Lockdown. Výraz, který byl vyhlášen slovem roku
Ilustrace: ingimage.com

Lockdown. Výraz, který byl vyhlášen slovem roku

18. 11. 2020

Jazykovědci každý rok vyhlašují celosvětově nejpoužívanější nová slova. Výrazy, které se dříve používaly zřídka a nyní se na nás valí ze všech stran. Slovem roku 2020 je lockdown. No ano, dostal se i do češtiny, používáme ho běžně.

Lockdown označili za slovo roku vydavatelé Collinsova slovníku, který se každoročně novotvary zabývá. „Jazyk je odrazem světa kolem nás. Rok 2020 je rokem pandemie a poznamenalo to jazyk v ve všech zemích světa. Do některých se rozšířily anglické výrazy, některá slova si lidé vytvořili sami. Lockdown ale dominuje. Ovlivnil způsob, jakým studujeme, pracujeme, nakupujeme, stýkáme se. Zná ho najednou každý, do svého slovníku ho často zařadili i lidé, kteří anglicky nehovoří,“ uvedla Helen Newsteadová, která se podílí na přípravě slovníku neologoismů.

Podle jazykovědců je slovo lockdown tak rozšířené i proto, že v mnoha jazycích neexistuje výraz jednoduše, jednoslovně vyjadřující to, co vystihuje. A tak i většina Čechů začala slovu lockdown rozumět a dokonce i ti, které anglicismy v češtině spíše rozčilují, ho velmi často vzali na milost.

Ovšem i v češtině vznikají každoročně přehledy nových slov a ten letošní je mimořádný. Koronavirus v Češích zvedl vlnu tvořivosti. „Jsou jich stovky a některé se staly běžně používané jako například koronáč nebo koronakrize. Vzniklo i mnoho synonym, typický příklad je řada různých označení pro nezodpovědně se chovajícího člověka jako jako je koronaidiot, covidiot a další. Počítejme ale s tím, že mnoho těchto slov odezní, až pandemie opadne. Nebudou mít v běžné mluvě místo. Nebude třeba vyvářet roušky, takže zmizí výraz rouškovaná. Nebudou se nosit roušky, takže zmizí výraz hrát rouškovanou a podobně,“ uvedla Michaela Lišková z Ústavu pro jazyk český.

Důkazem, že slova a slovní spojení  sice jazykem mohou pořádně zatřást, ale zároveň je jejich životnost krátká, je i to, co se odehrálo v přehledu celosvětově nejpoužívanějších nových slov za uplynulý rok. Víte, co bylo slovem roku 2019? Slovní spojení klimatická stávka. To odráželo skutečnost, že loni se pozornost točila kolem sedmnáctileté aktivistky Grety Thunbergové, dívky, která dokázala pobláznit novináře, politiky i obyčejné lidi a přiměla je zajímat se o stav životního prostředí. Mladí lidé a děti pochodovaly ulicemi a nadávali rodičům, že životní prostředí zaneřádili. Polovina světa Gretu považovala za spasitelku, polovina za figurku zmanipulovanou mediálními poradci a ambiciozními rodiči toužícími po pozornosti.

Rok uběhl a o Gretě není slyšet. Jako by neexistovala. Slovo klimatická stávka se používá minimálně. Tak nezbývá věřit, že v příštím roce postupně zmizí i slova lockdown, home office a další spojená s proměnou života, ke které svět donutila pandemie koronaviru.

Že z češtiny postupně zmizí slova: covid, koronavirus a rouška. A že jen budeme vzpomínat, jaká to byla legrace, když jsme používali slova jako rouškomil nebo koronáfuka.

Že budeme vzpomínat, jak náš život řídil pán jménem Prymula a byl inspirací ke vzniku slov: zaprymulovat se (zavřít se doma), prymalex (soubor vládních opatření proti pandemii), deprymulovaný (deprimovaný vládními opatřeními).

A až budeme chodit normálně do hospod, budeme se smát při vzpomínkách, jak jsme pořádali netcafé (dálková setkání u kávy přes webcamery).

Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Ten slavný lockdown jsem u nás na jaře ještě v řeči nezaregistrovala, to až teď, takže je dost slabé, že i u nás by to měl být pojem roku.
Daniela Řeřichová
Souhlasím s Věrou a také bych byla ráda, kdyby se - i bez vyhlašování - staly nejužívanějšími slovy příštího roku výrazy pro život bez omezení.
Hana Řezáčová
Dala jsem si to slovo do několika internetových překladačů - některé mi nepřeložily nic, až jeden : omezení pohybu vězňů :-) No, a další - izolování - takže, v češtině lze tento výraz říci "po našem" a né že né ...
Jana Kollinová
Už se téměř ničemu nedivím. Češtino, kam kráčíš? Dodnes jsem nestrávila, že česká legislativa má vládou schválená pravidla pro Kurzarbeit. Lockdown, homeoffice a další už se vezou.
Marie Faldynová
Pobavila mne kamarádka, která home-office své dcery označila jako hofis.
Margita Melegova
To slovo se mi vubec nelibi.
Jana Šenbergerová
Spojení home office se i u nás používalo dávno před pandemií. Většinou v institucích, které řídí cizinci. Obávám se, že si čas od času chtě nechtě "lokneme". V jakých souvislostech, to se teprve uvidí. A nedělejme si iluze. Jakmile zkrotíme jeden virus, využije své možnosti jiný. Je jich podstatně víc, než si dovedeme představit. Ač to tak nevypadá, i to je pro mě zdrojem optimizmu.
Věra Ježková
Slovo lockdown jsem na milost nevzala, aktivně ho nepoužívám. Je smutné, že se stalo slovem roku. Také bych si moc přála, aby slovem příštího roku byl nějaký optimistický pojem. Slovo rouška z češtiny jistě nezmizí. Jen ho, doufejme, nebudeme muset užívat my, kteří s rouškou nepřicházíme do styku ve svém zaměstnání. Některé neologismy jsou půvabné, osvěžující.

Zpět na homepage Zpět na článek