Fotoreportáž: Libušín 2020
Foto: autorka

Fotoreportáž: Libušín 2020

9. 9. 2020

Rožnovský muzejní spolek pořádal začátkem srpna zájezd do blízkého okolí města, který měl dva cíle.

Prohlídka znovuzrozeného Libušína na Pustevnách spojená s přednáškou. Libušín byl vystavěn v letech 1898-9 ve stylu lidové secese podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. V roce 2014 vyhořel a na jeho obnově se podílelo přes 220 řemeslníků, kteří pracovali podle postupů z dob Dušana Jurkoviče. Vše je rukodělná práce. Neumím posoudit historickou a uměleckou hodnotu díla, ale v době, kdy je nouze o šikovné řemeslníky, to považuji téměř za zázrak.

Pohankový mlýn Šmajstrla ve Frenštátě pod Radhoštěm. Od roku 1861 melou Šmajstrlovi /již pátá generace/ tradičním způsobem pohanku, kterou přivezli do kraje ve 13. století Tataři. Pohanka bývala na Valašsku hlavním zdrojem obživy.
 
Z prvního cíle jsem připravila fotoreportáž a zvu vás do fotogalerie. Snad i vy oceníte um českých řemeslníků.

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Čípová
Jaruško, určitě dám vědět,
Jaroslava Handlová
Aničko, krásně jsi nás naladila, pěkně zpracovaná reportáž. Mohla bych se k Vám přidat Eliško, Aničko, Marie? Nerada bych v tak skvostné stavbě seděla u kávy sama bez přátel. Počkám, až se domluvíte na termínu, dejte prosím vědět.
Marie Měchurová
Je vidět, že my Češi a Moraváci máme zlaté ručičky a umíme přispět na dobrou věc. Mám v archivu pár původních fotek před požárem, tak můžu porovnávat. Ta původní výzdoba byla trošku víc do bleděmodré. Na to kafé bych taky ráda přijela.
Anna Čípová
Pan Libor Farský vložil 6.9.2020 do "Líbí" odkaz, kde se zachycena rekonstrukce Libušína.
Anna Čípová
Moc děkuji za vaše komentáře. Eliško, na kávu určitě zajdeme. V září probíhá zkušební provoz a od října má být Libušín v běžném provozu. Udělám si výlet a zjistím podrobnosti.
Soňa Prachfeldová
Nádherná práce řemeslníků, krásné Aničko.
Alena Vávrová
Aničko, děkuji, je to krása nesmírná!
Martina Růžičková
Moc pěkná fotoreportáž :-)
Alena Tollarová
Dost často se říká, že dnešní lidí už neumí to co dřívější řemeslníci. Není to pravda, stále jsou tu mistři svého řemesla a staronový Libušín je toho důkazem. Bravo!
Eva Mužíková
Díky íčku se člověk podívá i tam, kam se těžko dostane. Moc zajímavé Aničko...

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu