S bolestmi žijí lidé desítky let. Tlumí je léky a neřeší příčinu
Ilustrační foto: ingimage.com

S bolestmi žijí lidé desítky let. Tlumí je léky a neřeší příčinu

6. 8. 2020

Každá bolest má svoji příčinu. Co když ji ale lékařská vyšetření neodhalí? Až polovina pacientů přichází k fyzioterapeutům s letitými problémy, které „nemají řešení“. Díky moderním metodám a poznatkům v oboru přitom náprava nebývá složitá.

„Bolest je varovným signálem těla, že je něco špatně. Ne vždy se však projevuje přímo v místě, které je třeba napravovat. Například migrény či brnění rukou často souvisí se zatíženou krční páteří, bolesti v kyčlích, dolních končetinách nebo podlamování v kolenou jsou obvykle spojeny s bederní páteří a za bušícím srdcem, pocitem knedlíku v krku a nemožnosti se nadechnout může být nestabilní hrudní páteř,“ vysvětlila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Ohniska potíží se často v těle skrývají úplně jinde, než je projevovaná bolest. To je také důvod, proč mnohá lékařská vyšetření, která se vždy specializují jen na některou část lidského organismu, původce bolesti neodhalí. „Velmi záleží na individualitách, ovšem je běžné, že praktičtí lékaři, neurologové, ortopedi nebo internisti řeší spíš akutní projevy bolesti než příčinu problému. Většinou pacientovi doporučí farmakologickou léčbu pomocí medikamentů nebo injekcí, v případě dlouhodobých potíží navrhnou operaci. S podobnými zkušenostmi k nám přichází víc než polovina pacientů,“uvedla Iva Bílková.

Zatímco v lékařských ordinacích pacienti obvykle stráví jen několik minut, u fyzioterapeuta mají vyhrazenou hodinu. „To je dostatek času na komplexní vyšetření s cílenými otázkami a klinickými testy. Cílem fyzioterapeuta je odhalení příčiny potíží, která může být skrytá i ve vzdálenějších místech těla než jen v místě bolesti. Pacient obdrží tipy na režimová opatření i na vhodnou neinvazivní léčbu,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Náplní páce fyzioterapeuta je vyšetřit pacienta tak, aby našel vztah mezi bolestí a dysbalancí pohybového aparátu. Vnímá tělo jako celek. Zjišťuje, jak a proč se pacient hýbe, proč některý pohyb bolí a jaké používá náhradní pohybové vzory, které je třeba změnit. Poté zjistí příčinu problému, určí následnou terapii a společně s pacientem postupuje k cílené nápravě. „Každý pacient má svůj příběh a máme i takové, kterým fyzioterapie pomohla po 30 letech bolestí. Tak dlouho neustále bojovali s problémem, který neutichal a opakovaně se vracel. Moderní fyzioterapeutické metody, které fungují, pak považují téměř za zázrak. Jde ale pouze o konečné nalezení odborníka, který danému člověku dokáže pomoci, navíc nic není zadarmo, tedy i na uzdravení se pacient musí podílet vlastní aktivitou,“ míní Iva Bílková. „Na druhou stranu jsou situace, kdy pacient přijde například s bolestí žaludku, která může souviset s jeho sliznicí a do erudice fyzioterapeuta nespadá. Univerzitně vzdělaný fyzioterapeut ale i tyto případy bezpečně identifikuje, a když vidí, že jeho dovednosti nemohou pacientovi pomoci, ihned ho odešle k internistovi,“ podotkla fyzioterapeutka.

Zkušený fyzioterapeut může provést komplexní kineziologický rozbor pohybového aparátu a zacílit na problém, který se skrývá v těle daleko od bolestivých míst. Vedle manuálních funkčních testů si své závěry může potvrdit také na moderním diagnostickém ultrazvuku. „Ten jednoduše odhalí například patní ostruhu, aniž by pacient musel podstoupit škodlivé rentgenové záření. Díky technologickému pokroku je diagnostický ultrazvuk snadno čitelný a cenově dostupný, přesto však v mnoha ordinacích fyzioterapeutů, ortopedů i chirurgů stále chybí,“ dodala Bílková.

