Správy sociálního zabezpečení začnou vyplácet pětitisícový příspěvek důchodcům od 1. prosince
Ilustrační foto: pixabay.com

Správy sociálního zabezpečení začnou vyplácet pětitisícový příspěvek důchodcům od 1. prosince

19. 11. 2020

Zákon o jednorázovém příspěvku důchodcům ve výši 5000 Kč dnes podepsal prezident Miloš  Zeman. Správy sociálního zabezpečení začnou příspěvek vyplácet od 1. prosince, důchodci peníze obdrží na účet či složenkou.

Příspěvek se týká všech příjemců důchodu, je určen 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků.

Otázky a odpovědi:

Kdo dostane příspěvek 5000 Kč k důchodu?
Příspěvek bude vyplacen ke všem starobním, invalidním (1. 2. i 3. stupeň), sirotčím i vdovským a vdoveckým důchodům. V případě, že někdo pobírá důchody dva (např. starobní a vdovský), náleží příspěvek jen jednou.

Musím o příspěvek žádat?
Ne, nemusíte, přijde vám automaticky v prosinci vedle běžné výplaty důchodu.

Jak mi bude příspěvek vyplacen?
 Přijde vám na stejný účet nebo adresu, kam vám chodí důchod.

Kdy příspěvek dostanu?
Příspěvek dostanete v prosinci. OSSZ začnou příspěvek vyplácet nejdříve 1.12. 2020, nejpozději 4. 12. 2020. Výplata bude rozložena do 10 pracovních dnů. Bude pár dnů trvat, než vám peníze dorazí.

Půjdu do důchodu teď v listopadu, vztahuje se na mě příspěvek?
Pokud jste požádali o důchod do 30.11. 2020 s termínem přiznání důchodu od 30. 11. nebo dříve a bude vám zpětně přiznán, pak obdržíte příspěvek dodatečně.

Pobírám příspěvek na bydlení. Bude se těch 5000 Kč počítat do příjmu? Ne, příspěvek k důchodu se nebude započítávat k příspěvku na bydlení a dalším dávkám. Nebude ani podléhat exekuci.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.6 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Hillová
Každý si může za to koupit co chce ,nebo to dát dětem ,vnoučatům přidávali skoro všem a hlavně sobě to nikdo neremcal ,ale ,když se mělo přidat seniorům to se psalo všude a hodně ach jo peníze stejně půjdou do oběhu nechápu tu závist (přej a bude Ti přáno ....)
Marie Měchurová
Kdyby na to ve státní kase bylo, tak bych byla taky ráda. Dostanou to naše děti a vnoučata, máme jich dohromady přesně deset, tak každý bude mít pod stromečkem tisícovku. Nejmladší dcera má tři děti, splácejí hypotéku, 2x už byla doma s dětmi v době koronaviru. Syn nesmí prodávat knihy. Potřebují to víc, než my. My máme své jisté.
Dagmar Bartušková
K mému tuberáckému důchodu přijdou vhod.
Lenka Kočandrlová
Peníze se hodí....
Anna Potůčková
V. A. ale ten domeček celý zakoupili naši mladí, kde si nás berou, aby nás mohli opatrovat až nám nebudou sloužit nohy, nebo nás skolí jiné onemocnění. Než něco anonyme vypustíte do placu, tak se napřed přesvědčte jak to je!!!!! To že si dokoupíme např, novou konvici do kuchyně neznamená, že jsme bohatí. Dosud s dcerou jsme používali společně jednu kuchyn a některé věci se tudíž používaly společně. Dobře zareagovala Oldřiška Š. s čímž plně souhlasím!
Eva Kopecká
Stručně řečeno, přeju jim to. Všem. Koukají, kde jak by ušetřili. Ti ještě makali celý život. A jistě dali druhým, co mohli. Ať si něco navíc dopřejí. A nebude jim to v rozpočtu chybět....
Jaroslav Kolín
Mám obavy, že insolvenční správce se mýlí. V § 4 zákona se píše: (1)Zjišťuje-li se pro účely jiných právních předpisů výše příjmu, k příspěvku se nepřihlíží. (2)Příspěvek nelze postihnout výkonem rozhodnutí. Ale lepší bude zeptat se na MPSV.
Milan Horňák
Tak jak to je s tou insolvenci?IS mi to zase sebere?Tak exekutor na to nemůže,ale IS muze?Ochrana jen pro ty,kterým dluhy nevadí a nechtějí je ani řešit.
Kristýna Dvořáková
Dobrý den, všude se stále píše, že příspěvek nepodléhá exekuci, ale insolvence je úplně něco jiného. Mně moje insolvenční spravkyne řekla, že to nedostanu, pripocte se to k příjmu. Jak to tedy je? Děkuji
Pavča Horák
Petr Pešeku, bude přidáno k důchodu v prosinci, to znamená, že se navýši částka o 5000,- Kč k vašemu důchodu

Zpět na homepage Zpět na článek