Aritmogrif? Žádný grif!
Repro: autor

Aritmogrif? Žádný grif!

21. 11. 2020

Aritmogrif čili číselka je hádanka, v níž se nahrazují číslice hláskami. Je to hádanka prastará a oblíbená, najdeme ji v hádankářských rubrikách a časopisech už na počátku 20. století.

Jak se tvoří číselky? Z náznaku, kterým je až 10 různých písmen, jimž jsou přiřazeny arabské číslice 1, 2, 3, ... 9, 0, se složí jednodílné nebo vícedílné jádro. Námět je v podání vždy uveden  pouze číslicemi, přitom se zachovávají mezislovní mezery a interpunkce. Přiřazení číslic písmenům je shodné v celém námětu.

Náznak číselky může být (a většinou je) pouhá skupina písmen, která nemusí být uceleným slovním výrazem; v takovém případě nemusí být náznak v podání uveden. Např. ze tří písmen M, A a L jsem kdysi složil číselku s jádrem MALÁ AMÁLA LÁLA LAMÁM.

Vytvořit námět číselky je snadné a hodně záleží na jeho podání. V dřevních dobách se autoři zhusta spokojili s prostým sdělením. Příkladem budiž číselka z roku 1904, kterou ve Sborníku českých hádankářů věnoval spanilomyslné pí. Anně Tiché v Soběslavi jistý E. Melzer: Odkvétající 523453 se bojí prvé 123456, kterou, když se zjeví, pečlivě 452613. Neodvážím se hádat, co na to řekla spanilomyslná pí Tichá. Dnes jsme mnohem dál a číselky se zpracovávají ve verších. Jak uvidíte dále, má to své důvody.

Jak se luští číselky? Řešitel má před sebou básničku, v níž jsou slova jádra nahrazena číslicemi. Většinou začne jedno- či dvoupísmennými slovy, což mohou být předložky (v, s, u, na apod.), spojky (a, i) nebo zvratná zájmena (se, si), a zkouší za ně dosadit písmena. Protože každé písmeno se musí v námětu vyskytnout nejméně dvakrát, objeví se mu i v dalších slovech a může tak zkoumat, má-li jeho pokus smysl. Pokud ne, zkusí to s jinou možností. Protože text musí být veršovaný a řešitel doufá, že autor veršovat umí, pomůže občas vyzkoušet dosazení písmen z rýmu nebo asonance, což je zvuková shoda samohlásek v koncových slabikách veršů. Pomůže rovněž zaměřit se na delší skupiny číslic, které se v taji s malými změnami opakují.

Zkuste si teď vyřešit čtyři číselky, které pocházjí z naší rodinné dílny. Ty dvě poslední byly řešitelům předloženy jako tzv. totální miniatury, tj. celý text sestával pouze z číslic. Abych vám ulehčil řešení, přidal jsem k nim po jednom řádku „nezašifrovaného“ textu. Jako obvykle nemusí být dodržena délka samohlásek.

1. 12312 14535: 531245,

    máte úsměv ve tváři?

    4512312 vám zavaří!

 

2. 12345678 teskně kvílí, u komínu

    1818 1232 45272 8 52327674.

 

3. 1 234356 534313 7376523

    7676523, 73 13453 2376523.

    Pokud to není jen záminka.

 

4. Je-li to podobno víře?

    1234 5 323564 36784

    8517 64 646487 1784.

 

Fotohádanky
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Kolín
Určitě to bude dobře, to musí vyjít. Řešení vyjevíme později, kdyby se ještě někdo přidal.
Vladislava Dejmková
Tak jsem se po deseti kilometrech šťastně vrátila domů a doluštila. Mám všechny, jestli dobře, to se uvidí.
Dana Puchalská
Na luštění teď nemám správnou chvíli , ale zítra dopoledne se do toho dám. Luštím totiž moc ráda.
Vladislava Dejmková
Před chvílí jsem to našla a přečetla. zatím mám jen tu poslední. Pokračovat budu k večeru, až se vrátím domů.
Jaroslav Kolín
Chudáci cizinci? No jo, když ona má ta čeština slabikotvorné "r", o "ř" nemluvě. :-D Jinak gratuluji.
Zuzana Pivcová
Mám i trojku, tedy všechno, Vy jste mi dal, přitom zdánlivě pár, a ještě podobných slov.
Zuzana Pivcová
Tak už mám i čtyřku. Chudáci cizinci, kdyby to měli přečíst. :-D
Zuzana Pivcová
Tak mám i jedničku, ale pomohla mi Vaše nápověda, že je to vytvořené pro tento článek. Docela dost mi to zavařilo. :-D
Jana Petlachová
Mám všechny i s tou číselkou pro pí Tichou. Jestli to udělalo radost jí, to nevím, Mně ale určitě. Moc pěkné. Díky! :-)
Jaroslav Kolín
Gratuluji. Zkuste jedničku, vytvořil jsem ji speciálně pro tento článek. ;-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...