Páteční rekord: 8618 nakažených. Česko míří k lockdownu
Ilustrační foto: ingimage.com

Páteční rekord: 8618 nakažených. Česko míří k lockdownu

10. 10. 2020

Počty nově nakažených nemocí covid-19 dále strmě stoupají. V pátek přibylo 8618 případů onemocnění, což je téměř dvojnásoběk oproti předchozímu dni. Pokud opatření vyhlášená ve čtvrtek vládou nezaberou, čeká Česko lockdown.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula již připustil, že v případě exponenciálního růstu onemocnění v dalších dnech se Česko tzv. lockdownu nevyhne. Co by to znamenalo?

Šlo by o celostátní karanténu, kdy by se omezil volný pohyb osob mimo jejich bydliště. Například v Izraeli, kde denní přírůstky překročily deset tisíc, mohou lidé opustit domovy jen do vzdálenosti 500 metrů - nakoupit si, zajít na poštu apod. Jak naznačil ministr Prymula, podobné opaření by mohlo nastat i u nás. Lidé by sice mohli chodit do práce, ale poté by museli ihned domů a tam se zavřít. Veškeré mimopracovní aktivity by se zastavily.

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro rádio Impuls uvedl, že vláda žádný scénář pro uzavření Česka nemá. „Plán na lockdown nemáme a nechceme ho. Ani já ho nechci. My už jsme ho jednou měli a stálo nás to 200 miliard korun, které jsme napumpovali do lidí a ekonomiky. I proto máme ten deficit. Děláme maximum, abychom se lockdownu vyhnuli,“ řekl Babiš v Impulzu. Za několik hodin později však v televizním vystoupení upozornil české občany na to, že pokud nebudou dodržovat vládní protiepidemiologická opatření, zavře se Česko podobně jako v březnu.

Pro drastická opatření proti boji s koronavirem se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují," uvedl mimo jiné Zeman.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo koronavirový semafor. Zelená barva na něm již zcela zmizela. K červené Praze se přidaly další čtyři kraje -  Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj, což znamená, že v nich nastal komunitní přenos nemoci. Ostatní kraje jsou zatím oranžové.

Vážná začíná být situace v nemocnicích, kde nyní leží 1893 pacientů s nemocí covid-19. Zemřelo na ni již 905 lidí, včera 25.

 

 

