Za Přemyslem Oráčem
Úvodní foto: autorka

Za Přemyslem Oráčem

22. 9. 2020

Aneb od pluhu ke pluhu. První zastávka tohoto našeho výletu byla u vesničky Kletečná, nad níž se tyčí stejnojmenný zalesněný vrch. Je vysoký 706 metrů. Protože se nachází východně od Milešovky, říká se mu také Malá Milešovka. Se zájmem jsme si prohlédli pomník Hanse Kudlicha, pluh na vysokém podstavci. To jméno jsem neznala. A přitom to byl dost zajímavý pán. Posuďte sami. Lékař, politik, nacionalista, poslanec vídeňského říšského sněmu. Roku 1848 formuloval návrh na zrušení poddanství a zasazoval se také o zrušení otroctví. Pro účast na říjnovém povstání ve Vídni v roce 1848 byl odsouzen k trestu smrti. Poté uprchl do Ameriky, kde v roce 1917 zemřel. Protože jeho poslední přání znělo „Chci domů“, byla jeho urna převezena do Úvalna u Krnova, kde se v roce 1823 narodil.

Pokračovali jsme do Dubiček, kde nás nejprve potěšil kostel sv. Barbory, postavený v roce 1579. Přes zamčenou mříž se nám podařilo vyfotit i část jeho interiéru. A potom přišla na řadu očekávaná vyhlídka. I já jsem ji už znala z několika fotek na íčku. Ovšem vidět tu nádheru na vlastní oči je něco zcela jiného, to dá rozum.

Po krátkém občerstvení jsme se vydali na cestu za druhým pluhem. K pomníku ve Stadicích. První zmínky o obci Stadice jsou z roku 1352. Podle kronikáře Kosmy je to sídlo bájného zakladatele přemyslovského rodu, Přemysla Oráče. U silnice se nachází národní kulturní památka Královské pole. V roce 1841 zde dal postavit pomník hrabě Nostic. Český a lidový původ panovnického rodu byl vždy zdůrazňován v souvislosti s úsilím českého národa o obrození. Reliéfy představují příchod poslů do Stadic k Přemyslovi a jeho uvítání na Vyšehradě kněžnou Libuší. Postavením pomníku projevil hrabě Nostic tzv. „feudální vlastenectví“, probuzené tím, že vídeňský absolutismus omezoval šlechtu ve vykořisťování a porušoval stará práva feudálů ve správě země a bývalého českého státu. Podle Dalimila se král Václav I. styděl za svůj selský původ. Proto dal svůj rod ze Stadic vyhnat a ves odevzdal Němcům – kolonistům. Tehdy navždy zmizely z korunovačních obřadů lýčené Přemyslovy střevíce. Pomník je velmi působivý. Vyvolal v nás na nějakou dobu pocit vlastenectví.

Při poslední krátké zastávce v Bílém Újezdě jsem si ještě vyfotila Milešovku. Krásný výlet jsme zakončili v litoměřických Jiráskových sadech v Park Café výborným zmrzlinovým pohárem. Ten vám nabídnout nemůžeme. Fotky z výletu však ano.

 

Zdroje:

Informační tabule u Kletečné

Pamětní deska ve Stadicích

Pinc, F.: Výlety severočeským krajem. Severočeské krajské nakladatelství, 1961.

 

Foto: autorka

Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
U pomníku s pluhem se zastavíme vždycky cestou do Dubic na vyhlídku. Žádná informační tabule tam dlouho nebyla a já jsem se vždycky dohadovala, proč tam ten pomník je a nemohla jsem k němu nic najít. Nyní tam už je tabule i s dalšími pozvánkami do okolí. Z Dubic je k pomníku ve Stadicích jen 7 km a mám tento výlet v plánech na ledničce. Myslím, že stejně jako Říp, měl by každý Čech navštívit i toto místo. Přemyslův pluh se dostal (spolu s Portou Bohemicou) do znaku Ústeckého kraje.
Eliška Murasová
Věrko, pocestovala jsem s vámi místy mně naprosto neznámými, užívejte si výletů i nadále.
Věra Ježková
Děkuji ještě jednou. :-) Evi, už jsem zase „v původním stavu“. Na léto jsem si vždy nechávala vlasy delší, abych je mohla stahovat do gumičky. Tak dlouhé jako letos jsem je ale neměla hodně dlouho. U kadeřnice jsem byla naposled před karanténou. Ani mě nezkritizovala za domácí barvení.
Eva Mužíková
Také ráda čtu o vašem společném putování. Jo Věrko, máš moc hezký vzor na kalhotách... Už jsem Tě dlouho neviděla v tom Tvém typickém účesu - mikádo... ale sluší ti to i tak. Bertice
Hana Nováková
Hezký článek a já závidím ty úžasné výhledy, jsitě jste se oba krom pohárů pokochali i jimi,
Martina Růžičková
Tentokrát měl váš výlet opět velice zajímavě sestavený program. Místa vašich zastavení neznám, takže děkuji za parádní fotodokumentaci. Hans Kudlich je vskutku pozoruhodná osobnost. Neměla jsem také o jeho existenci tušení. Díky za článek i fotky :-).
Alena Vávrová
Vždycky je to úžasné, když se poznají dva a mají společné zájmy a přání a plní si je. Jen tak dál ;-) a dík za výlet.
Věra Ježková
Děkuji vám. :-) Ivanko, potěšila jsi mě. Naďo, vzpomínali jsme na tebe. Danielo, v Kavárně s párou už jsme byli taky. Uvědomila jsem si, že tolik výletů v tak krátkém čase jsem nikdy v životě neabsolvovala. Jendo, děkuju.
Jitka Hašková
Krásný výlet. Dobře, že jste si ho užili dokud je hezky.
Dana Puchalská
Věrko, hezký výlet. A fotky jsou parádní. Děkuju.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu