RE
FOTO: autorka

RE

27. 9. 2020

Blbiny mne napadají vždy v nějakém dopravním prostředku. A protože jsem tento týden byla až ve Zlíně, času na přemýšlení bylo hafo=opravdu hodně.

Re - jak si jistě pamatujete ze školy, je staroegyptský bůh slunce a  re je také solmisační slabika.

Mne ale napadla tahle funkce re - přidáním před slovo znamená odpověď, přidanou hodnotu a podobně

akce a reakce
kvalifikace a rekvalifikace
kultivace a rekultivace
militarizace a remilitarizace

A v hledání dalších dvojic už mne napadaly jen blbosti:

daktor a redaktor
z a rez
bus a rébus
né a René

Zkuste taky zapřemýšlet a napište další dvojice, ať existující či blboučké.

Hrátky s češtinou
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Petlachová
REtrívr - já bych řekla. že jo ... :-)
Marcela Pivcová
Já sem zkusím připsal alespoň re-frakce, re-petice, re-gál, re-habilitace, ale je možné, že už tu z toho něco je.
Jaroslav Kolín
Myslíte, že REtrívr opakovaně přináší střelenou kořist?
Vlasta Ledlová
Re-produkce, re-forma, re-prezentace.
Jana Petlachová
Dobrý nápad. :-) Ale už tady všechno bylo, takže už mě napadá jen re-cyklovat, re-novace a pak ještě re-klama, jakože opakovaný klam, což podle mě sedí. Ale prý je to z latinského reclamare =znovu vykřikovat (obchodnický termín).
Naďa Šarounová
Re-mise, re-zidua, re-strikce. Dobrý nápad na přemýšlení!
Anna Potůčková
Ještě jsem si vzpomněla na re-publika, re-port, re-investice
Jaroslav Kolín
Pěkné!! Než jsem se odhodlal něco napsat, byl jsem mnohonásobně předběhnut. Tak jen po mariášnicku: flek - RE(flek)! Pěkná je REbarbora čili REveň. BTW: Hádankáři mají jeden druh hádanky zvaný opakovačka, který na tomto principu pracuje. :-)
Dana Puchalská
Re-set..
Jana Šenbergerová
Já také. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.