Látro, kvintlík, kapka - uhádněte
Loket český na radnici v Litomyšli - zdroj Wikipedie

Látro, kvintlík, kapka - uhádněte

29. 9. 2020

Vážení íčkaři,

jako senioři jste určitě nejen slyšeli, řada z vás se i učila, a tak i dodnes znáte, jaké veličiny se používaly na vážení, měření, počítání za  časů našich babiček a prababiček.

Protože občas se i babička musí věnovat úkolům s vnoučaty, a tak se přiučí i ona. Měla jsem za svůj život ráda vyučující, kteří dokázali ozvláštnit svůj předmět, či třeba skloubit matiku s historií. Díky tomuto spojení mi řada věcí dlouho zůstala v mé paměti, i když matika byla pro mě hrob.

Pátrala jsem i po dalších staročeských veličinách, je jich ještě mnohem více, spojených s historií, ale já vyzdvihla jen ty, zcela známé, pro osvěžení paměti.

Proto jsem z nich vytvořila malý testík. V první části jsou uvedeny veličiny, které budete hádat, a ve druhé části jsou pak správné odpovědi.

Doporučuji si správné odpovědi zapsat na papír a pak porovnat výsledky.

                                                                                                Část první

 

Délkové jednotky:            uveďte, kolik je to v centimetrech
palec
píď
střevíc
loket
sáh
látro

Výpočetní jednotky:          uveďte, kolik je to v kusech
vrh
tucet
mandel
půlkopa
kopa
veletucet

Váhové míry:                       kolik je to v gramech
Špetka
kvintlík
lot
unce
hřivna
libra

Jednotky objemu tekutin:     kolik je to v litrech                    
kapka
žejdlík
holba
máz
vědro

 

                                                                          Část druhá – správné výsledky

 

Délkové jednotky:
palec …... ….. 2,47cm
píď ….........   19,76cm                nebo 8 palců
střevíc …..... 29,64cm                nebo 12 palců
loket............. 59,28cm                nebo 2 střevíce nebo i 3 pídě, nebo 24 palců
sáh..............177,84cm               nebo 3 lokte, nebo 6 střevíců, 9 pídí, 72 palců
látro............ 207,48cm               nebo 7 střevíců či 84 palců


Výpočetní jednotky:
vrh                         3kusy
tucet                    12kusů
mandel                15kusů
půlkopa               30kusů
kopa                   60kusů
veletucet          144kusů

 

Váhové míry: kolik je to v gramech?
Špetka            1,458g         /koření, sůl /
kvintlík -          4,375g        /droždí, kvásek/                nebo 3 špekty
lot -               17,5g            /káva, křížaly/                   nebo 4 kvintlíky, 12 špetek,
unce -           35g              /máslo rozinky/                  nebo 2 loty, 8 kvintlíků či  12 špetek
hřivna -       280g             /drahé kovy/                       nebo 16 lotů či 64 kvintlíků
libra -          560g             /maso,tvaroh,sýr,med/        nebo 2 hřivny či 32 lotů

 

Jednotky objemu tekutin: kolik je to v litrech?   /pivo,víno/
kapka              0,005 l
žejdlík             0,353 l           70kapek
holba              0,707 l            2 žejdlíky
máz                1,415 l            2 holby, nebo 4 žejdlíky
vědro           56,6 l              40mázů, nebo 80holeb, nebo i 160žejdlíků


Zdroje: Wikipedie, Geneze.info, poznámky vnoučat.

Jen podotýkám, že nic na světě není na 100%, taky při mém hledání zjištěno, že některé veličiny se sem tam trochu liší. Kde je pravda a co je na 100%, netuším, tak to přijměte i vy.
Nejde přeci o absolutně přesné hodnoty, ale o to, připomenout a srovnat si historii a současnost.. Děkuji za pochopení

 

A tak, vážení íčkaři, nakonec, jak se zpívá v mojí oblíbené:... dal si nalejt máz piva a při tom si zazpívá, Kolínečku,Kolíne.... zkuste, zda obstojí vaše znalosti.

 

Hezký den všem

Hana Nováková

Fotohádanky
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Děkuji za hádání. Já se ztratila, sice jsem názvy některých veličiny slyšela, některé vůbec.Po vnoučeti jsem kontrolovala, zda nedošlo v názvech i počtech k chybě a ještě i hledala a jen zírala, kolik ještě veličin je a jak se nazývají. Nestydím se, že tuto oblast neznám, ale mám za to, že je zajímavá a není od věci, si ji lehce připomenout. Zdroj informací, který v matice jednoho z vnoučat, připomněl i historii, je pro mě bezpředmětný.
Zuzana Pivcová
No, a já jsem to dokonce dostala jako tipy na otázky do kvízu. Ale stejně si to nepamatuji.
Dana Puchalská
Jejda, ten @ o jakém píše už Věra jsem dostala taky. Ale to vůbec nevadí. Mám tyto informace z dob minulých ráda.
Věra Ježková
Hani, zrovna nedávno mi přišel hezký mail s přepočty staročeských měr a vah. Samozřejmě je neumím, když je nepotřebuju. Ať žije Kolín! :-)
Zdenka Soukupová
Já dala jen "výpočetní jednotky", kromě vrhu, to jsem ještě neslyšela. Většinu ostatních názvů jsem sice slyšela, ale to je tak asi vše. Takže si dám vrh něčeho dobrého a k tomu holbu piva. Abych spláchla tu nevědomost.....
ivana kosťunová
Dala jsem tucet, veletucet, kopa, půlkopa, pak jsem se zarazila u výrazu píď- moje píď je určitě jiná píď, než třeba píď Mariana Vargy, a dál jsem nepokračovala. Byla bych z toho zmatená jako píďalka, tak se raději budu pídit po něčem jiném.
Jaroslav Kolín
No, radši se nebudu "chlubit" výsledkem. Jdu na máz piva. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.