov. Město, kde se narodil a působil František Bílek. Tam jsme byli také.

Zpět na homepage Zpět na článek