Středeční hrozivá bilance: téměř deset tisíc nově nakažených. Vědci vyzývají k osobnímu lockdownu
Ilustrační foto: pixabay.com

Středeční hrozivá bilance: téměř deset tisíc nově nakažených. Vědci vyzývají k osobnímu lockdownu

15. 10. 2020

Černé scénáře se naplňují: nový typ koronaviru se šíří Českem obrovským tempem. Za jediný den přibylo 9544 nových onemocnění. Nemocnice začínají mít potíže s kapacitou lůžek, navíc přibývá nakažených mezi zdravotnickým personálem.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky budou nepříznivá čísla ještě stoupat. Nejkrizovější scénář ústavu počítá na konci října se 1755 zemřelými a 22 000 nakaženými za den. Celkem by na konci měsíce mohlo být hospitalizováno 10 700 pacientů s nemocí covid-19, z nichž zhruba 2200 pacientů by potřebovalo intenzivní péči. Tato situace nastane, pokud se tzv. reprodukční číslo, které je nyní na hodnotě 1,53, výrazně nesníží, čemuž mají dopomoci vládní opatření přijatá v minulých dnech.

Jak uvedl ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček, prvořadým úkolem je nyní navýšit kapacitu nemocničních lůžek právě až na deset tisíc tak, aby byla zajištěna zdravotní péče všem těžce nemocným lidem.

Podle řady odborníků měla být vláda na tuto situaci připravena již mnohem dříve. Její laxní postup se nelíbí většině českého obyvatelstva. Aktuální průzkum společnosti Behavio ukázal, že téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že kabinet situaci buď vůbec nezvládá, anebo má k jeho postupu velké výhrady. Zatímco v březnu, kdy se covid v ČR objevil poprvé, sdílelo tento názor 38 procent dotázaných, nyní jejich počet vzrostl téměř dvojnásobně.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se již dohodl s řediteli fakultních nemocnic na omezení plánovaných operací tak, aby se nemocnice mohly připravit na péči o nemocné s covidem-19. „Budeme mobilizovat různé stadiony, haly, abychom mohli mít lůžka i tam. Situace začíná být opravdu vážná,“ sdělil také ministr Prymula ve videu zveřejněném na Twitteru.

Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví je nyní nemocných 77 217 lidí, 60 801 se jich vyléčilo, 1172 pacientů nemoci covid-19  podlehlo. Hospitalizovaných je v současnosti 2678 osob.

 

Výzva multioborového panelu vědcůZa účasti infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT:

V pondělí 12. 10. byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala. Z toho důvodu jsme se spojili, abychom důrazně upozornili na nadcházející riziko.

Několik našich nezávislých předpovědí a modelů ukazuje následující:
● Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče.
● Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5.000 až 15.000 obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru).
● Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne.

Apelujeme tedy na obyvatele:
1) Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.
2) Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.
3) Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).
4) To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých. Víme z mnoha analýz a studií, že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Dne 14.10. podepsáni:
doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc, rektor ČVUT, částicový fyzik.
MUDr. Petr Smejkal, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Praha.
doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, biochemik.
doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV, na Cerge-Ei, a na Edinburghské univerzitě.
Ing. Vladimír Ždímal, Dr., CSc, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR.
Ing. Petr Ludwig, datový vědec, specializace modelování a simulace komplexních systémů.
Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., jaderná inženýrka. www.zachranmecesko.cz

 

