Odstranění šedého zákalu vám přinese radost do života
Odstranění šedého zákalu je rychlé a bezbolestné. Kvalita života se výrazně zvýší

Odstranění šedého zákalu vám přinese radost do života

1. 12. 2020

Nevidíte tak ostře jako zamlada a barvy vám začínají blednout? Zřejmě se o slovo přihlásil šedý zákal. Jedná se o nejčastější onemocnění očí v pokročilejším věku. Ale není se čeho bát, moderní medicína nabízí bezbolestnou léčbu.

„Při šedém zákalu neboli kataraktě dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky, a to nejčastěji v důsledku stárnutí. Většinou se objevuje ve věku 60 až 75 let a příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky a také citlivost na světlo,“ vysvětluje primářka Oční kliniky DuoVize Praha, MUDr. Lucie Valešová.

Obrázek1.jpg

Foto: Vidění se šedým zákalem je rozmazané jako přes igelit, barvy jsou vybledlé.

 

Operace šedého zákalu je bezpečná, rychlá a nebolí

Oční kapky ani silnější brýle v tomto případě nepomohou. Šedý zákal lze úspěšně léčit jedině operací, během které se původní zkalená lidská oční čočka nahrazuje umělou nitrooční čočkou. „Jedná se o rychlý a bezpečný chirurgický zákrok, kterého není třeba se obávat. Operace trvá asi patnáct minut a provádí se v místním znecitlivění kapkami, takže pacient nic necítí. Po krátkém odpočinku může pacient s doprovodem odejít domů. Operací šedého zákalu provádíme na našich klinikách několik tisíc ročně, takže s tímto zákrokem máme bohaté zkušenosti,“ popisuje docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské Oční kliniky NeoVize.

 IMG_5989.JPG

Foto: Zakalená oční čočka se z oka odstraní a nahradí se umělou oční čočkou.

 

 

Léčbě šedého zákalu vždy předchází podrobné oční vyšetření na oční klinice, jehož součástí je i takzvané rozkapání očí, aby lékaři mohli řádně vyšetřit také zadní segment oka. Na základě výsledků vyšetření doporučí lékaři nejvhodnější typ umělé nitrooční čočky. To vše s ohledem na zdravotní stav vašich očí a požadavky na kvalitu vidění po operaci. Implantovaná nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo až do konce života.

Operace hrazená zdravotní pojišťovnou

Předoperační vyšetření očí i operaci šedého zákalu s implantací monofokální nitrooční čočky plně hradí zdravotní pojišťovny. Kromě odstranění šedého zákalu koriguje monofokální čočka dioptrie na jednu zaostřovací vzdálenost – můžete si tak může vybrat, zda po operaci odložíte brýle na čtení nebo do dálky. Oční chirurgové v NeoVizi a DuoVizi v rámci zákroku hrazeného pojišťovnou implantují vysoce kvalitní monofokální čočky se žlutým filtrem chránícím sítnici od renomovaného výrobce Alcon.

Moderní oční medicína má široké možnosti

Kromě monofokální čočky bez doplatku je možné zvolit i prémiové řešení. Například trifokální nitrooční čočka umožňuje společně s šedým zákalem odstranit i dioptrie na všechny zaostřovací vzdálenosti: na čtení, na počítač i do dálky. Torická nitrooční čočka zase koriguje astigmatismus neboli cylindrické dioptrie. A asférická čočka zlepšuje vidění za zhoršených světelných podmínek, tedy třeba při večerním řízení nebo sledování televize.

Pokud máte strach z použití skalpelu při oční operaci, můžete zvolit operaci šedého zákalu s asistencí femtosekundového laseru LenSx. Precizní laserový paprsek nahrazuje veškeré ostré nástroje a chirurg tak vůbec nepoužívá skalpel. „Pacienti, kteří dosud váhali s operací, protože měli obavy ze skalpelu a zásahu do oka, se díky využití laseru zákroku nebojí a jsou klidnější,“ potvrzuje primářka Valešová.

Léčbu šedého zákalu neodkládejte

Odstranění šedého zákalu je nejlepší podstoupit hned, jakmile se onemocnění projeví. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes ale doporučujeme zákrok hned, jakmile se začne pacientům zhoršovat vidění. V pokročilejší fázi je totiž zkalená oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ upozorňuje docentka Skorkovská.