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie P.
Komu neni rad,tomu neni pomoci. Kliniku jsem navštívila s mojí 83 letou matkou (těžká artroza). Tolik logických a smysluplnych informací se jí nikde jinde nedostalo. Ale co je to platné, když se jimi stejně neřídí a nedodržuje. Bolestivé stavy zárověň souvisí s celoživotním stravováním. Před chvílí jsem četla článek o tom, jak vnoučatum chutná u prarodičů. V obsáhlé diskuzi je možné se dočíst, že většina vaří a stravuje se stejně jako celý život. Žádné velke změny dle zdravotniho stavu se nekonaji. Vyřeší to hůl a pilulky na bolest. Přitom je vše celkem snadné pomoci si sam. Takže platí,komu není rady, tomu není pomoci.
judita lišková
Musím se s článkem ztotožnit...bolestí páteře a bolesti, které na první pohled nevypadaly, že původem je buď krční, hrudní i bederní páteř. dobře znám Bohužel...celý život tělo slouží, bereme to automaticky, že se hýbeme, jsme pružní, nedáváme pozor na špatné pohyby, přetěžování, ale pak v určitém věku se to hezky nasčítá. Já si občas ani už nedovedu představit, že bych pravidelně nenavštívila fyzioterapeutku, která už ví, kde mám slabá místa a dokáže pomoci ....posunutý kloub v koleni sama vrátit tam kam patří...ani masáží rozvolnit ztuhlé šlachy v chodidle nesvedu tak dobře sama. Cviky někdy pomáhají, jindy ne. K lékařům lze leda kvůli event. rentgenu, ale brát prášky. to ne. Ale hodně to chce znát svoje tělo a vyhýbat se tomu, co mu dovede způsobit bolesti. J.Šenbergová...pokud je to v hlavě, jak píšete. Možná to platí, je to ale v případě, že se třeba stresem stáhne svalstvo kolem různých úseků páteře, to ovšem pomíjí, ale u degenerací ne. Podívejte se na staré lidi...myslíte, že ta jejich opotřebovanost je v hlavě? Tady jsme právě to tělo, duchovní stránka v tom figuruje jen ve smyslu pochopení svého omezení ve stáří. Svádět i tyhle bolesti na to, že za to může hlava...to považuji za hodně jednoduchou...byť dnes jaksi moderní... úvahu.
Jana Šenbergerová
Pokud je příčina potíží tzv. v hlavě, žádné přístroje ani fyzioterapeuti, kteří neumí do té hlavy nahlédnout, nepomohou. Nejsme jen tělo ...
Alena Tollarová
Musím říci, že se vlastně dnes cítím mnohem lépe než třeba ve čtyřiceti, kdy jsem se hrbila u psacího stolu a počítače a namáhala stále jednu stranu. Stále čerpám z toho, co jsem se naučila při sedmitýdenním pobytu v Janských Lázních a při občasných rehabilitacích, které mi předepisuje moje lékařka. Mám také svoje oblíbené protahovací cvičení, které mi dělá dobře. Ono to chce trochu se svému tělu věnovat a obětovat pohodlí v křesle. Jsem šťastná, že když koupím "pro sichr" krabičku ibuprofenu, leží v lékárniče vlastně tak dlouho, než tablety vyberou - mladí ...
Jitka Caklová
Nikdo, ani žádný fyzioterapeut, o mém těle nemůže vědět víc než já sama. Píši z vlastních zkušeností, vím, že cesta k sebepoznání je trnitá, zato trpělivost přinese růží celou náruč. Vím, že moje bolest je o mě samé a vím, jak si s ní poradit ♥♥♥

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.