Babi, tu stranu volit nemůžeš! Politika spouští hádky v rodinách
Ilustrační foto: ingimage.com

Babi, tu stranu volit nemůžeš! Politika spouští hádky v rodinách

28. 9. 2020

Dříve to byl vzácný jev, nyní je čím dál častější. Rodinní příslušníci mají rozdílné politické názory a to vede k četným hádkám a konfliktům. Jedná se o spory mezi generacemi i mezi partnery.

Nikdy dříve nebyly rozdílné názory na politiku tak častým důvodem neshod v rodinách. Dochází kvůli nim k bizarním situacím, dlouhodobému mlčení, urážkám, ba i rozchodům. Jsou různorodé, vyplývají najevo prudce a nečekaně, neřídí se žádnými pravidly. Největší chybou totiž je v této souvislosti škatulkovat lidi podle věku nebo společenského postavení. Typický příklad? Tvrzení: babička je stará, tak volí komunisty. Skutečnost? Jedna  babička volí komunisty, ale druhá je nemůže ani cítit. Takže s první babičkou se hádá vnuk, který je pravicově orientovaný podnikatel.  S  druhou babičkou se hádá vnuk, který je levicově orientovaný student.

„Pokaždé si říkám, že se nesmím pohádat, ale pokaždé to nevydržím. Můj vnuk se zbláznil. Chytrý kluk, studuje biologii a ekologii, ovšem jeho názory jsou čím dál více levicové. Nedávno dokonce použil  výraz, že by se něco mělo vyvlastnit. On to myslí dobře, chce aby se všichni měli stejně, chce zachraňovat deštné pralesy, uprchlíky, i žáby, které přecházejí cestu. Jenže zároveň odmítá jiné názory, chce, aby všichni smýšleli jako on. Je čím dál více radikální. Připomíná mi mladé radikální svazáky a komunisty, kvůli kterým jsem byla vyhozena ze školy a mému tátovi byl znárodněn statek. Jenže vnuk to nechce slyšet, dokonce říká něco ve smyslu, že za komunismu nebylo špatně, že myšlenka, aby se všichni měli stejně dobře, je dobrá. Jestli podobně jako on uvažuje více mladých lidí, tak to dobře nedopadne,“ vypráví osmdesátiletá Olga.

Zatímco v její rodině ona zastává pravicové názory, její sousedka řeší opačný problém. Spolu s manželem byli roky členy komunistické strany a dodnes jsou přesvědčeni, že levicové myšlenky jsou správné. A tak Olze občas vypráví o tom, jak se při rodinných oslavách hádají se synem a vnučkou, jak je její muž nešťastný, že jeho potomci komunistické myšlenky označují jako zločinecké. „A já ji poslouchám, mlčím, nechci narušovat sousedské vztahy, tak neargumentuju, nehádám se,“ dodává Olga.

Když jde o názory na politiku, je třeba se vyvarovat rozdělování podle generací. Tak jako jsou mezi mladými názory naprosto odlišné, je tomu i mezi lidmi vysokého věku.

„Dříve to bylo jednodušší. Lidé byli většinou pro režim nebo proti němu a většinou se dávali takoví lidi dohromady. Dnes je politické spektrum široké a tak čím dál častěji zaznamenáváme případy, kdy mezi partnerům dochází k hádkám a nesouladu kvůli odlišnému pohledu na politiku,“ uvedl psycholog Petr Šmolka, dlouholetý vedoucí pražské poradny pro rodinu. Zná případy, kdy se partneři dokáží brutálně rozhádat jen kvůli tomu, že společně sledovali zprávy a dali se do debaty o politikovi, z nichž jednomu je sympatický a druhému ne.

„Tajím před svým mužem, že nevolím sociální demokracii,“ vypráví šedesátiletá Vlasta. „On pochází ze sociálně demokratické rodiny, jeho děda býval kdysi za tuto stranu radní. Po roce 1989 byli nadšeni, že strana zase vznikla a od té doby ji celá rodinná větev volí. Jenže mi ta strana sympatická není. Když jsem jednou řekla, že jsem dala hlas ODS, můj muž po mě začal řvát. Bylo to před rodinou. Urazilo mě to. Jeho táta řekl, že jsem pitomá nána. Tehdy jsme se hodně rozkmotřili. Syn říká, že to mám pustit z hlavy a volit koho chci, ale mě uráží ta netolerance,“ říká Vlasta.

Problém se projevuje nejvýrazněji před volbami, ať už parlamentními nebo prezidentskými. Když jde o volbu hlavy státu, dochází v mnoha rodinách ke kuriózním situacím. Nejedna rodinná sešlost skončila hádkou, odchodem některých zúčastěných či dlouhotrvajícím následným mlčením.

Ve Spojených státech amerických na toto téma proběhl průzkum poté, co byl zvolen prezidentem Donald Trump. Šestnáct procent respondentů uvedlo, že kvůli výsledkům voleb přestalo dlouhodobě mluvit s některými svými příbuznými. Mnohem více jich bylo mezi těmi, kteří fandili Hillary Clintonové než mezi Trumpovými příznivci. Téměř čtyřicet procent Američanů uvedlo, že se kvůli politice s někým z příbuzných či přátel hodně pohádali.