koronavirus
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ján Zábranský
Zdá se mi že covidovú epidémiu už převyšuje epidemie strachu a manipulování s faktami.
Hana Řezáčová
Pane Dvořáku, smrtnost na covid 2,5% je oficiálně uváděné číslo Státního zdravotního ústavu, je to číslo celkové, "světové" a jistě vycházející ze "světových dat" ... U nás, tj. "české", je tč. 1% - buďme rádi! Ta uváděná procenta se jistě mohou v čase měnit a konečná procenta, jak v celém světě, tak v ČR se budou moci statisticky vyhodnotit, až bude po všem ... A co se týká mého vyjádření "na následky" onemocnění, tak "následek" označuje "následný děj", to, co následuje - tj., v následujícím čase po projevech nákazy dochází ke zhoršení předchozích onemocnění, popř. jak tělo "nestíhá" k dalším problémům, vyúsťujícím až k možnému selhávání orgánů ... To celé může trvat týdny - než se pacient uzdraví nebo bohužel zemře ( v té době už není pozitivní na koronavirus ) ... Člověk i s různými obtížemi a nemocemi, pokud se nenakazí, tak s léky a lékařskou péčí má klidně před sebou dlouhý život - diabetik si píchá inzulin a je v pohodě léta apod. ... Těch, kteří na covid, s covidem, jak je libo, zemřou ve čtvrtek a bez nákazy by zemřeli v pátek, tak těch moc nebude ... Je to tak každý rok i s chřipkou - úmrtí jsou následná, v důsledku nákazy ... Jinak - odcházím na zahradu, tj. žádné ČT1, ČT24, a protože nemáme ani rádio, tak žádný Radiožurnál :-)
Eva Kopecká
Jakožto obyčejný neznalý člověk se prostě musím přizpůsobit situaci. Lehko se kritizuje vláda, která s tím nemá zkušenosti a musí s tím něco dělat. Nechtěla bych mít tu odpovědnost, i když mají možnost konzultace s odborníky a epidemiology. Jasně že mně vadí některé věci. Jako že se x krát měnily hodiny nákupů pro seniory den za dnem. To mi přišlo jako Kocourkov. Taky jsem si klepala na hlavu, když jsem musela mít cestou do práce na puse venku roušku. Nepotkala jsem /mám to blízko/ živou duši, všichni byli doma. Mé pracoviště bohužel jelo celou dobu a já se denně modlila, ať už je proboha pátek. Zavřená doma s otevřenými okny jsem měla pocit téměř štěstí. Že jsem to nechytla - zatím - a že nemusím mít na puse ten hadr. Ono je něco trochu jiného vzít si roušku v obchodě či MHD a něco jiného mít to na puse celou směnu! Jinak samozřejmě...každoročně u nás zemře cca 110 000 lidí, teď dle informací je mrtvých na následky korony necelý 1000...takže někomu to může připadat jako alarmující, ale většině těch lidí patrně nákaza tu smrt uspíšila, měli něco chronického. Když jsme objevili AIDS, taky to byl strašák...je tu pořád a už se to tak nerozebírá. Lidi v létě se potřebovali sdružovat, potřebovali do ciziny, nebo dělali nájezdy na naše turisticky atraktivní místa...my byli na chalupě....na vzduchu a pouze naše rodina....samozřejmě, že to každý bere jako omezení, že si nemůže dělat, co chce, my co už nejsme nejmladší, nemáme pocit, že nám něco uteče, když nevymeteme všechny kulturní a sportovní akce a na sedánky po restauracích taky nemáme, chytit to od někoho při nákupu nebo v autobusu bych tedy nechtěla, ale nevyhnu se tomu. Mě jen trochu děsí fakt, že se teď opomíjí prevence a péče, kvůli které si platíme zdravotní pojištění. Zamčené dveře čekáren a ordinací praktických a jiných lékařů a konzultace s nimi po telefonu nepovažuji za adekvátní řešení...měla jsem dva týdny chřipku a naše doktorka mě poprvé viděla až při ukončení neschopenky, neposlechla mě ani jednou, do krku se mi nepodívala ani jednou, léky mi vždy poslala na mobil, na testech jsem nebyla, neboť jsem s nikým nakaženým nebyla k kontaktu, aspoň o tom teda nevím....takže z toho má takový docela zvláštní pocit....sama sobě lékařem...samozřejmě když se na jaře zavřely provozovny, malé obchody, bylo to taky zdrcující. Kde měly třeba mámy dítěti po zimě koupit boty? To mi přišlo likvidační. Vždyť tam mohli lidi po malých skupinkách, do maličkých obchodů po jednom.....zkrátka máme to tu zase, nemá cenu, aby vláda obviňovala lidi a lidi vládu, je hlavně potřeba omezit kontakty a hlídat si, co si hlídat máme. Zvýšená hygiena rukou je namístě, starým