Fotoreportáž: Šlapeme na Praděd
Foto: autorka, Praděd - 1492 m

Fotoreportáž: Šlapeme na Praděd

29. 8. 2020

Nejsem žádná velká turistka, ale šlapu ráda. Pokud to ještě jde a denně vzdávám díky za to, že to jde. Neděle dopoledne patří u nás televizní Toulavé kameře a Objektivu. V poslední TK byl tip na výlet Vidly – Švýcárna. Nakopnuto!

Už dlouho jsem se do této lokality chystala. Bylo rozhodnuto. V pondělí jedeme na výlet. Trasu jsem však na konec změnila. Pojedeme autobusem na Videlský kříž a z tohoto rozcestí se vydáme po žluté značce na horskou chatu Švýcárna – dále pak na Praděd – Ovčárnu – Karlovy Studánky.

Trasa Videlský kříž – Švýcárna byla strmá cesta plná kamení a výlomů, ale dali jsme to, i když s jedním ošklivě vypadajícím pádem mé maličkosti, ale zvládla jsem to líp než pan prezident. Naštěstí. Počasí nádherné, výletové.

Chata Švýcárna – to je návrat do minulého století i s tím turkem, kterého si dal Honza. Já si po novu dala laté. Nic moc. Příště si dám pivo.

Ze Švýcárny jsme vyrazili směr Praděd, hlavní cíl našeho dnešního putování. Nejvyšší hora Moravy, 1492 metrů, vrcholek vysílače se majestátně tyčil do modrobílých oblaků. Lidé jak mravenečci šplhali po hadovité cestě vzhůru, výš a výš. Někteří funěli, utírali si pot, ale přesto šlapali. Bylo mi líto pejsků, kteří byli svými páničky přinuceni absolvovat tento pochod, ploužili se s jazykem na vestě, bez zájmu o své okolí.

Z Pradědu jsme se vydali směr Ovčárna. Výhledy do okolní krajiny byly nepřekonatelné, stejně jako po celou cestu našeho výletu. Nejfantastičtější je pohled na rovnou plochu kopce, na kterém je horní nádrž přečerpávající elektrárny Dlouhé stráně. Zázrak Olomouckého kraje.

Z Ovčárny jsme sjeli linkovým autobusem do Karlovy Studánky k hotelu Hubertus. Tam jsme vystoupili, zkontrolovali umělý vodopád a procházkou prošli celou Karlovu Studánku. V lázních jsme se zastavili na oběd, poprvé v době koronavirové jsme jedli v restauraci.

Byl to krásný den, který nám spolehlivě dobil životní baterky.  

Všechny čtyři cíle: Švýcárna – Praděd – Ovčárna – Karlova Sudánka, byly splněny.

A příště kam? A vy?

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Děkuji za vaše komentáře, moc si jich vážím. Leni, spočítala jsem 10 km + 1 km po KS. I když hodinky mi ukazovaly 14 km, protože já často vybočuji z dané trasy a zacházím si kvůli focení a pak se zase vracím.
Jiřinka ...
Všude na našich cestách používáme Mapy.cz. Danou část si doma stáhneme do mobilu a při jejím použití není zapotřebí ani internetové připojení. Vždy vidíme a víme, kde přesně chodíme a stojíme, u nás doma, i třeba až na Madeiře. ☺ Přikládám popsanou trasu na Praděd 10,2 km: https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=17.2407572&y=50.0931895&z=14&rc=97CFjxYELCb3xcMhi2paL3hdRcXf&rs=pubt&rs=firm&rs=base&rs=base&ri=15274021&ri=1361430&ri=2026482&ri=1988442&mrp=%7B%22c%22%3A131%7D&xc=%5B%5D
Lenka Hudečková
Krásná trasa, fotky nádherné, kolik jste toho našlapali Elí? Pozdravuj Honzíka. L*
Jana Kollinová
Dokonalá reportáž! Fotografie nabízejí nejen procházku nádhernou přírodou, ale jsou natolik "reálné," že se mohu nadechnout a cítím svěží vzduch, neznámé vůně, prohlížím si stébla trávy nebo jehličí na stromech a před vrcholem jsem stejně zadýchaná jako účastníci výstupu. Fotografie mají duši. Eleno, děkuji.
Jiřinka ...
Cestování a turistika je náš celoživotní koníček. Z Krušných hor jsme procestovali nejen Česko a rádi se zase vracíme. Zdolali jsme všechny nejvyšší vrcholy našich hor, i Praděd. Minulý týden jsme chodili po Lužických horách. Letos se ještě chystáme do Českého lesa, když kvůli koronaviru nemůžeme dál. ☺ Všem turistům přeji hodně dalších kilometrů. ☺
Jan Zelenka
Kdysi jsme se ženou strávili krásný týden v Jeseníkách v Malé Morávce. Vše, o čem zde píšete a popisujete, jsme projeli a prošli. je to krásný kraj. Oživil jsem si vzpomínky. Díky.
Alena Vávrová
Bylo mi potěšením vidět na fotkách mně známá místa, i když jsem na Praděd vždycky šla od Karlovy Studánky, kterou mám moc ráda. Jeseníky jsou krásné.
Martina Růžičková
Parádně zdokumentovaná túra nádhernou přírodou. Z Videlského sedla šla letos na Praděd dcera s rodinou. Moc se jim trasa líbila. My s manželem jsme šli tentokrát jen z Červenohorského sedla na Švýcárnu a zpět stejnou cestou. Máme moc rádi cestu před Jezerníky.
Dana Puchalská
Eleno, děkuji za hezký článek s krásnými fotografiemi. Já osobně jsem tam nikdy nebyla a teď vidím, o jakou podívanou jsem přišla.
Eva Krausová
Na Pradědu jsem byla. Jeseníky jsou super, Karlova Studánka malebná. Říká se, že tam je nejčistší vzduch v Evropě. Pro mne je to ale bez auta moc daleko...

Zpět na homepage Zpět na článek