V poslední době se začal často používat výraz rozdělená společnost. Vyjadřuje slutečnost, že zatímco část lidí je se současnou politickou reprezentací více či méně spokojena, druhá ji označuje za naprosto nepřijatelnou. A je logické, že čím více je společnost názorově rozdělená, tím více názorově rozdělené jsou i rodiny.

A tak v jedné ostravské rodině nedávno došlo k situaci, kdy pětaosmdesátiletá dáma přepsala svou závěť. Pochází z majetné rodiny, vlastní dvě nemovitosti, pozemky i cenné obrazy. A právě ty původně odkázala vnukovi, který se zajímá o umění, zatímco vnučce měly připadnout pozemky. „Zjistila jsem, že vnuk se vůbec nezajímá o současné dění. Prohlašuje, že ho politika nezajímá. Když řekl, že na demonstrace chodí jen pitomci,“ rozčílila jsem se. Líbí se mi mladí lidé, kteří nejsou lhostejní, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Někdo řekne, že jsou naivní, příliš radikální, ale já jim fandím. Tak jsem obrazy odkázala vnučce, která naopak chodí na demonstrace, sleduje zprávy, je aktivní v různých neziskových organizacích. Možná to mezi nimi způsobí neshody, ale pro mě je postoj k politice důležitý. A čím jsem starší, tím více mě názory mých blízkých zajímají,“ tvrdí dotyčná pětaosmdesátiletá žena.

Takže pozor. Pouštět se v rodinách do řečí o politice je něco jako uvažování o procházce minovým polem. Může to být adrenalinový zážitek, ale také to může přinést vážné následky.

