Vzpomínka: Čas žhářů
Ilustrační foto: pixabay.com

Vzpomínka: Čas žhářů

23. 9. 2020

Nedávno zde na chatu proběhla diskuse na téma připálené krmě, což mně evokovalo několik situací, díky nimž jsem získala přezdívku Paličova dcera.

Oheň mě svou magičností přitahoval odjakživa.

Některé události jsou dle zákona promlčené, jiné kolují v široké rodině jako výstraha před mým nebezpečným koníčkem.

Přispěji svou troškou do mlýna třemi publikovatelnými ukázkami.

V devadesátkách jsme jednou před odletem do exotické země absolvovali akci náročnou na příjem a odbourávání alkoholu.

Stihli jsme se vrátit domů a jako první pomoc vypili několik českých turků uvařených ze životadárné Želivky a nespecifikovatelné kávovinové směsi Standard. Vše jistil důvěryhodný plynový sporák firmy Mora, jejíž tradice sahá do roku 1825.

Na letišti se mi náhlým podezřením rozbušilo srdce.

„Vypnula jsem hořák?“ obrátila jsem se na Jana.

Zhluboka se nadechl a začal jednat, neboť měl v živé paměti několik mých žhářských excesů.

„Na Staré Město a zpátky za třicet minut,“ nabídl prvnímu na štaflu zápis do Guinessovy knihy rekordů.

„Na to si najměte helikoptéru,“ doporučil mu oslovený.

„Žena asi zapomněla vypnout vařič,“ upřesnil svou žádost dalšímu taxikáři.

„Kdy vám to letí?“ reagoval tento s mužskou solidaritou, neboť sdělenou informaci považoval za legitimní důvod k nevyhnutelné rodinné krizi.

Řítili se ucpanou Prahou, tu do protisměru, tu po kolejích a nikdo se neodvážil je zastavit.

Naštěstí to byl jen planý poplach, plyn neunikal.

I letadlo počkalo.

Jen nás ta legrace stála dva tisíce.

Když jsme se nastěhovali do bytu u Karlova mostu, začala nám velmi chybět příroda. Získali jsme možnost zvelebovat smetiště ve Velké Chuchli, které se mělo stát voňavou zahrádkou.

Jan tam odpracoval desítky hodin, během nichž si zablokoval páteř, zlomil kotník, ztratil švýcarský nůž a iluze o mých ošetřovatelských schopnostech.

I stalo se, že jsem chtěla odměnit jeho budovatelské úsilí voňavými řízečky.

Smažily se dozlatova na již mediálně profláknutém plynovém sporáku.

V té chvíli zavolala kamarádka Lenka, která nečekaně oslepla. Byla jsem tak zabrána do řešení její situace, že jsem na maso úplně zapomněla.

„Maminko, asi hoří kuchyň,“ zaklepaly zdvořile mé děti na dveře pracovny.

Oheň zaplavil fantaskním světlem celý prostor, hořela teflonová pánev a rudé jazyky olizovaly nedávno zakoupenou digestoř.

Vystrčila jsem děti z bytu a přikázala jim, aby jezdily tramvají a nevracely se dřív než za tři hodiny.

Dohledala jsem všechny deky a opatrně je házela na hořící objekt.

Oheň se nemínil vzdát a šplhal až ke stropu.

Sice jsem zvítězila, ale...

Kuchyní se tiše a velmi dlouho snášely černé mastné saze.

Když jsem zaslechla kroky svého muže na chodbě, běžela jsem mu vstříc.

Obolavělý se opíral o zlomený rýč.

„Cítím tady uzené,“ hlesl prognosticky, a opravdu,  pach spáleného masa a spotřebičů nezmizel ani po druhém vymalování.

Zanedlouho jsme hodlali návštěvu budoucí zahrádky spojit se sportováním v areálu zdraví ve Velké Chuchli.

Byl čas podzimních plískanic a já jsem předem připravovala horký čaj, který nás po návratu dostane do formy.

Když jsme zmoženi stoupáním krpálu měli cíl na dosah, projelo mnou neblahé tušení.

„Je lepší vybouchnout nebo vyhořet?“ položila jsem sugestivní otázku a následoval povel.

„Domů!“

Děti napřed silně protestovaly, ale když se dozvěděly důvod změny programu, rozběhly se spolu s námi z kopce.

Proti nám se belhal stařeček o berlích. Vyděšeně uskočil na stranu.

„Lidi, vy děláte, jakoby hořelo!“

Taky že jo. Tentokrát jen nerezová konvice.

Jan pak nekompromisně zakoupil elektrický sporák, avšak netušil, že i v něm se dají kromě buchet a kuřat upéct třeba i zmáčené dětské botičky.

V takových odchodily děti základní školu.

Promiňte, teď něco bouchlo v kuchyni.

Omlouvám se, trochu jsem se zdržela. Ta vajíčka se nějak rychle uvařila a skořápka připekla ke kastrolku.  No, stejně už byl poslední z původní sady.


P.S.

Z Formanových filmů mám nejradši Hoří, má panenko

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Petlachová
Moc pěkné, pobavila jsem se. Díky za pěkné ráno. :-D
Daniela Řeřichová
Děkuji za souznění, je mi zde s vámi dobře.
Libor Farský
Výborně, poslední dobou na íčku nějak chybí humor!
Eva Mužíková
Milá Danielo, krásně píšete. Mám ráda když v příběhu nechybí humor a to se Vám určitě daří...
Jitka Hašková
Vtipné, dobře, že jste nevyhořeli. Já jsem vyměnila plynový sporák za elektrický, když mi bylo 60, je to už 16 let a dobře jsem udělala, nedošlo k několika požárům a výbuchům.
Martina Růžičková
Vtipné vyprávění - pobavilo. Díky :-D
Daniela Řeřichová
Děkuji za milé komentáře, představuji si pod rouškami váš úsměv a to je prima.
Eliška Murasová
Danielo, velmi jsem se bavila, i když v ten daný okamžik to veselé asi není. Vybavila se mi knížka Roberta Fulghuma "Už hořela, když jsem si do ní lehal". Myslím, že i vy jste obdařená vyprávěčským talentem.
Jana Šenbergerová
Danielo, vy jste učiněná Promethea, a máte vypravěčský talent. Navíc jste pěkně doložila, jak je vše relativní. Z téměř tragických událostí vzešla spousta veselosti. To se nám to směje, když nakonec všechno dobře dopadne ...
Jan Zelenka
Asi jsme každý něco podobného zažil. V různé intenzitě. Po čase se to dá brát i takto s úsměvem. Pěkný článek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.