Voda nejen tekoucí
FOTO: archiv autorky

Voda nejen tekoucí

20. 8. 2020

S vodou a jejími vlastnostmi se můžeme často setkat nejen "na živo", v její mokré podobě, ale i v naší lidové i umělé poezii a hudbě. Ve svém starém památníku z dívčích let mám napsáno: "Teče voděnka z vysokých skal, pamatuj, Zdeničko, kdo Ti to psal." a pod tím krasopisný podpis mé školní kamarádky.

Ve škole jsme zpívali při hodině zpěvu :" Teče voda, vodička, napoj mně, má milá, mého koníčka". V mé oblíbené country hudbě krásně opěvuje Jitka Vrbová řeku Sázavu, kdo by neznal slavnou Niagaru, která stále smutně hučí, nebo Rosu na kolejích Wabiho Daňka. Ani slavní hudební skladatelé vodu ve svých dílech neopomněli. Vltavu oslavuje Bedřich Smetana, romantické jezero  inspirovalo Antonína Dvořáka k napsání krásné opery Rusalka. Také známý Richard Wagner oslavuje mohutný Rýn.

Vzpomínám si, na naše trampování za mlada, když jsme každý večr u táboráku zpívali . Někdy jsme si zadali téma písniček třeba o vodě a vydrželo nám až do rána. Každý jich znal několik.  Pak jsme se šli vykoupat do řeky . Nevím, zda se dnes ještě u táboráku zpívá a co.

Ach, kde jsou ty časy.....

Soutěž Voda
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
Taky jsem měla památník a tam spolužačky i spolužáci psali věnování. Nelze si nevzpomenout.
Alena Švancarová
Zdeničko,kde jsou ty časy?V čoudu.....ale zpívat si ještě můžeme.
Martina Růžičková
Hezký napsáno :-).
Soňa Prachfeldová
Moc hezké, není ta čeština krásná svým bohatstvím slov ?
Dana Puchalská
Zdeni, děkuju..... Moc krásná vzpomínka.
Daniela Řeřichová
Moc milá vzpomínka na krásné písničky a skladby spjaté s vodou. Také mně je líto, že se málo zpívá. A nejen u ohně. Ale je dobře, že my jsme to zažili a o to máme život bohatší.
Marie Ženatová
Moc děkuji za hezkou vzpomínku *
Zuzana Pivcová
Děkuji, je to hezká úvaha spojená navíc s osobní vzpomínkou.
Libor Farský
Ano, cítím to úplně stejně !!!
Hana Nováková
Zdeno, krásné vzpomínky, takových si vážím nejvíc...

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.