Modlitba Thomase Mora
Ilustrační foto: pixabay.com

Modlitba Thomase Mora

31. 12. 2020

V téhle nelehké době, kdy nás sužuje koronavirus, začínají bouřit sopky, objevují se zemětřesení, planeta se otepluje čím dál víc, moře se díky lidstvu taky zanáší čím dál víc a lidé jsou ze všeho už nervózní, jsem si vzpomněla při čtení jednoho článku zde na íčku na "Modlitbu Thomase Mora".

Možná, že ji hodně z vás zná, možná, že už ji zde někdo dřív vzpomenul, ale myslím, že neškodí si ji připomenout třeba znovu a dát ji poznat těm, kteří ji  neznají. Je totiž platná v každé době a vůbec by neškodilo se jí řídit. Zdá se mi moudrá, uklidňující a pravdivá. Obsahuje prosbu o to, co by mělo být pro člověka nejdůležitější, a to je zdraví (včetně zdravého rozumu), recept na "věčné mládí" a  schopnost porozumět humoru a vtipu.

Je připisována anglickému světci.

Přeji vám všem zdraví a štěstí v novém roce !

 

Dopřej mi chuť k jídlu, Pane,
a také něco, co bych jed,
dej mi zdravé tělo, Pane,
a nauč mě s ním zacházet.

Dej mi zdravý rozum, Pane,
ať vidím dobro kolem nás,
ať se hříchem nevyděsím
a napravit jej umím včas.

Dej mi mladou duši, Pane,
ať nenaříká, nereptá,
dej, ať neberu moc vážně
své pošetilé malé já.

Dej mi, prosím, humor, Pane,
a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života
a umím druhé potěšit.

Moje poezie
Hodnocení:
(4.9 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Švancarová
Velmi hezké myšlenky ,ne každý je umí vnímat.Ten kdo ano pro toho jsou tato slova posilou.
Jana Hošková
Máte pravdu, Martine. Tomu, kdo se nechce či neumí řídit radami moudřejších, tak tomu prostě není pomoci :-))
Jana Šenbergerová
Také se mi líbí, i když se nemodlím. Přeji šťastný rok!
Martin Vrba
Myslím, že se nemá cenu za to modlit, ale při všem, co dělám, se tím vším pěkným, co ta modlitba obsahuje, řídit a uvádět to do života – do životního postoje. Ale bez vrozeného talentu se to nepodaří ani tomu, kdo se za to modlí, nebo na tom doslova dře. :) Je to jako se hrou na housle, kdo nemá hudební sluch a talent, tak ať neutrácí peníze ani za housle, natož za koncertní křídlo Steinway a nespoléhá na modlitbu. Ale může chodit na koncerty, aby pěkně vypadal. :)
Jana Hošková
Děkuji vám všem za přání a ať jsme zdraví, šťastní a veselí ! :-))
Soňa Prachfeldová
Znám tuto modlitbu, je poplatná v jakékoli době. Jano také Tobě a rodině vše dobré
Jan Zelenka
Pěkná modlitba. Někdo ji musel přebásnit do češtiny. Mám připravený článek O víře, který budu vkládat v novém roce. V něm také cituji krásnou modlitbu sv. Františka z Assisi a také její přebásnění od Jana Skácela. Člověk nemusí být zrovna věřící, ale taková modlitba chytne za srdce každého.
Vladislava Dejmková
Moudré, omlouvám se za hvězdičky, chtěla jsem dát maximum. Ale ruka zašátrala ...
Dana Puchalská
Moc hezká modlitba. Neznala jsem jí.
ivana kosťunová
Už mám uloženo- a děkuji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.