Výzvu vědců si můžete stáhnout v příloze pod článkem.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Stále věřím, i když je situace velmi vážná....... chovám se zodpovědně a dělám všechno pro to, aby se i mně nemoc obloukem vyhnula..
Dana Procházková
U nás na Kralovicku je to nyní hodně zlé, je zde nejvyšší počet nakažených na sto tisíc obyvatel (1386 nakažených na 100 tisíc), do práce člověk musí, doma mamku, které je přes 80 let, no snad to zvládneme a zase bude lépe.
Eva Kopecká
Lidi v létě museli do ciziny a ti, co nejeli, se museli mohutně shromažďovat a trajdat po hospodách, výletních místech a akcích atd, kde byla hlava na hlavě. Odskáčeme to my všichni. Byla jsem o dovolenou doma a na zahradě a nic mi nechybělo. Teď budu zase lítat do práce s rouškou. Odneseme to i my, co se chováme řádně. Do práce musím, na nákup musím, autobusu se někdy nevyhnu. A co zmůžu. Nic. Měla zůstat v létě určitá omezení, lidi jsou jako puštění ze řetězu. Za sebe musím říct, že roušky venku, kde nikdo kolem není, považuju za absurdní. V obchodě, u doktora a na úřadě to snad lze vydržet. A v práci, jak kde. Skutečně mě nedzvedl fakt, že kardiaci a astmatici v těch rouškách být venku i v práci museli. Je to proti zdravému rozumu a pokud k tomu opět dojde, zůstávám doma, klidně o chlebu a vodě.
Zdenka Soukupová
Ano, Madlo. Asi jsme opravdu takový národ, jak píšete. Protože to švejkování a obcházení všech doporučených pravidel máme asi v genech. Co je mi platné, že se snažím pravidla dodržovat, když vidím, že ostatní je nedodržují? Asi opravdu musíme padnout na hubu, abychom se vzpamatovali.
Madla Znadrazi
Někdy mně připadá, že jsme národ nesvéprávných blbců, copak nemáme vlastní rozum, copak se neumíme chovat zodpovědně, to musíme čekat až nám vláda řekne, že se máme chránit a když to řekne tak hned začneme remcat a snažíme se to obejít....
Jarmila Komberec Jakubcová
Je pravda, že většina lidí covid zpochybňuje, ale jen do doby než onemocní sami či jejich blízcí. I já jsem se setkávala s názorem, že jsem ustrašená, že nosit roušky je nesmysl, že to řekl profesor Pirk či Šmucler a další. Moje 75 letá kamarádka dokonce doslova "vykuchala" ústenku, ta pak vypadá jako ústenka, ale nemá ochrannou vrstvu. Dnes celá její rodina má covid a ona ze strachu odjela na chatu.Je škoda, že v létě jsme nenosili ochranné roušky jako tomu bylo v Bavorsku či Rakousku. V obojích zemích jsem byla v létě a tam bez roušky se nedalo vstoupit do vnitřních prostor. A tak dnes se staví polní nemocnice a vláda neví co bude. Bohužel měl být vyhlášen úplný lockdown tak jako v Izraeli.
Věra Ježková
To, co je uvedeno v apelu, dělám od vypuknutí epidemie. A proto jsem strašně naštvaná na všechny, kteří situaci podceňovali a stále podceňují.
Dana Divišová
Toto je důsledek války profesorů. Mladí to nepochopí. Do dnešního dne kolem sebe neměli nikoho těžce nemocného. Pořád říkali, ať už se konečně promoříme jako ve Švédsku. Když čtu komentáře pod články v médiích, tak stejně většina čtenářů nemoc zpochybňuje. Bohužel. Jen mne včera překvapil ředitel Ludvík, podle kterého nemocnice Motol má kapacitu obrovskou a pouze 100 nemocných v personálu. Taky Bulovka podle ředitele nemá problém uvolňovat kapacity. Tak proč se staví polní nemocnice. A co prázdné lázeňské domy. Ochraňujte se.
Alena Tollarová
No nazdar :(
Soňa Prachfeldová
Člověka jímá úzkost, nevím, jak důrazně příslušné zodpovědné kapacity upozorňovaly vládu , že se tyto hrůzy mohou stát. Na druhé straně některé lékařské špičky zlehčovaly situaci. A je to tady a kruté. Doufejme a snažme se.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu