Petr Sojka: Pražské dvorky mají mnohdy velmi pestrý život
Zanedbaný dvorek ve Šlikově ulici majitelé přebudovali v pohodlné zázemí. FOTO: archiv Petra Sojky

Petr Sojka: Pražské dvorky mají mnohdy velmi pestrý život

5. 12. 2020

Jsou v nich zahrádky, prostory pro aktivní odpočinek a místo pro setkávání obyvatel. V knižní novince nakladatelství Grada nazvané Pražské dvorky, její autor Petr Sojka poutavě vypráví o životě v těchto ojedinělých místech.

Fenoménu pražských dvorků jste se začal věnovat v roce 2013. Kde byl ten prvotní nápad zajímat se právě o toto téma?
Radili jsme se s kamarádem a kameramanem Ondrou Procházkou, jakou novou rubrikou obohatit magazín České televize Z metropole, který tou dobou nabíral velké množství nových diváků. Ondra to byl, kdo věřil seriálu o dvorcích. Já byl skeptik. Myslel jsem si, že nás lidi do svých soukromých prostor nebudou chtít pouštět. Čas ukázal, že jsem se naštěstí hluboce mýlil.

Co se vlastně na pražských dvorcích děje? Sledujete jejich život i potom, co je objevíte a zdokumentujete?
Dvorky jsou jedním velkým živým organismem. Nejen ty, kde se utvořila komunita aktivních obyvatel. Každý dvorek má nějakou, byť třeba málo viditelnou zajímavost a námět, po němž se dá jít. Spoustu dvorků, kde už jsme s kamerou byli, i nadále sledujeme. Jejich obyvatelé nám dávají vědět, když se jim něco nového podaří a tak se už i stalo, že jsme ten samý dvorek navštívili podruhé.

Který z nich máte nejraději a proč?
Na tuhle otázku se dá velmi těžko odpovědět. Nerad bych jeden příběh nadřadil nad ostatní. Řeknu to obecně. Velmi dobrý pocit míváme tam, kde z lidí cítíme nadšení a elán pro společný zájem. Dojemné jsou příběhy starších lidí, kteří na místě prožili dětství a teď utvářejí příjemné prostředí pro další generace. Smutek je jenom tam, kde se dvorky proměnily v jedno velké parkoviště.

Ve které části Prahy je nejvíce dvorků? Co je spojuje?
Dvorky jsou všude tam, kde je klasická bloková zástavba. Takže od Malé Strany až třeba po Vysočany. Ale nejvíc je jich v té nejstarší zástavbě, byť tam bývají dvorky zároveň nejmenší. Spojnici jsem zatím nevystopoval, všude je jiná atmosféra, jiná věc, která chytne za srdce.

Myslíte si, že by i v moderní výstavbě mohly mít dvorky svoje místo?
Jednou jsme točili do dvorkového seriálu i prostor na sídlišti Černý Most. Takzvaná Vybíralka je takovým dvorkem v panelové zástavbě, i když ne zrovna typickým. Teď jsem zaznamenal několik zajímavých projektů nové chystané výstavby, kde se počítá s klasickou blokovou zástavbou. Tak tam zase dvorky vzniknou.

Mohl byste jako autor publikace Pražské dvorky představit tuto svoji práci našim čtenářům?
Knížka je něco jiného než televizní pořad a chvíli mi trvalo, než jsem, jak se říká, přehodil výhybku. Jednotlivé příběhy jsem se snažil obohatit o další historické souvislosti, v knize většinou nejde vystačit s prostými sousedskými akcemi a událostmi. Navíc, knížka má tu obrovskou výhodu, že si ji můžete otevřít znovu a znovu, pročíst si víckrát stejnou pasáž nebo prohlížet třeba půl hodiny jednu fotografii. Do knižní novinky jsem vybral 60 dvorků, zlomek těch, kterými jsem za sedm let prošel.

 

Fotografie pod článkem:

1: Vodičkova 37-Starodávná barokní parcela se dvěma dvorky ukrývá nově uvnitř kavárnu. Staré schodiště pamatuje třeba filmaře a architekta Maxe Urbana.

2: Stupkova ulice-Aktivní obyvatelé bloku propojili několik malých dvorků ve vzdušnou rekreační zahradu.

3: Prokopova 4-Betlémská kaple uprostřed Žižkova. Architektonický skvost se zvonem darovaným ze Švýcarska.

4: Blok tvořený ulicemi Vinohradská, Čáslavská, Jičínská, Slezská-Propojený vnitroblok prvorepublikových domů byl už od čtyřicátých let eldorádem zdejších dětí. Osmdesátiletí „kluci ze dvorku“ se dosud scházejí v jedné vinohradské hospůdce.

5: Radhošťská 15-Opět velmi aktivní majitelé bytů se rozhodli z pragmatické plochy parkoviště vytvořit místo sousedských setkávání včetně altánu se zahradním krbem.

6: Karlovo náměstí-Velký dvorek je součástí nemocničního areálu. Uprostřed stojí pomník samaritánům z I. světové války, který teď prošel nákladnou opravou.

7. Moderátor a spisovatel Petr Sojka

8. Nová kniha Petra Sojky

knihy rozhovor
Hodnocení:
(5.1 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Ve svém dětství jsem bydlela na Smíchově v domě kina Arbes. Tenkrát, v 50. letech byly propojeny všechny dvorky dohromady mimo našeho, byl asi o dva metry výše kvůli kinu. Z ostatních dvorků vznikl krásný prostor, kde byly květiny, keře a hřiště pro děti. Chodila jsem tam skrze vedlejší dům, kde bydlela moje teta. Tenkrát byly všechny domy ještě otevřené, ještě se tolik nekradlo, a do spojených dvorků se mohlo z ulice skrz kterýkoliv dům v bloku. Teď už jsou zpátky dvorky zase ohraničené. Škoda, bylo to krásné.
Martina Růžičková
Dvorky a tzv. vnitrobloky mohou mít velké kouzlo. Jako malá jsem měla jako nedělní procházku nejraději tu po Starém Městě. Táta starou Prahu výborně znal a vodil nás průchody přes staré dvorky a plácky. Byly tenkrát šedé a neupravené, ale byla to romantika. Dnes se do mnoha z nich nedá dostat. Bohužel jsem si také ty tátovy průchody nezapamatovala... Z těch nově upravených znám a obdivuji třeba krásně upravený dvorek u kavárny Alchymista. Kniha je fajn počin.
Dana Puchalská
Bude to určitě zajímavé čtení. Kamarádka z dětství bydlí ve starém činžáku a když jsem viděla ten obyvatelný a krásný dvorek, nenašla jsem slov. Tak krásně si jej obyvatelé okolních domů opravili.
ivana kosťunová
Dvorky mají své kouzlo, určitě je to zajímavé- po knížce se poohlédnu
Daniela Řeřichová
Gratuluji Petrovi Svojtkovi k další skvělé iniciativě. Zmíněné dvorky vypadají úžasně. V Praze je dost takových zákoutí i s posezením nebo minivinárničkami, zejména na Vinohradech. Škoda, že v našem vnitrobloku se majitelé nedomluví a ze zdejších restaurací se line hukot a nelibá vůně z kuchyně.
Věra Ježková
V pořadu Z metropole vysílala ČT1 o pražských dvorcích velmi hezký seriál.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.