Svět je malý
Úvodní foto: https://pixabay.com/

Svět je malý

9. 11. 2020

Přišel mi mail od Jendy. Přeposlaný od jeho kamaráda Karla. Mimořádně v něm zapomněl vymazat ostatní mailové adresy. Mé oči spočinuly na prvním jméně: Dáša K ... .  Zpozorněla jsem. Stejně se jmenovala moje kolegyně z prvního pracoviště, s níž jsem sdílela kancelář. Byla narozena ve stejný den jako já, jen o tři roky dříve. S manželem se často plavila po moři. Jendův kamarád byl mořeplavec. To nemusela být náhoda. Vyhledala jsem Dášin mail mezi svými adresami. Nepíšeme si, ale podle možností se jednou ročně my, někdejší kolegové, setkáváme. Bingo! Adresy se shodovaly. Dáše jsem to napsala. Byla překvapena stejně jako já, měla radost a napsala mi víc o svém přátelství s Karlem. Škoda, že jsem to nevěděla dřív. Mohla jsem si o ní popovídat s Karlem při našem setkání ve třech v létě v Kralupech nad Vltavou. Fotku z cukrárny jsem Dáše poslala.

Připojuji básničku, kterou jsem jí napsala v roce 1980 před jejím odjezdem na moře a k níž jsem přidala dvě fotky členů vedení našeho ústavu.

Až zajde slunce za mraky

a přijdou prudké lijáky,

až vaše nová kocábka

bude jak pouhá skořápka

na mocných vlnách oceánu

a vábit bude mořskou pannu,

až přijdou chvíle nejtěžší,

kéž fotky dvě tě potěší!

Těch, co jsou vždy dobré mysli,

upřímně to s námi myslí.

 

Až stesk snad jme tě po zemi,

pak hleď, kde máš své zázemí.

Až nebude nic na pultě,

svou mysl obrať k fakultě.

Až hřmít ti bude na hlavu,

svou mysl obrať k ústavu.

K těm, co jsou vždy dobré mysli,

upřímně to s námi myslí.

 

Však kdyby Neptun z podsvětí

své vyslal vzhůru prokletí,

pak coby symbol oběti,

ať fotky k němu doletí!

Těch, co jsou vždy dobré mysli,

upřímně to s námi myslí.

Vždyť ani mořská patrola

ty dobré duše nezdolá!

 

A v nadfotkovém rozměru,

vždy svorni ve svém záměru

zas v říjnu tě tu přivítaj´

/Teď však ti dlouho pokoj daj´/

ti, co jsou vždy dobré mysli,

upřímně to s námi myslí.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Tato náhoda byla z toho šťastného soudku. Doplnila jsi ji vzpomínkou zarámovanou do hezké básně. To se mi líbí.
Eva Mužíková
Náhodná setkání k životu patří. Zvláště jsou li milá, hodně potěší.
Zdenka Soukupová
Příběh na toto téma mám na svém profilu: Kamarád z dětství. Život zkrátka někdy přinese zajímavá překvapení.
Věra Ježková
Na poznávacím zájezdu v Itálii, kde jsem byla s maminkou, byl starší manželský pár bydlící u nás za rohem. Ještě dlouho jsme se pak při setkání zdravili a povídali si.
Jan Zelenka
Náhody jsou někdy až neuvěřitelné. Moje žena kdysi hodně dávno pracovala s panem Frantou V., který organizoval vynikající dětské akční tábory a žena mu tam dělala účetní. Taky jsem na tom táboře jednou byl dva dny a dětem jsem zpíval. Pak jsme Frantu ztratili z očí na dvacet let. Při našem výletu do Jordánska z malé mariny na sinajské Tabě jsem najednou viděli, že z autobusu vylézá známá tvář. Dědu málem klepla pepka, když se mu žena pověsila na krk. Byl to skutečně Franta. A bylo to úžasné shledání.
Věra Ježková
Děkuji vám. :-) Mazat adresy mě naučil právě Jenda. Nenapadlo mě, že básničku někdy zveřejním. V tomto kontextu působí jistě líp než samostatně. Zuzko, taky úžasná náhoda.
Soňa Prachfeldová
Říká se, že nic není náhoda. Adresy též mažu, ale na mobilu to asi nejde.
Jan Zelenka
Aleno, bohužel drtivá většina mailů koluje s hromadou adres. Šmejdi mají pré. Já mažu adresy už léta. A neznámé maily dávám do spamu a mažu. Asi jako všichni. A vidíš, jako naschvál tohle opomenutí bylo pozitivní. Ale mazat budu dál.
Martina Růžičková
Neuvěřitelná náhoda! Ale i takové se dějí. Básnička pro mořeplavce se mi moc líbí :-).
Alena Tollarová
Svět je malý a o náhody tu není nouze. Tahle náhoda byla příjemná. Jinak ale když dostanu e-mail s řetězem cizích adres a vím, že i moje putuje bůh ví kam, tak docela zuřím. Vymazávat adresy je prostě základ, někdy se nestačíme divit, kam se naše adresa dostane. Omlouvám se, ale tak to je.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 12. týden

Znáte své tělo? Tento týden si dáme otázky z biologie a konkrétně se budou týkat lidského těla.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

23%

Ano, ale zatím jen částečně

16%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

15%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

19%

Ne, protože na to nemám peníze

14%