Lidem po operaci katarakty se výrazně zvýší kvalita života. „Mohou se zase vrátit ke svým oblíbeným činnostem, které kvůli šedému zákalu museli opustit, a naplno si opět užívají života,“ říká primářka Valešová. Pacienti po operaci často vypráví, jak s novým zrakem rádi opět vyšívají, zahradničí, luští křížovky nebo se starají o vnoučata.

seniori_kola.jpg 

Foto: Operace šedého zákalu vám umožní vrátit se ke svým koníčkům a zálibám

 

Výzkum australských vědců s názvem Blue Mountains Eye Study navíc potvrzuje, že úspěšná operace šedého zákalu snižuje riziko předčasného úmrtí člověka. „Pacienti trpící šedým zákalem po úspěšném podstoupení operace jsou prokazatelně v mnohem lepší fyzické i emocionální kondici, než lidé s neléčeným šedým zákalem. Lidé po odstranění šedého zákalu netrpí tak často depresemi, vedou aktivní život bez závislosti na okolí,“ vysvětlují autoři studie z univerzity v Sydney.

I když epidemie koronaviru přinesla spoustu omezení, operaci šedého zákalu je možné podstoupit i nyní. „Na našich klinikách dodržujeme opatření proti šíření viru, kterými chráníme naše pacienty i personál. Investovali jsme do desinfekčních a ochranných pomůcek. Díky tomu nyní můžeme provádět veškerá vyšetření i operace,“ vysvětluje primářka Skorkovská.

Díky moderním metodám je operace šedého zákalu bezpečná, rychlá a bezbolestná. Není čeho se obávat. Čím dříve na operaci půjdete, tím dříve se vrátíte ke svým koníčkům a radostem. Čeká na vás kvalitní život plný zážitků a barev.

 IMG_2587.jpg

Foto: Operace šedého zákalu je bezpečná, rychlá a bezbolestná

 

Chcete vědět více o šedém zákalu a jeho léčbě? Poslechněte si bezplatný on-line seminář Očních klinik NeoVize a DuoVize, který proběhne v úterý 8. prosince 2020 od 10:00 hodin. Přednášet budou lékařky specializující se na diagnostiku a indikaci operací šedého zákalu.
Registrujte se zde.

 Banner seminář.png

 

Oční klinika NeoVize, Viniční 235, Brno-Židenice, mobil 775 858 700, www.neovize.cz

Oční klinika DuoVize, Budějovická 778/3a, Praha 4, mobil 777 643 020, www.duovize.cz

 

 

 

oči zdraví
Hodnocení:
(4.8 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Mám také operovaný šedý zákal, letos v lednu laserem odstraněn tzv. druhotný šedý zákal a jsem spokojená. Je to chvilka a není čeho se bát. Díky tomu nemusím nosit brýle na dálku.
Oldřich Čepelka
není to špatný. Jen mě mrzí, že pan operatér se mě špatně zeptal. Ptal se: Na jakou vzdálenost byste chtěl vidět bez brýlí? Odpověděl jsem že tak do jednoho metru. Tím jsem pochopitelně myslel od nula do 1jednoho metru. ale výsledek je, že bez brýlí vidím od 0,9 do 1,1 metru a musel sjem si obstarat brýle na čtené, které jsem dříve nenosil. Takže 1. přibyly brýle na blízko, 2. pořád je musím odkládat a tím pádem zapomínám a hend n a to si beru jiné brýle na svou oční vadu. Těžkosti navíc. Ale jsem rád, že nové čočky mám, protože by asi prognóza byla stejně blbá a tak jsem si to raději nechal udělat už v mladším věku necelých 70 let.
Růžena Břendová
Jj, je to tak. Mám operované obě oči a je to super. Dřív jsem potřebovala brýle na dálku, po odstranění šedého zákalu vidím do dálky bez brýlí. Akorát moje "očařka" mi doporučila kliniku Gemini v Brně. Měla hodně pacientů, kteří tam podstoupili zákrok a tak Gemini doporučovala. A já s ní souhlasila. Ale nepochybuji, že na všech klinikách jsou šikovní specialisté.
Vladimír Číp
Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit fakta uvedená v článku. Před operací obou očí jsem jako fotograf viděl některé detaily a barvy až na monitoru počítače ,teď už i in natura. Důvěra ve vlastní "očařku" se mi vyplatila.

Zpět na homepage Zpět na článek