Zemřel herec Ladislav Mrkvička
Ladislav Mrkvička přebírá Thálii. FOTO: cenythalie.cz

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28. 12. 2020

Ve věku nedožitých 82 let zemřel včera herec Ladislav Mrkvička. Informaci o úmrtí tohoto vynikajícího divadelního i filmového herce přineslo Národní divadlo, ve kterém Mrkvička řadu let působil.

V neděli 27. prosince 2020 zemřel ve věku nedožitých 82 let herec Ladislav Mrkvička. Uvedlo to Národní divadlo, kde dlouhá léta působil.

Ladislav Mrkvička vystudoval herectví na DAMU v Praze (1962). Prvním jeho působištěm (1962-67) bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče, kde si zahrál mimo jiné titulního Čapkova Loupežníka nebo Rytíře Des Grieux v Manon Lescaut. Po jedné sezoně v hradeckém Divadle VÚ (např. Jára Kohout ve Věře Lukášové) byl angažován (1968-74) v libeňském Divadle S. K. Neumanna (Fricek v Bratru Žakovi, George v adaptaci O myších a lidech aj.). V letech 1977-90 hrál v pražském Divadle Na zábradlí (Smerďakov v Bratrech Karamazových, Hanťa v Hlučné samotě ad.).

Členem Činohry Národního divadla byl od roku 1991. Začínal zde rolí Jaquese v Shakespearově komedii Jak se vám líbí a potom už následovaly role další: mimo jiné Rudá tvář v Taboriho hře Bílý muž a Rudá tvář, Fabrizio v Goldoniho Mirandolíně, Narcissus v Racinově Britannicovi, Ďábel v Calderónově Zázračném mágovi, byl představitelem Dědka z Dovru a Mastera Cottone v Ibsenově Peer Gyntovi, Teiresiáse v Sofoklově tragédii Oidipús vladař, Lepida v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře, hrál Helmutha Rodeho v Harwoodově hře Na miskách vah, Ivolgina v dramatizaci Dostojevského Idiota, z dalších shakespearovských rolí uveďme Angela v Komedii omylů, Ondřeje Třasořitku ve Večeru tříkrálovém, Monteka v Romeovi a Julii a Menenia Agrippu v Coriolanovi, v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu hrál Otce, v Havlově Pokoušení Fistulu, Diviška v Jiráskově Otci, Strýce ve Františákově hře Doma, Mortena Kiila v Ibsenově Nepříteli lidu, Harryho v Bondově hře Spaseni, Hraběte Riverse v Shakespearově Richardovi III., D’artagnana v Rostandově Cyranovi z Bergeracu, Dorna v Čechovově Rackovi a Karpa v Ostrovského Lese.

Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu, má na svém kontě desítky rolí ve filmech a televizních inscenacích a seriálech, spolupracoval také s dabingem. Hrál například ve filmech Romeo, Julie a tmaHotel pro cizince...a pozdravuji vlaštovkyHiroshi, Staříci, v seriálech Panoptikum města pražskéhoDobrodružství kriminalistikyChaloupka na vršku.

V roce 2012 získal ocenění Za celoživotní mistrovství v dabingu. V listopadu 2015 mu udělila nadace Život umělce cenu Senior Prix za celoživotní mistrovství. Za mistrovství v činoherním oboru získal Cenu Thálie 2019.

herci osobnosti
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
R.I.P.
Martina Růžičková
Smutná zpráva...
Soňa Prachfeldová
Výborný herec, bude se nám připomínat při jeho rolích.
Elena Valeriánová
Tak to mi je upřímně líto. Měla jsem ho moc ráda.
ivana kosťunová
S tou cenou Thalie si dali tedy načas, zasloužil si ji, jako málokdo . Čest jeho památce.
Danka Rotyková
Škoda vynikajícího herce. Ve filmu staříci už bylo znát, že je pro něj život těžký. Bude tu chybět.
Anna Potůčková
Škoda tak skvělého herce! Čest jeho památce!
Danuše Onderková
Ladislav Mrkvička byl vynikající herec, měla jsem ho ráda. Čest jeho památce.
Naděžda Špásová
Ladislava Mrkvičku jsem znala osobně, pracovali jsme spolu na filmu Jakub. Byla s ním legrace, zašli jsme i na pivo. Jako dabér byl vynikající. Staříky jsem viděla, už tam mi připadal nemocný. Budiž mu země lehká, teď už ho nic netrápí.
Daniela Řeřichová
Ladislava Mrkvičku jsem měla ráda jako člověka i herce. Čest jeho památce!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.