politika společnost
Hodnocení:
(4.8 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Souhlasím s panem Štruplem a p. Meckou.Mně osobně není jasné,proč se tolik žen v Evropě bere za muslimské uprchlíky,když jen tím,kolik mají tyhle rodiny dětí,nás brzy přečíslí a vytvoří si tady svoje státy a naše ženy pak budou úplné chudinky v burkách,bez práv,jen s povinnostmi....
Marie Měchurová
Tak naše rodina je asi výjimka. Je nás dvanáct, z toho osm, kteří můžou volit. Všichni se shodujeme, že Babiš a Zeman do čela státu nepatří.
Míra Uhlíř
Proto je lepší politiku neřešit. U nás doma se pohádáme tak možná o tom, jestli se budeme koukat na Ulici nebo na Simpsonovi ( já jsem pro simpsny ) :)
Milan Štrupl
S celý světem to jde do hajz.. do prčic - násilí a konfliktů přibývá, stejně jako teroristických útoků, napadení žen a pod. - to je prostě fakt. Evropa stejně jako USA jsou neskutečně zadlužené a do těchto předlužených zemí navíc proudí statisíce a miliony migrantů, kteří následně trvale vysávají sociální systémy a šíří násilí. Liberalismus prostě selhal na celé čáře, a lidé, kteří dělají veřejné mínění - novináři, redaktoři, moderátoři se cítí zahnáni do kouta. To oni desítky let levicový liberalismus, humanitu, ekologii za každou cenu, integraci a korektnost prosazují a šíří, ale svět podle nich nevypadá lépe - vypadá mnohem mnohem hůř - je plný násilí, válek a dluhů. To je vede k potřebě odvést pozornost lidí jinam a tak ať už vědomě či podvědomě vytváří konflikty mezi lidmi - staví mladé pro starším, pravici označují za neonacisty, lžou, manipulují, aranžují utopené migranty - rozdělují společnost na voliče toho a odpůrce toho a lidi jsou holt ovce. Vydědit někoho kvůli politickým názorům nemluvit s příbuzným kvůli tomu, koho volí je ukázkový příklad totalitního myšlení - pouze totalitní režim si vždy uzurpuje jediný správný názor na všechno!!!! Ukázkovým příkladem jak manipulují novináři s lidmi a staví je proti sobě jsou třeba volební statistiky - určitě to znáte "ANO volí spíš lidi s nižším vzděláním a starší, zatímco TOP09 spíš lidi s vyšším vzděláním a mladší lidé". Napadlo vás co se za tím "volí spíš" skrývá? Řekněme že k volbám přijde 5mil lidí a 30% dá hlas ANO a 6%TOP09. Podíl lidí s vyšším vzděláním bude u TOP09 nejspíš 2xvětší než u ANO - to je fakt, ale současně bude celkový počet vzdělanějších lidí, kteří volí ANO klidně 3x vyšší než u TOP09. Jak vypovídající je tedy "volí spíš"??? No nijak, když založím stranu a seženu 100vysokoškoláků, kteří mi dají hlas, tak si budu moci napsat "mojí stranu volí výhradně vysokoškolsky vzdělaní lidé", ale to je přece naprosto irelavantní i když pravdivý údaj. Na tom jaké % jakých lidí volí jakou stranu vůbec nezáleží - trochu vypovídající by bylo pouze srovnání s celkovou základnou - tedy vzít jako základ množinu vysokoškoláků (nikoli voličů té které strany) a zjišťovat kolik % z této množiny volilo tu kterou stranu. Místo stranu XY volí častěji.... by tak věta novináře musela začínat "Vysokoškoláci volí častěji stranu XY...." Rozumného člověka, když už se o tom mluví, by přeci více zajímaly preference vysokoškoláků a nikoli jejich poměr k středoškolákům a lidem s nižším vzděláním ve straně, kterou volí pouze 5,1% - to je přeci naprosto k ničemu a navíc to vůbec neodpovídá jaké mají volební preference ti vzdělanější jako skupina... Tohle je jedna z ukázkových manipulací a stačí prohodit slovosled - "vzdělanější lidé volí spíš stranu...." - "stranu volí spíš vzdělanější..." takhle je to snadné a 99% z vás se vůbec nezamyslí nad tím, že s vámi někdo hustě manipuluje. Podobnou manipulaci používají neziskovky když jde o migroše - 60%muži, 40%ženy a děti, jenže když si uvědomíme, že samotné mladé ženy prakticky nemigrují - není jich ani 1%, a že tedy migrují v rámci rodiny a mají v průměru s sebou dvě děti a polovina z těch dětí jsou mužského pohlaví, tak je poměr migrujících mužů a žen asi tak 73:27 (spíš horší) a z každé stovky tak 50mužů nemá šanci si v Evropě najít partnerku a tudíž ani se integrovat - nezaloží nikdy rodiny a nebudou mít ani s kým provozovat sex a to má naprosto děsivé důsledky pro budoucnost Evropy, neboť právě nadbytečné muži jsou v islámském světě a Africe zdrojem násilí a válek. Novináři a liberálové potřebují rozhádanou a rozdělanou Evropu a USA proto neustále přilévají olej do ohně - co kdyby vám došlo, že s tím svým humanismem, ekologií, samaritánstvím, soucitem a korektností naprosto zničili kdysi pokojnou a prosperující Evropu a USA a to nemohou dopustit. Pokud se tedy v rodinách hádáte kvůli takovému nesmyslu jako kdo koho volí, tak děláte přesně to co tihle lidé v pozadí chtějí a navíc se jim daří lidi přesvědčit, že současná zelenorudá ideologie je to co svět zachrání i když je to přesně to, co svět už téměř zlikvidovalo....
Antonín Nebuželský
Naše mladé abych k volbám honil...
Ladislav Strnad
Kdyby mi dítko začalo kafrat do toho co si myslím, koho chci volit a podobně, tak ho (ač jsem jinak zastánce slušného chování i verbální komunikace) pošlu s gustem "do prdele" (sorry admine, slušná náhrada onoho slova by nevyzněla). A pokud bychom se průběžně v rodině neshodovali v politických názorech, tak prostě doma bude politika tabu. Bez výjimky.
Hana Rypáčková
Měl by být k volbám nějaký řidičák ? Volební právo využiji.
Mirek Plachy
Vzhledem k rozdílným pohledům mladých a nás starých n a současnou politiku platí u nás nepsaná dohoda, že při příležitostech, kdy se sejdeme je politika tabu. A je klid.
jan mecka
V listopadu 89 byla ukončena sjednocená společnost a nastoupila rozdělená třídní společnost, takže je s podivem, že se tomu někdo diví. To je jeden ze základních znaků této společnosti, že je rozdělená a lidé, kteří vykřikují, že Zeman rozděluje společnost, jsou buď manipulátoři nebo jejich oběti. Pokud má někdo na účtu miliony a jiný žije od výplaty k výplatě, tak jsou každý na jiné lodi. Stačí se podívat na Topolánkův batoh a pokud není člověk tupý, tak pozná, kam patří. Pravice si tehdy koupila horních 10 000, krom toho, že si ji koupil Bakala, Babiš si koupil spodních několik milionů a podle toho to vypadá. Je to hra s názvem, Vyber si svého lumpa a mnoho lidí pochopilo, že s Babišem se jim žije lépe, protože EET a kontrolní hlášení vadí podvodníkům. Ne žádné Čapí hnízdo.
Zděnek Tomášek
Politické názory má mít každý vlastní, většinou obsahují jeho postavení ve společnosti. U velmi starých lidí jejich postoje za První republiky i protektorátu. Některé postoje a názory přešli do vědomí jejich dětí, případně vnuků. Jsem li chudý nebudu volit ODS, ale KSČM, případně ČSSD. Křesťan pravé strany, KDU ČSL, ale i dnešní levici, která se dlouho aktivně nevyjadřuje proti Bohu. Kdo chce týt ze státního volí Piráty a ČSSD. Ti hodně bohatí volí klasickou pravici. Pravému ANO se však podařilo slušnou sociální politikou na svou stranu přivést i chudinu a střední vrstvy. To ostatní pravicové strany neumí a proto ty hádky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.