Léto 2020: Užijte si relaxační pobyt na vlastní zahradě
FOTO: Nabytek-forliving

Léto 2020: Užijte si relaxační pobyt na vlastní zahradě

1. 6. 2020

Máte v plánu strávit letošní léto doma? Zařiďte si pohodlné posezení a vyšperkujte si svou oázu klidu pěknou zelení. S těmito tipy bude výběr venkovního nábytku hračka.

Pandemie koronaviru nečekaně zasáhla celý svět. Přestože státy postupně rozvolňují opatření a oblíbené Chorvatsko nebo Bulharsko už lákají první hosty, cestovky dávají Čechům na výběr, jestli zakoupené vouchery uplatní, nebo ne.

Patříte k těm, kdo raději zůstanou letos doma? Projděte si 5 tipů, jak připravit zahradu na léto (skoro) jako v Karibiku.

Plánujete lenošení, návštěvy nebo všechno najednou?

Než se pustíte do úpravy zahrady a nákupu nového venkovního nábytku, promyslete si, co všechno chcete na zahradě dělat. 

  • Milujete venkovní grilování a posezení s přáteli? Pak potřebujete především dostatečně velký stůl se židlemi, aby se vaši hosté měli kde usadit.
  • Rádi si venku čtete? Vyberte si pohodlné křeslo, ze kterého vás nebudou bolet záda.
  • Vyhledáváte slunění? Hledejte zahradní lehátka s možností polohování a doplňte je měkkým polstrováním.
  • Chcete se věnovat zahradničení? I při aktivně stráveném času na zahradě oceníte pohodlné křesílko, ve kterém si vychutnáte odpolední kávu.

Najděte to nejlepší místo pro odpočinek

Zahradní nábytek by měl být funkční a zároveň vkusně ladit s okolní přírodou. Sezení umístěte nejlépe tam, kde je největší klid a odkud máte pěkný výhled na celou zahradu. 

Pokud sezení umístíte směrem na západní stranu, nezapomeňte si pořídit slunečník, který vás ochrání před přímými slunečními paprsky. Při letní přeháňce vám navíc poskytne úkryt před deštěm.

Máte větší zahradu? Nebojte se vytvořit si více odpočinkových míst. Vytrhnou vám trn z paty ve chvíli, kdy se prací na zahrádce unavíte. Stačí na stabilní podklad vhodně umístit lavičku, židli, obyčejnou stoličku, nebo rozprostřít mezi stromy houpací síť.

AZ-1066100d.jpg

 

Dopřejte si dostatek prostoru

Pokud žijete sami nebo s partnerem, vystačíte si se dvěma křesly a odkládacím stolkem. V případě, že sdílíte zahrádku s celou rodinou, promyslete, kolik lidí bude venkovní sezení pravidelně využívat. Podle toho vyberte vhodnou sestavu. Hodit se vám bude větší stůl s několika židlemi či křesílky, případně dlouhou lavicí.

Vsaďte na zahradní nábytek, který nevyžaduje složitou údržbu

Při výběru nábytku na zahradu přemýšlejte i o údržbě jednotlivých materiálů. Některé druhy si žádají pravidelnou péči, jiným stačí opláchnutí vodou ze zahradní hadice.

Dřevěný masiv

Nábytek ze dřeva je robustní, stabilní, krásně vypadá a při správné údržbě vydrží roky. Špatně ale snáší slunce, déšť a mráz. Vyžaduje pravidelné nanášení impregnace nebo ochranného nátěru. Na zimu je nutné uskladnění v suchu.

Kov

Těžký, stabilní a odolný kovový nábytek potřebuje pravidelné antikorozní nátěry a promazávání spojů. Jeho nevýhodou je také tepelná vodivost. V létě může pálit na kůži a v chladnějších dnech zase studit. Řešením je pořízení polstrovaných polštářků, které vás před horkem i chladem ochrání.

kovova-zahradni-sestava-madeira-brown.jpg

 

Přírodní ratan

Ratanový nábytek je atraktivní, elegantní a skvěle zapadne do každé zahrady. Bohužel je však také velmi choulostivý na přímý sluneční svit, déšť, sníh a mráz. Hodí se spíše pod krytou pergolu nebo na uzavřený balkon.

Umělý ratan

Téměř k nerozeznání od pravého ratanu je ratan umělý. Ratanová houpací křesla ani další typy nábytku z umělého ratanu nevyžadují žádnou speciální péči, nezaskočí je žádné rozmary počasí a bez problémů odolají dešti, slunci, mrazu i větru.

Plast

Mezi nejoblíbenější materiály zahradního nábytku stále patří plast. Vydrží téměř všechny venkovní podmínky, stojí pár korun, snadno ho omyjete a díky nízké váze i přenesete. Pokud chcete, aby plastový nábytek vydržel co nejdéle, chraňte ho před dlouhým pobytem na slunci.

Obklopte se zelení

Žádná romantická zahrádka se neobejde bez květin, stromů, keřů či zelených bylinek. Živá zeleň prostor zútulní a vytvoří v něm tu pravou pohodu. Okolí zahradního posezení můžete oživit klasickými truhlíky a v případě, že máte pergolu, i závěsnými květináči. Krásně vypadají i truhlíky z dřevěných palet.

Nezapomeňte na osvětlení

Chcete venku trávit i romantické večery nebo dlouhé tropické noci? Vybavte svou zahradu osvětlením. Vyberte světla s pohybovými čidly a umístěte je ke vchodu do zahrady, kolem zahradních cest nebo do blízkosti schodů.

Další možností jsou závěsná LED světýlka vytvářející romantickou atmosféru. Nabízí se také petrolejové lampy nebo speciální venkovní svíčky, které odpuzují otravný hmyz včetně komárů.

Přejeme krásné odpočinkové léto plné klidu a pohody.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Máme na zahradě víc než 7 laviček,stolků 5,věším si "houpací hadr" mezi stromy...Jenže chci-li mít zahradu vypletou,takovou jak si to já představuji,tak nemám moc času někde sedět,ležet.Nelíbí se mi takové ty vyblízané trávníky bez květů,pár kytek obsypaných kamínky nebo barevnou kůrou,pár jehličňanů...Ani zase jen užitkové záhony jako podle pravítka a každý dm2 využitý . Mám zahradu zajímavou,zabydlenou stromy i keři,květinami,lítají tu motýli,leze plno broučků,spousty ptactva,kočky... i trpaslíka mám a umělé houby pod stromem.Udělala jsem si vše podle mého gusta. Gril si nehodlám pořizovat,stačí obyč ohniště,když už náhodou se člověku zachce škvířit buřt.
Patrik Poula
My už si letos také budeme konečně užívat relax na zahradě. Do léta bych chtěl mít hotovou terasu, tak už se těším, až tam budeme moct s manželkou sedět. Už mám hotovou podlahu, tak to nejhorší je snad za mnou. Nejvíc nás zaujala dlažba na terče, kterou jsme si objednali z https://www.koupelny-dlazba.cz/dlazba-na-terce . Dlažba se nám líbila a hlavně její pokládka byla snadná, takže jsem to zvládl sám.

Zpět na homepage Zpět na článek