Fotoreportáž: Procházka k Slezsko-Ostravskému hradu
Foto: autorka

Fotoreportáž: Procházka k Slezsko-Ostravskému hradu

23. 11. 2020

Venku svítí sluníčko a láká k procházce. Tentokrát jsme vybrali procházku do okolí Slezsko-Ostravskému hradu, bylo sice slunečno, ale fotografování ovlivňovala zima  a silný vítr, prsty mrzly.

Hrad stojí v ostravském městském obvodě Slezská Ostrava u soutoku řek Lučiny a Ostravice. Je chráněn jako kulturní památka ČR. Přes řeku Ostravici je postavena Hradní lávka, která zajišťuje přístup k hradu z centra města.

Hrad ze 13.století byl postaven na místě slovanského hradiště a v 16.století byl přestavěn na  renesanční zámek, ale z hradu zůstalo původní opevnění, doplněné o dělovou baštu. Roku 1714 přešel zámek do vlastnictví rodu Wilczků, kteří jej drželi až do roku 1945, kdy byl vyvlastněn. V roce 1872 zámek vyhořel, byl však ještě obnoven. Těžba uhlí v okoli zámku ho poškozovala a také bombardování Ostravy ho rozsáhle poničilo, tak se časem ze zámku nedochovala žádná stavba. Do dnešní doby se zachovala pouze zřícenina části hradního paláce, malá část hradního opevnění a vstupní renesanční brána s věží.

Chátrající hrad koupilo město Ostrava a po nákladné rekonstrukci jej zachránilo. Je zrekonstruováno předzámčí a vstupní brána s věží. Na nádvoří nalezneme hradní tvrz a hradní studnu s fontánou. Hrad nyní slouží k pořádání kulturních akci a výstav. Každoročně se tam koná například festival Colours of Ostrava, Letní shakespearovské slavnosti nebo Slezskoostravský Rock-Fest. 

Do zámku jsme se nedostali, vzhledem k nynější situaci je uzavřen.

Informace o hradu jsem získala v dětství z vyprávění mého otce na nedělních procházkách a z informací na internetu.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Šárka Nováková
Děkuji všem za hodnocení, ráda jsem vám přiblížila kousek historie z Ostravy.
Soňa Prachfeldová
Je prima, když se zachraňují památky a že jimi naše zemička hojně oplývá. Krásné, děkuji za poznání.
Jana Šenbergerová
Tak tam jsem ještě nebyla, jen jsem ho viděla z věže ostravské radnice. Děkuji za možnost vidět ho zblízka. :-)
Martina Růžičková
Díky za seznámení se zajímavým místem. Fotky jsou moc hezké.
Naděžda Špásová
Tak tam to vůbec neznám, hezké fotky.
Šárka Nováková
Pane Zelenko, jeden člen rodu byl František Josef hrabě Wilczek, podnikatel, uhlobaron, který roku 1887 zahájil pravidelnou těžbu uhlí v Polské Ostravě a jeho potomci v tom pokračovali a těžbu rozšířovali. https://cs.wikipedia.org/wiki/Wilczkov%C3%A9
Jan Zelenka
Pěkná památka, škoda, že se nezachovalo víc. Jméno Wilczek je dost rozšířené. Nebyl ten váš dotyčný Wilczek uhlobaron? Ten kraj moc neznám, pouze Beskydy.
Dana Puchalská
I já chci poděkovat za moc krásnou vycházku.
Zuzana Pivcová
Moc děkuji, škoda, že, když už člověk někam dojde nebo dojede, je zavřeno.
Jitka Hašková
Děkuji za seznámení s dalším krásným místem naší vlasti. Je jich ještě hodně, která člověk nezná.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.