příbuzným lze místo návštěvy zavolat, nákup jim donést, velké akce nepořádat, ale když slyším, že duševně nemocní mít roušku nemusejí a kardiaci a astmatici ano...to je pro ty lidi likvidační taky. Protože ten duševně nemocný neodhadne bezpečnou vzdálenost od lidí a měl by se držet doma. Zatímco my, co s tím dechem máme problémy, si sakra dáme bacha, abychom se od ostatních drželi dál, víme, že když to chytíme, může to být taky naše poslední. A našeho obvodního to podle mé zkušenosti naprosto na jaře nezajímalo, jak to v práci udýcháme. Poučená z jara si, jakmile opět dojde k celodennímu nošení roušky, za tou neschopenkou prostě půjdu. A lituju ostatní v práci, které si to moje budou muset rozdělit. Ráda bych se důchodu, který už mám skoro na dosah, dožila.
Petr Dvořák
Paní Řezáčová, vy máte také divné argumenty a vůbec nejdivnější máte počty. Teď jsem se díval na statistiku a máme 114 500 nakažených, z toho 948 lidí zemřelo s Covidem-19. NE na následky covidu-19!!!!! Což znamená, že měli i jiná závažná onemocnění, nejen covid-19. Ale dobrá, ať je po vašem, budu vycházet z vaší alarmistické metody, tedy jako by zemřeli pouze na covid-19 : nakažených 114 500, zemřelých 948. Což mi podle počtů, které nás učili někdy v páté třídě, vychází na 0,8 %. Když vezmu v potaz další ukazatele, tak např. vyléčených 55 000, zemřelých 948, tak je to smrtnost 1,7 %. Pořád se nějak nemůžu vejít do čísla 2,5 %z "jiných zemí", nehledě na to, že vůbec nevím, které to jsou. Arménie, Španělsko? Doporučuji přestat sledovat ČT 1, ČT 24 a minimalizovat poslouchání Radiožurnálu. Každému se během krátké doby výrazně zlepší psychická kondice, což je významný faktor při boji s jakoukoliv nemocí. Samozřejmě dodržovat všechna hygienická opatření, označovaná zkratkou 3R (ruce, roušky, rozestupy), minimalizovat pobyt s cizími lidmi v uzavřených prostorách (doprava, restaurace, divadla, kina a pod.) a další. Ovšem zákaz vycházení, jak plánuje Hamáček s Prymulou, už je nad rámec. Zhroucení ekonomiky a následně i státu určitě není tím, co nás zachrání.
Hana Řezáčová
Pane Mikušo, v sezóně 2019/2020 onemocnělo chřipkou v ČR skoro milión lidí a na následky chřipky jich zemřelo 1500 ... Na následky covidu zemřelo přes 900 osob z 112 000 (k dnešnímu dni) ... Máte divné počty - jednou dosazujete do vzorce obyvatele celé planety, podruhé počet měsíců trvání epidemie v ČR ... V oficiálních statistikách (Státní zdravotní ústav) se uvádí, že u infekce koronavirem je 30x - 40 x vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky ... Smrtnost na covid se v jednotlivých zemích trochu liší, průměr z celkového počtu případů je okolo 2,5 % ....
Dagmar Bartušková
:-(
Lenka Kočandrlová
Se směju....Kdyby se dělo bůhvíco,tak je na vině vždycky Babiš,případně Zeman. Tyhlety nemoci si zkrátka dělají co chtějí,myslím si,že se to zkrátka všechno děje,aniž by se dělalo bůhvíco jiného než předtím nebo potom. Jen si tak představuji ,co by s námi udělal takový středověký mor! Na koho by se to svádělo....Jako zatím všechno - covid jednoho dne zmizí a všichni se oklepou a život půjde dál. Jediné,co by mne děsilo,by byl zákaz chodit dál od baráku,než 500 m nakupovat.My máme do nejbližšího malého obchůdku 2 km...
Věra Ježková
Podle mne má tohle všechno na svědomí hlavně pan Babiš. Ten si to ovšem nepřipustí. Teď hází vinu na nezodpovědné občany. A přitom to byl právě on, kdo v létě vyslyšel volání těchto občanů pro zrušení všech opatření. A i kdyby mu to čirou náhodou docvaklo, je nám to plad prtný. :-(
Roman Procházka
Reálnost... na test čekáte frontu... jak se psalo i hodinu klidně. Takže jedna stanice za den udělá v průměru 20-30 lidí. pracuje se od 8 až 10 hodin ranní s přestávkou, a po 18 už skoro žádná. Přesto se píše. že v pátek v 18 hodin v ČR bylo nakaženo přes 3000 lidí... to museli být odběry i na měsíci snad... no a pak zázrak... za 6 hodin v noci, kdy jsou odběrný místa na 80% uzavřeny, se odebralo víc jak polovina odebraných testů v ČR za celé dopoledne i odpoledne? Boží zázrak...
Zdenka Soukupová
Je to smutné čtení.....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.